10 pomysłów na przepisy z soczewicy – wartości odżywcze i zdrowotne soczewicy

Soczewica to jedna z moich ulubionych roślin strączkowych. Powodem mojego uwielbienia są zarówno jej wartości odżywcze, uniwersalność zastosowania, ale również fakt, że znakomicie sprawdza się u osób, które dopiero zaczynają kulinarną przygodę ze strączkami.

przepisy na dania z soczewicą

Soczewica – wartości odżywcze

Soczewica obfituje w składniki mineralne i witaminy. Znajdziesz w niej m.in. cenny potas i kwas foliowy. Jest dobrym źródłem białka, a więc z powodzeniem możesz ją stosować w swojej kuchni jako zamiennik mięsa.

Soczewica, dzięki swoim właściwościom, zawartości błonnika, węglowodanów złożonych, zalecana jest więc w przypadku osób, które cierpią na problemy z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą. Będzie pomocna również osobom, które mają problem z anemią. W przypadku tych ostatnich polecam spożywanie produktów bogatych w witaminę C razem z daniem z soczewicą. Usprawni to wchłanianie żelaza. Pamiętaj też, że solidna porcja kwasu foliowego w soczewicy również sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek.

Ciekawią Cię inne pozytywne właściwości oraz zastosowania soczewicy i innych zdrowych produktów? Sięgnij po moje e-booki.

przepisy na dania z soczewicą

Jaką soczewicę wybrać?

Mamy do dyspozycji kilka rodzajów soczewicy:

  • czerwona (jest pozbawiona łupiny, a więc gotuje się najszybciej, nie trzeba jej namaczać, rozgotowuje się dość łatwo),
  • żółta (podobnie jak czerwona, łatwo się rozgotowuje i nie trzeba jej namaczać),
  • zielona (nie rozgotowuje się jak jej czerwona i żółta koleżanka, zachowuje strukturę),
  • brązowa (jest twardsza od poprzedniczek, wymaga namoczenia i dłuższego gotowania).

przepis na zieloną soczewicę

Mamy jeszcze soczewicę pomarańczową czy chociażby czarną. Każdy typ soczewicy ma nieco inną nutę smakową. Najlepiej znaleźć swój ulubiony smak – uzależniony oczywiście od zastosowanych połączeń z innymi składnikami.

Ja najczęściej używam soczewicy czerwonej. Nie tylko ze względu na jej dostępność, ale właśnie przez wzgląd na fakt, że gotuje się szybko i nie wymaga moczenia. Choć jak mam czas i nie zapomnę, to też moczę.

Jak gotować soczewicę? Czy soczewicę należy moczyć?

Nie każdą soczewicę musimy moczyć. W przypadku czerwonej czy żółtej wystarczy przepłukanie pod bieżącą wodą. Czas gotowania zwykle podany jest na opakowaniu i zależy od rodzaju. Do ugotowania soczewicy zwykle trzeba użyć minimum dwa razy więcej wody niż soczewicy. Czasem trochę więcej.

Pamiętaj, aby gotować soczewicę bez przykrycia, a sól dodawać ewentualnie pod koniec gotowania.

dania z soczewicą przepis na sos warzywny

Dlaczego przygodę ze strączkami warto zacząć od soczewicy?

Ja zwykle polecam czerwoną soczewicę na początek. Po pierwsze, jest prosta w obróbce, a po drugie jest dość delikatna dla układu pokarmowego. Zwykle rzadziej wywołuje wzdęcia czy inne, przejściowe dolegliwości, które pojawiają się, gdy wprowadzamy do menu rośliny strączkowe.

czy warto jeść rośliny strączkowe

Soczewica jest ponadto produktem, który można zastosować wielorako i dodać praktycznie do wszystkiego. Smakowo jest to produkt na tyle uniwersalny, że z pomocą dodatków można genialnie wpłynąć na jego odbiór. Oprócz tego nie spotkałam jeszcze osoby, która nie znosi żadnego typu soczewicy. Zwykle do minimum jednego rodzaju soczewicy każdy daje się przekonać.

Co zrobić z soczewicy?

Soczewica nadaje się do produkcji najróżniejszych dań. Rodzaje soczewicy, które szybciej i bardziej się rozgotowują (np. czerwona czy żółta) sprawdzą się świetnie w:

  • sosach,
  • pasztetach, które mają mieć drobną strukturę,
  • farszach mieszanych,
  • zupach – kremach,
  • kotletach i kotlecikach wszelkiej maści.

pasztet z soczewicy

Rodzaje soczewicy, które nie rozpadają się w trakcie gotowania, sprawdzą się w:

  • farszach niejednolitych,
  • pasztetach, których zawartość ma być widoczna, ;-)
  • sałatkach,
  • zupach.

Pamiętaj też, że z soczewicy (obojętnie jakiej) możesz zrobić mąkę. Trzeba po prostu ją zmielić w młynku lub jakimś urządzeniu wysokoobrotowym. Gotową mąkę można też kupić w sklepach.

I nie byłabym sobą, gdybym nie napisała, że z soczewicą można również zrobić… ciasto. Dlaczego nie? Przecież jest brownie z fasoli. Z soczewicą też się da.

Dania z soczewicy

Dań z soczewicy jest mnóstwo w Internecie, bo można z niej wyczarować naprawdę wiele. Przedstawię Ci kilka propozycji, które sprawdzają się u mnie.

1. Moja ulubiona pasta z soczewicy

Smakuje każdemu i niemal każdy się zachwyca tym smakiem. A składniki w sumie bardzo proste. Spróbuj koniecznie.

ulubiona pasta z soczewicy proste przepisy z soczewicy

2. Zdrowa pasta do chleba z soczewicą

Nieco zaskakujące połączenie. Do pasty z soczewicy jabłko? Gorzej się czuje ta Aga? Obiecuję, że czuję się dobrze, a pasta wyszła naprawdę dobra.

zdrowa pasta do chleba z soczewicą

3.  Pasta z soczewicy bez blendowania

Nie masz blendera? Nie masz czasu? To nic. Wykorzystaj fakt, że soczewica czerwona czy żółta doskonale się rozgotowują. I pasta na chleb gotowa naprawdę niewielkim nakładem sił, czasu i energii elektrycznej.

pasta z soczewicy bez blendowania

4. Pasztet z soczewicą

Pasztet z soczewicy to klasyk na wegańskich i wegetariańskich blogach. Ile ludzi, tyle pomysłów. W moich pasztetach najczęściej lądują resztki z całego tygodnia.

przepisy z soczewicy pasztet z soczewicy i warzyw bezglutenowy wegański

5. Chrupiące kotleciki z soczewicą

Takie małe kotleciki są świetnym pomysłem nie tylko na obiad, ale również na wyjazd czy imprezę. Sprawdzą się jako pyszna przekąska, która pozostawia imprezującego sytym na dłużej.

chrupiące kotleciki z soczewicy proste przepisy wegańskie i bezglutenowe

6. Burgery z soczewicą

Skoro były kotleciki, to może i burgery? Zrobisz je raz, a domownicy, będą się domagać. Daj buk. ;-)

burgery z soczewicy proste przepisy wegańskie

7. Wegański sos z soczewicą

Soczewica jest po prostu idealna do sosów. Jeśli wybierzesz żółtą lub czerwoną, powstanie jednolity sos. Jeśli użyjesz innego typu soczewicy, powstanie bardziej potrawka z soczewicą – widoczną i jawną. ;-) I jedna i druga opcja godna polecenia.

wegański sos z soczewicą proste przepisy wegańskie i bezglutenowe

8. Zupa z soczewicą

Skoro soczewica może wylądować w sosie i potrawce warzywnej, to dlaczego nie w zupie? I wbrew pozorom nie musi to być (choć może) zupa krem.

przepisy z soczewicy zupa z soczewicą wegańska

9. Dahl z soczewicą

Dahl to proste, ale aromatyczne danie, które robię dość często. Czasem bardziej w formie zupy, a czasem w formie gulaszu warzywnego. Ten dahl gościł kiedyś w restauracjach Bioway i wiem, że niektórzy z moich czytelników mieli okazję go spróbować.

dahl z soczewicą dal proste danie wegańskie

10. Potrawka z czerwonej soczewicy

Stali czytelnicy na pewno ją znają i w większości lubią. Wiem, bo dostaję wciąż wiadomości o tym, że skład niby taki niepozorny, a całość zaskakująco dobra. Idealne danie na początek przygody z soczewicą. Wyjdzie każdemu na pewno.

potrawka z czerwonej soczewicy wegański gulasz proste przepisy bezglutenowe

Spodobały Ci się te przepisy? Koniecznie zerknij jeszcze na:

tanie zdrowe i szybkie obiady przepisy

przepisy na dania z ryżem

przepisy na zdrowy fast food

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

3 odpowiedzi na “10 pomysłów na przepisy z soczewicy – wartości odżywcze i zdrowotne soczewicy”

Cześć, czy w przepisach w których jest czerwoną soczewica, można zamienić ja na zieloną? Czy będzie to miało duży wpływ na smak/ konsystencję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *