Wegański, bezglutenowy, jaglany burger

Zdarzyło nam się ostatnio zjeść pysznego i bezglutenowego burgera (wyjazdowo) i wzięła mnie wielka chęć na powtórzenie tego smaku. Smak oczywiście wyszedł zupełnie inny, ale rodzina zajadała się bez opamiętania.

Burger wyszedł wspaniały! Takie burgery to naprawdę świetny pomysł na obiad na dwa dni.

weganski-bezglutenowy-burger-kotlet-przepis-zdrowy-2

Na co?

Jeśli lubisz przepisy z kaszą jaglaną, to jest to coś dla Ciebie. Burgery nadadzą się na niestandardowy obiad lub kolację, na urozmaicenie i przede wszystkim na przekonanie mięsożerców, że wegeburger to bardzo fajny smak i samo zdrowie.

weganski-bezglutenowy-burger-kotlet-przepis-zdrowy-7

Czego potrzebujesz?

Przyda się garnek, piekarnik wraz z blachą i papierem do pieczenia.

weganski-bezglutenowy-burger-kotlet-przepis-zdrowy-6

Składniki:

do przygotowania „kotleta”:
  • 1 szklanka suchej kaszy jaglanej (po ugotowaniu ok. 4 szklanki; koniecznie przeczytaj, jak gotować kaszę jaglaną),
  • 1 brokuł,
  • 1 duża cebula,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 5 kawałków suszonych pomidorów,
  • oliwa z oliwek (ok. 0,5 szklanki),
  • 1 kostka bulionu wegetariańskiego (ja użyłam bezglutenowego gotowca),
  • 1-2 kopiaste łyżeczki płatków drożdżowych (u mnie bezglutenowych): wzmacniają smak, ale jeśli ich nie będzie, burgery też będą smakować,
  • sezam niełuskany (kilka kopiastych łyżeczek, uprażony na suchej patelni),
  • 2 kopiaste łyżki mąki (np. gryczanej),
  • 2 łyżeczki skrobi kudzu (jeśli nie masz tego produkty, użyj np. skrobi ziemniaczanej,
  • przyprawy: sól, lubczyk, majeranek, ostra lub słodka papryka.
jako dodatek do burgera (oczywiście możliwe inne dodatki w zależności od upodobania, np. ogórek, papryka, oliwki, cebulka, sałata, rucola, roszponka etc.):
  • samodzielnie przygotowany sos lub keczup dobrej jakości,
  • na spód: kapusta pekińska,
  • na „kotleta”: kapusta kiszona oraz pomidor,
  • bułka. :-)

weganski-bezglutenowy-burger-kotlet-przepis-zdrowy-3

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem, a następnie gotujemy ok. 15 minut. 5 minut przed końcem gotowania dorzucamy brokuły. Po zakończeniu gotowania odstawiamy jeszcze pod przykryciem na kilka minut.
Po ostudzeniu kaszy z brokułami mieszamy je z pozostałymi składnikami: drobno posiekaną cebulą i pomidorami suszonymi, czosnkiem przeciśniętym przez praskę, oliwą z oliwek, płatkami drożdżowymi, prażonym sezamem, mąką i przyprawami.
W połowie szklanki gorącej wody rozpuszczamy 2 łyżeczki skrobi ku(d)zu i kostkę bulionową. Gdy dokładnie to wszystko wymieszamy, to dodajemy do reszty składników. Wyrabiamy ręką tak, aby powstała jednorodna masa.
Ręką formujemy burgerowe kotlety (płaskie) i układamy je na papierze do pieczenia wysmarowanym olejem.
Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 30 minut. Po 15 minutach przekładamy je na drugą stronę. Ostatnie 5 minut pieczenia, może być zapiekaniem z funkcją grilla. Wszystko zależy od tego, jak bardzo podpieczone chcecie mieć burgery i jak pracują Wasze piekarniki.
Wkładamy burgera, wybrane warzywa i keczup (ew. sos) w bułę. Jeśli nie chcemy buły to może frytki warzywne do towarzystwa? Zajadamy się! :)
Tu znajdziesz inne przepisy na wegańskie burgery.
weganski-bezglutenowy-burger-kotlet-przepis-zdrowy-5
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

13 odpowiedzi na “Wegański, bezglutenowy, jaglany burger”

spokojnie sprawdzi się każda inna skrobia (ziemniaczana/ kukurydziana) bądź nieco lnu złocistego na "zbicie" masy. :) Natomiast skrobia kud(z)u jest bardzo wartościowa więc zachęcam. :)

Piękny burger wyszedł, ale zastanawia mnie ta bułka na zdjęciu. Czy ona też jest bez glutenu??? Jeśli tak to gdzie takie nabywasz???

Tak, bułka bezglutenowa acz nie jestem z niej dumna, bo nie przepadam za wypiekami tego typu. ;) produkt firmy Bezgluten (bez skrobi pszennej), pakowana po dwie sztuki. przed podaniem zawędrowała również na chwilę do piekarnika i nabrała nieco więcej "chrupkości". :)

Czy wiadomo może jak one się mrożą i rozmrażają? Fajnie byłoby mieć je na szybki obiad gotowe już.

Zrobiłam burgery bez skrobi kudzu i płatków drożdżowych (nie mogłam dostać w mojej okolicy) ale kotleciki wyszły bardzo smaczne :).

Cześć, czy sezam niełuskany można zastąpić łuskanym? Nie mogę znaleźć tego pierwszego, a nie chcę zamawiać w necie jednego opakowania. Czy ma inne walory smakowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *