Sprawdź czego jeszcze nie wiesz o witaminie D

Witamina D może mieć znaczenie w naszych sezonowych zmaganiach z wirusami. Jest również bardzo istotnym czynnikiem w rozwoju i utrzymaniu kondycji kości. Czego jeszcze o niej nie wiesz?

slonce-witamina-d-1

Jeśli wolisz obejrzeć video, wskakuj do mnie na YouTube:

Podcast znajdziesz również w serwisach takich jak Spotify.

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która jest wytwarzana w skórze ludzi i zwierząt –  właśnie za sprawą promieni słonecznych.

Jej niedobór łączy się z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej, mineralizacji kości, układu mięśniowego, immunologicznego, a także zaburzeniami nastroju czy też funkcji poznawczych. Witaminę D trudno przecenić, bo odpowiada ona także za pracę układu nerwowego i endokrynnego.

Nie jest to jednak lekarstwo na wszystko i nie rozwiąże wszystkich problemów zdrowotnych, a mam wrażenie, że tak jest niekiedy przedstawiana w publikacjach internetowych. Z nią także można przesadzić…

Witamina D na infekcje?

Okazuje się, że występuje związek między niskim poziomem witaminy D, a ryzykiem infekcji górnych dróg oddechowych. Wyższe stężenie kalcyferolu (a więc witaminy D) chroni nas przed sezonową inwazją wirusów! Wykazano, że osoby, które miały stężenie witaminy D niższe niż 30 ng/ml, miały wyższe ryzyko wystąpienia infekcji.

Należy więc bezsprzecznie suplementować witaminę D w miesiącach jesienno-zimowych. Niektóre osoby mogą być zmuszone do suplementacji całorocznej (osoby z niedoborami, osoby starsze, unikające słońca, osoby borykające się z niektórymi schorzeniami, przyjmujące określone leki).

witamina d a infekcje

Witamina D ze słońca

Zapytasz może: a słońce naprawdę nie wystarczy? Niestety w naszej strefie klimatycznej nasłonecznienie od jesieni do wiosny jest niewystarczające.

W lecie z naszą ekspozycją na słońce też bywa różnie. Szczególnie, jeśli pracujemy w pomieszczeniach zamkniętych. Do tego dochodzi użycie kremów z filtrami.

W lecie, w słoneczny dzień, powinniśmy przebywać przez 15-20 minut z odkrytymi przedramionami i podudziami w godzinach 10.00-15.00. Tyle, że bez stosowania filtrów. Wtedy prawdopodobnie dojdzie do syntezy skórnej odpowiedniej ilości witaminy. Gorzej, jeśli nie dojdzie. Szanse pogarszają się wraz z wiekiem, przyrostem masy ciała (otyłość stanowi tu problem) oraz jeśli mamy ciemną karnację lub… zachmurzone niebo.

W Polsce więc zdecydowanie należy pomyśleć o suplementacji.

Witamina D w czym jest?

Mamy do dyspozycji jeszcze żywność będącą jej źródłem, jednak obecne w niej ilości witaminy D są dla nas niewystarczające.

Witaminę D znajdziemy w rybach, jajach oraz, w niewielkiej ilości, w nabiale.

We wzbogacanych produktach roślinnych znajduje się ona również w niewielkiej ilości. Dodawana jest często do napojów roślinnych czy margaryn. Sprawdzaj na opakowaniach. Jednak to dalej za mało w naszej strefie klimatycznej.

Często zdarza mi się słyszeć od pacjentów, że nie łykają dodatkowo witaminy D, gdyż przyjmują multiwitaminę, która ma ją w składzie. Niestety multiwitaminy zawierają jej często za mało. Abstrahując już od sensu przyjmowania multiwitamin, sprawdź, ile faktycznie zawiera witaminy D Twój preparat.

Witamina D – suplementacja

Zaleca się, aby jej stężenie we krwi wynosiło 30–50 ng/ml. Aby je osiągnąć należy dopasować suplementację do indywidualnej sytuacji zdrowotnej. A więc najlepiej zrobić badanie i skonsultować się ze specjalistą. Pomocny okaże się lekarz, dietetyk czy farmaceuta.

Zbyt wysokie stężenie witaminy D bywa problematyczne. Zapominają o tym często osoby, które suplementują bez kontroli lekarskiej końskie dawki witaminy D („na odporność”).

Jak spożywać witaminę D? Najlepiej przyjmuj ją z posiłkiem zawierającym dodatek tłuszczu.

Ile witaminy D suplementować?

Zależy od Twojego stężenia wyjściowego, wieku, stanu zdrowia, karnacji, pory roku, stylu życia etc.

U osób dorosłych zaleca się zwykle 800-2000 j.m./dobę, ale wszystko zależy od wyżej wymienionych czynników.

U młodzieży w wieku 11-18 lat jest to zwykle 800-2000 j.m./dobę, ale wszystko zależy od wyżej wymienionych czynników.

U dzieci w wieku 1-10 lat jest to zwykle 600-1000 j.m./dobę, ale wszystko zależy od wyżej wymienionych czynników.

U noworodków i niemowlaków omów suplementację również z lekarzem – tu trzeba wziąć pod uwagę również przyjmowany pokarm (kobiecy/mieszanka) i ustalić indywidualnie. Zwykle 400 j.m./dobę podaje się do 6 miesiąca życia, a do 12 miesiąca życia 400-600 j.m.

Niedobór witaminy D

Zastanawiasz się, z czym może łączyć się niedobór witaminy D? Oto lista możliwych schorzeń i problemów zdrowotnych skorelowanych z niedostatkiem tej witaminy:

  • krzywica (u dzieci);
  • osteomalacja i osteoporoza (u dorosłych);
  • choroby układu krążenia;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • choroby nowotworowe.

Niestety z wiekiem osłabia się jej wchłanianie. Ponadto niektóre leki mogą również negatywnie na nie wpływać (np. leki przeciwpadaczkowe, immunosupresyjne czy glikokortykosteroidy).

Nadmiar witaminy D

Należy pamiętać o tym, że nadmiar witaminy D jest toksyczny, gdyż to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. O stężeniu toksycznym możemy powiedzieć, gdy przekracza ono 100 ng/ml.

Zbyt wysokie stężenie witaminy D obserwuje się u osób stosujących nadmierną suplementację. Nie jest to wynik nadmiernego opalania!

nadmiar witaminy d a opalanie

Nadmiar witaminy D może prowadzić do hiperkalciurii (zwiększone wydalanie wapnia  z moczem) oraz hiperkalcemii (podwyższony poziom wapnia).

Jakie są objawy nadmiaru witaminy D? Może pojawić się osłabienie, senność, wzmożone pragnienie i wydalanie moczu, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, problemy ze strony przewodu moczowego etc.

Witamina D suplement a lek

Jeśli istnieje możliwość, zwykle zalecam przyjmowanie koniecznych witamin czy składników mineralnych w formie leku. Dlaczego? Ponieważ suplementy nie podlegają drobiazgowym kontrolom. Inaczej jest z lekami – one każdorazowo muszą być dobrze przebadane.

Jeśli więc suplementujesz jakąś witaminę czy składnik mineralny, to wybierz lek (dostępny w aptece), a jeśli nie ma takiej możliwości, skorzystaj z oferty suplementów firmy, która ma produkty wysokiej jakości i jest na rynku już jakiś czas oraz cieszy się dobrą opinią.

Witamina D jako lek to najpewniejsze rozwiązanie.

Podsumowując

Witamina D jest składnikiem ważnym i niezbędnym dla zachowania zdrowia. Sprawdź jej poziom w surowicy, a następnie włącz suplementację. Dawkę ustal ze specjalistą. Niewskazany jest zarówno niedobór jak i nadmiar.

Jeśli zaobserwujesz jej nadmiar lub niedobór, marsz do lekarza. Nie ma co eksperymentować ze swoim zdrowiem, bo ktoś w internetach twierdzi, że uderzeniowe dawki zrobią Ci dobrze…

Źródła:

Grzymisławski M. Dietetyka kliniczna. PZWL, Warszawa 2019.

Jarosz M. Rychlik E. Stoś K. Charzewska J. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. NIZP-PZH, Warszawa 2020.

Ginde AA, Mansbach JM, Camargo CA Jr. Association between serum 25-hydroxyvitamin D level and upper respiratory tract infection in the Third National Health and Nutrition Examination Survey. Arch Intern Med. 2009 Feb 23;169(4):384-90.

Rusińska A, Płudowski P, Walczak M, Borszewska-Kornacka MK, Bossowski A, Chlebna-Sokół D, Czech-Kowalska J, Dobrzańska A, Franek E, Helwich E, Jackowska T, Kalina MA, Konstantynowicz J, Książyk J, Lewiński A, Łukaszkiewicz J, Marcinowska-Suchowierska E, Mazur A, Michałus I, Peregud-Pogorzelski J, Romanowska H, Ruchała M, Socha P, Szalecki M, Wielgoś M, Zwolińska D, Zygmunt A. Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland-Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies-2018 Update. Front Endocrinol (Lausanne). 2018 May 31;9:246. 

 

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

2 odpowiedzi na “Sprawdź czego jeszcze nie wiesz o witaminie D”

Bardzo ważna uwaga. Dzięki niej wapń (którego absorpcja zwiększy się przez witaminę D) trafi faktycznie do kości. Witamina K to temat na osobny post. Dojrzewam do niego. Mam nadzieję, że niedługo czas pozwoli.

Ertom, uważam, że każda suplementacja powinna być skonsultowana ze specjalistą. Szczególnie w dobie tak łatwego dostępu do preparatów, której zawartości nikt nawet nie weryfikuje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *