Chlebek jaglano-gryczany, bezglutenowy i wegański cały! Aromaty śródziemnomorskie!

Dziś kolejna odsłona „chlebka”. Nieco inny dobór produktów zbożowych, nieco inne przyprawy i już robi się aromatycznie… Dziś królują zioła śródziemnomorskie, takie jak.

W dalszym ciągu przepis prosty (wręcz banalny). Chleb kroi się bardzo dobrze (po ostygnięciu). Nie powinien być przechowywany dłużej niż dwa dni (zbyt wilgotny). Z jego pomocą przygotujesz naprawdę zdrowe kanapki.

Na co?

Chlebek jest idealny na śniadanie, na przegryzkę, jako dodatek do roślinnych past i warzyw (jako naprawdę zdrowa kolacja).

Czego potrzebujesz?

Młynka do zmielenia lnu złocistego. Przyda się także piekarnik z keksówką, a także papier do pieczenia.

Składniki:

składniki suche
  • 1,5 szklanki płatków jaglanych,
  • 3/4 szklanki mąki gryczanej,
  • 0,5 szklanki pestek słonecznika,
  • 2 łyżki niemielonego siemienia lnianego,
  • 1-2 łyżeczki nasion babki płesznik lub preparatu Colon C,
  • zioła i przyprawy: 1 łyżeczka ziół prowansalskich, 1 łyżeczka lubczyku, 0,5 łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczka rozmarynu, 0,5 łyżeczki czarnuszki, 0,5 łyżeczki soli,
  • dla chętnych: mak do posypania,
składniki mokre
  • 1,5 szklanki napoju roślinnego/wody (ja użyłam 1 szklankę napoju migdałowego i 0,5 szklanki wody),
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 łyżka melasy z buraków (opcjonalnie inni płynny słodzik: np. melasa z karobu),

Przygotowanie:

Dokładnie mieszamy składniki suche (len uprzednio mielimy).
Dodajemy składniki mokre i mieszamy wszystko bardzo dokładnie. Powstałą masę wykładamy do foremki – keksówki, wyłożonej papierem do pieczenia. Posypujemy makiem.
Pieczemy w temperaturze 220 stopni przez 25-30 min. Chleb powinien się zarumienić, ale nie spalić. :-)
Podajemy z wybraną pastą do kanapek, dżemem lub z czym Wam tylko przyjdzie do głowy.
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

37 odpowiedzi na “Chlebek jaglano-gryczany, bezglutenowy i wegański cały! Aromaty śródziemnomorskie!”

Agus, a czy mozna uzyc kaszy jaglanej (w calosci lub zmielonej) zamiast platkow? Nie moge nigdzie dostac platkow na tym dzikim zachodzie :)

Chlebek wyszedl super (z GF platkami owsianymi zamiast jaglanych)! Chyba smakuje nam najlepiej z wszystkich przepisow na chleb, jakie do tej pory wyprobowalam. I pachnie jak moj ulubiony sklep Amiszow :) Nastepnym razem sprobuje poeksperymentowac troche i moze zastapic ziola pokrojona sliwka suszona.

Melduje, ze z suszona sliwka – i bez ziol – smakuje rewelacyjnie! Dodalam tez 2 lyzki melasy zamiast 1 i troszke wiecej soli. Dzieki, Agus! To naprawde swietny przepis. <3

Właśnie jest w piekarniku! 3 pytanka:
– czy drewniany patyczek ma być suchy? Sprawdzałam i mój jest trochę oblepiony. Czy jest możliwy zakalec…?
– Jaki jest ten chlebek po upieczeniu? Suchawy czy bardziej mokry?
– Czy dałoby się upiec chlebek w mniejszej temperaturze np. 160 stopni albo mniej (żeby było bardziej zdrowo – akryloamid). Może Pani albo ktoś próbował?

Upiekłam. :-) Zamiast płatków jaglanych dodałam owsianych. Pyszny. Mięciutki i wilgotny. Do tego pasztet warzywny. „I niebo w gębie”. Tylko martwię się o to że zaraz zjem cały. …No dajesz radę Aga! ;-P

Cieszyłam się, że w końcu znalazłam jakiś prosty przepis na bezglutenowy chlebek. Praktycznie wszystkie składniki dostałam w jednym sklepie (Biedronce), jednak w domu doczytałam na opakowaniu, że mąka gryczana, którą kupiłam zawiera gluten…. :/ i na nic moja radość. Mimo wszystko chleb wyszedł super, świetny przepis! :)

Cieszę się i na przyszłość życzę jak najmniej zakupowych „wtop”. Niestety każdemu bezglutowi się zdarza lub zdarzyło. Na szczęście z oznaczeniami jest coraz lepiej – oby do przodu. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *