Nasiona chia czyli szałwia hiszpańska – właściwości i przepisy

Nasiona chia stały się ostatnimi czasy niebywale popularnym składnikiem zdrowej kuchni. Nie brakuje ich amatorów, ale również osób, które nie wiedzą, jak się z nimi obchodzić, do czego dodawać i w jakich ilościach stosować. Czy w ogóle warto wprowadzić je do swojej diety? Jak je jeść, aby wyciągnąć z ich spożycia jak najwięcej korzyści zdrowotnych? A może powinniśmy się ich bać?

Nasiona chia czyli szałwia hiszpańska - właściwości i przepisy

Nasiona chia należą do tzw. superfoods, a więc modnej ostatnio żywności wyróżniającej się bogatą zawartością witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Wiele osób porównuje nasiona chia do dobrze nam znanego siemienia lnianego. Zastosowanie kulinarne tych produktów może być jednak nieco inne, a to za sprawą szczególnych właściwości „żelujących” nasion chia, a także ich neutralnego smaku.

Ostatnio wiele osób przestraszyło się komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego, a niektóre portale przekształciły tę informację w nieźle klikalne artykuły o rzekomej szkodliwości nasion chia. Jak zawsze: warto sprawdzać u źródła. I jeść je z umiarem.

Czy nasiona chia są zdrowe?

Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają białko, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 (a dokładniej kwas alfa-linolenowy), składniki mineralne (głównie wapń), przeciwutleniacze oraz błonnik. Ten ostatni wspiera perystaltykę jelit.

Czy warto wprowadzić nasiona chia do diety? Myślę, że warto, jednak dobrze traktować je jako urozmaicenie, a nie cudowny produkt. Szałwia hiszpańska jest z pewnością wartościowa, ale nie ma żadnych magicznych właściwości. Podobnie jak żaden inny produkt z kategorii „superżywności”.

Nasiona chia – cena

Nasiona chia nie należą do najtańszych produktów, ale trzeba przyznać, że ich zastosowanie kulinarne jest dużo ciekawsze niż zastosowanie naszego rodzimego siemienia lnianego.

SPRAWDŹ CENĘ

pudding chia szałwia hiszpańska właściwości i przepisy

Jak jeść nasiona chia?

Oto kilka wskazówek, jak jeść nasiona chia, aby faktycznie nam służyły.

Zachowaj umiar

To moja ulubiona zasada. :-) Nasiona chia zawierają sporo błonnika. Nadmierne jego spożycie może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale także upośledzenie wchłaniania składników mineralnych czy zmniejszenie przyswajalności leków zażywanych w towarzystwie produktów wysoko-błonnikowych.

Zwykle podawana sugerowana dawka dla osób dorosłych to 1 łyżka dziennie. Warto jednak dostosować ją do swoich potrzeb i zwracać uwagę na ewentualne reakcje ze strony układu pokarmowego. Staraj się też wprowadzać je do diety w sposób kontrolowany.

Pamiętaj też o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów – przy zwiększeniu spożycia błonnika jest to istotne.

Miel lub mocz nasiona chia

Aby niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, a także pozostałe składniki odżywcze z nasion chia, były dla Ciebie dostępne, masz dwie opcje do wyboru: możesz je namoczyć lub po prostu zmielić w młynku tuż przed podaniem (np. jako posypkę na kanaki czy do płatków).

Spożycie szałwii hiszpańskiej bez namoczenia lub zmielenia sprawi, że nie przyswoisz omega 3 i chociażby wapnia.

Nie podgrzewaj nasion chia

Nie warto nasion chia podgrzewać, gdyż wtedy również nie skorzystasz z ich dość wysokiej zawartości omega 3.

Ostrożnie u dzieci

Ostrożnie stosuj nasiona chia w diecie dzieci. Najlepiej wprowadzaj małe ilości. Nie znam przeciwwskazań do podawania nasion małym dzieciom, ale warto to robić w adekwatnych ilościach (np. jednorazowo pół łyżeczki).

Nasiona chia szałwia hiszpańska owocowy deser

Jak zrobić pudding chia?

Najczęściej je się nasiona chia właśnie w formie znanego zapewne wszystkim puddingu. Jak go zrobić i dlaczego nazywamy to danie puddingiem?

Po namoczeniu nasiona chia zaczynają zmieniać swoją strukturę: z sypkiej na galaretowatą, żelującą. Stąd często wykorzystuje się je do produkcji zdrowych puddingów.

Wystarczy zalać je ulubionym mlekiem roślinnym (sojowym, kokosowym lub innym ulubionym), koktajlem lub sokiem i odstawić (najlepiej na kilka godzin). Warto na początku wymieszać je kilkukrotnie w odstępach 10-15 minut, aby napęczniały równomiernie i nie zrobiły się „gluty”.

Nasiona chia – przepisy

Oczywiście puddingi są niezaprzeczalnie świetnym wynalazkiem, ale ja mam jeszcze inne sposoby na włączenie szałwii hiszpańskiej do diety. Zerknij na moje proste i szybkie przepisy z nasionami chia.

Deser owocowy z chia

Zamiast klasycznego puddingu chia robię coś à la sałatkę owocową z jego dodatkiem. Można do niej wrzucić dosłownie wszystko: wybrane owoce, orzechy, pestki, nasiona, a także chociażby kakao. Lubię od czasu do czasu zjeść takie drugie śniadanie lub deser.

jak jeść nasiona chia pudding chia z owocami

Lody z nasionami chia

A kto powiedział, że nasiona chia muszą być tylko w puddingu lub deserze. W lodach też mogą się wspaniale odnaleźć.

jak jeść nasiona chia zdrowe lody z nasionami chia

Mus owocowy z chia

Sam owocowy mus bywa nudny i rzadki. Ja lubię uczynić go bardziej treściwym i dodać właśnie nasiona chia. Taki mus ląduje często na moich ciastach, które z natury są proste i bez fajerwerków, a więc potrzebują trochę wzbogacenia. ;-)

jak jeść nasiona chia mus owocowy z szałwią hiszpańską

Sałatka z nasionami chia

Oczywiście nasiona chia sprawdzą się nie tylko w słodkich kombinacjach smakowych. Oto jedna z moich ulubionych sałatek. Jest bardzo treściwa i bogata w białko. Szczególnie wiosną lub latem lubię ją zjeść na śniadanie.

jak jeść nasiona chia sałatka z tofu i superfoods

Mam nadzieję, że wypróbujesz którejś z moich inspiracji. Serdecznie zachęcam do urozmaicania diety i włączenia do niej nasion chia – szczególnie jeśli zależy Ci na zwiększeniu ilości omega 3, białka i wapnia w diecie.

Zdjęcia bez logo AgaMaSmaka.pl pochodzą z serwisu unsplash.com
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

9 odpowiedzi na “Nasiona chia czyli szałwia hiszpańska – właściwości i przepisy”

Dzień dobry.
Uwielbiam tego bloga, jest dla mnie dosyć dużym zastrzykiem inspiracji w prowadzeniu zdrowego stylu życia :) Mam do Pani pytanie. Co Pani sądzi o tzw. diecie rozdzielnej, czyli nie łączeniu w jednym posiłku węglowodanów z białkami?
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo radości z życia! :D

Super ☺Aga, mam pytanie. Sądzisz że smazenie np. jajecznicy czy placuszków na oleju kokosowym jest zdrowe? I czy ogólnie krótkie smazenie, nie w głębokim tłuszczu, jest w miarę korzystne dla zdrowia? Pozdrawiam

czy mogę namoczyć nasiona na noc aby rano dodac więcej mleka roślinnego , płatki jaglane lub gryczane, owoce i pestki i zjesc takie musli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *