Twój pierwszy bezglutenowy chleb gryczano-jaglany na drożdżach

Nie potrzebujesz żadnego robota, żadnego glutenu, żadnych polepszaczy, aby zrobić banalnie prosty i pyszny wegański chleb bezglutenowy, którym wszyscy będą zachwyceni.

Jeśli nigdy nie próbowałaś/ nie próbowałeś pieczenia chleba, bo uważałaś/ uważałeś, że:

a) pieczenie zajmuje (za) dużo czasu,

b) żaden chleb Ci nie wyjdzie, bo jesteś antytalentem piekarniczym,

c) chleby bezglutenowe są paskudne w smaku i nie umywają się do tych z glutenem,

to ten przepis jest właśnie dla Ciebie!

Na co?

Na śniadanie, na kolację, do zabrania ze sobą do szkoły, do pracy, na wycieczkę. Podstawą tego chleba jest mąka z niepalonej gryki. Gryka to kopalnia magnezu, potasu i fosforu. Zawiera także porcję cynku, żelaza i wapnia. Do dzieła moi drodzy i koniecznie zaprzyjaźnijcie się z tym chlebem.

Czego potrzebujesz?

Uwaga! Żadnych robotów do wyrabiania chlebowego ciasta! Wystarczy miska, duża łyżka, piekarnik i oczywiście forma – keksówka z papierem do pieczenia.

Składniki:

  • 400 g mąki gryczanej (niepalonej),
  • 200 g płatków jaglanych,
  • 3 kopiaste łyżeczki Colon C (preparat zawiera łupiny nasion babki płesznik, inulinę, a więc wspiera pracę naszych jelit),
  • 9 g drożdży piekarskich suszonych (ja użyłam Biovegan, oczywiście możecie użyć także drożdży świeżych – 25 g),
  • 2 łyżki syropu klonowego,
  • 1 łyżeczka soli,
  • woda.

Przygotowanie:

Mąkę gryczaną, płatki jaglane, sól oraz Colon C wsypujemy do dużej miski i bardzo dokładnie mieszamy.
Drożdże piekarskie rozrabiamy z syropem klonowym i dodajemy do produktów sypkich. Dolewamy chłodną wodę w ilości takiej, aby powstałe ciasto po dokładnym wymieszaniu miało konsystencję lepką, ale nie zupełnie płynną. Dokładnie wymieszane ciasto odstawiamy w cieplejsze miejsce na ok. 45 minut.
Po 45 minutach ciasto mieszamy jeszcze raz dokładnie i przekładamy je do foremki – keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy je do piekarnika na 25-30 minut, aby podgrzewało się delikatnie w temperaturze 50 stopni. Po tym czasie podkręcamy temperaturę do 200 stopni (termoobieg) i pieczemy około 50 minut.
Jak sprawdzić, czy chleb już na pewno jest dobry? Przede wszystkim patyczek wbity w chleb jest suchy. Wyjmujemy wtedy chleb z foremki i opukujemy go z dołu i góry – powinniśmy wtedy usłyszeć głuchy odgłos.
Wkładamy chleb, już bez foremki, jeszcze na 5 minut do piekarnika. Po 5 minutach wyjmujemy i zostawiamy do ostygnięcia. Genialny w swojej prostocie i pyszny!
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

91 odpowiedzi na “Twój pierwszy bezglutenowy chleb gryczano-jaglany na drożdżach”

Ostatnio robiłam chleb z samej mąki gryczanej, ale z dodatkiem płatków jaglanych koniecznie muszę spróbować!

Ja też! Przynajmniej mamy sto procent pewności, co jest w środku. I ten zapach w domu mhmmmmm… :D

Myślę, że piekarnik to piekarnik. ;) kontroluj tylko czas pieczenia, bo może się nieco różnić. pozdrawiam

ja Colon C zastepuje błonnikiem witalnym (babka płesznik 80% i łupina babki jajowatej 20%), daje 4 łyżeczki czubate i jest świetne, zdrowe a dużo taniej wychodzi:D

Wyszedł pyszny jednak bardzo zbity . Moze przez to że dodałam trochę ziaren i lnu??A moze taki powinien być ?Masa przed upieczeniem była klejąca nie za gęsta .

Może jednak ciut za mało wody? Bez wątpienia to nie jest typ pieczywa puszystego. Raczej chleb sycący i „ciężki”, ale jeśli był za bardzo zbity to można potestować z ilością wody- wedle uznania. Każdy lubi inaczej. :)

Czy ten Colon C jest bezpieczny dla maluchów?Czy taki chleb będę mogła dać mojej 10-miesięcznej i 3- letniej córce? Podejrzewam, że sam chleb będzie dużo zdrowszy niż ten z marketu, ale nie wiem, czy ten preparat jest odpowiedni dla takich małych dzieci?

Mam pytanie. Po wlaniu wody konsystencja jest płynna tylko chwilę. Potem płatki nasiąkają i robi się gęsty. Czy po 45min przed wlaniem do keksówki ma być płynny, czy już taki, że łycha stoi. Nie wiem czy nie będzie zbyt twardy i zbity?

Ewa, chleby gryczane zwykle są raczej zbite. Tzn. to na pewno nie jest typ chleba, który jest mięciutki i „bułkowaty”. Kiedy przekładam do foremki ciasto to jest ono gęste. Mam nadzieję, że pomogłam. :)

Upieklam chlebek i jest super. Skórka chrupiąca a w środku wilgotny. Wypróbowałam już wile przepisów z różnych stron i zawsze było coś nie tak a tu miła niespodzianka. Do tego miałam o połowę za mało płatków jaglanych i dodałam zwykłą mąkę jaglaną i piekłem bez termoobiegu a i tak wyszło super☺

Olu, bardzo się cieszę. W kulinariach jest tak, że czasem drobiazgi mają znaczenie. Czasem piekarniki się różnią, czasem okazuje się, że ktoś ma nieco większą lub mniejszą szklankę do pomiarów ;) a czasem po prostu wychodzi, że coś smakuje jednej osobie, a dla drugiej jest kompletną klapą, bo mamy inne preferencje. Miło mi, że mój przepis Ci podpasował. Na zdrowie! :*

Właśnie wstawiam do piekarnika kolejny chlebek czy możesz mi polecić jakieś ciasto lub ciasteczka ale takie, które po upieczeniu będą miękkie? Moje dzieci od tygodnia są na diecie bezglutenowej i bezcukrowej a do tego muszę ograniczyć nabiał więc się troje i zastanawiam co im dawać jeść.? Dużo mi ułatwiło gotowanie wejście na Twój blog

Witam, czy komuś udało znaleźć zamiennik na Colon? Też chciałabym podawać chleb rocznemu dziecku…
I pytanie o drożdże – jak to zrobić ze świeżymi? Rozrobic jakoś wcześniej czy dodać do wszystkiego tak jak suche?

Bardzo dziękuję za ten przepis. Chlebek jest pyszny i sycący, łatwy w przygotowaniu i udaje się nawet wyjątkowo rozkojarzonym piekarzom ;)
Ostatnio przygotowując chleb dodałam do ciasta słonecznik, siemię lniane i czarnuszkę, bo lubię, kiedy coś „przeszkadza” i chrupie dodatkowo w pieczywie. Rewelacja!

Witam serdecznie,

proszę o podanie ilości wody w ml jaką powinienem dodać ponieważ chleb będę piekł w wypiekaczu do chleba i tam należy wlać jednorazowo odpowiednią ilość wody

dziękuję

Chleb jest fantastyczny!!! Moje dzieci (czworo od 7 lat do 1,5 roku) stwierdziły, że to „prawdziwy chleb” :))) Są od miesiąca na diecie bez glutenu, mleka i jajek, a zawsze były fanami chleba ze szklanką mleka i po miesiącu moich różnych poszukiwań i eksperymentów nareszcie stwierdziły, że „to jest, jak chleb babci”, a to największy komplement. Bardzo dziękuję za przepis :)

Czy myśli Pani, że można zrobić ten chleb na zakwasie? Jeden z synków nie powinien drożdży i zastanawiam się, czy w tym chlebie można by dodać zakwas i ile tego zakwasu… Byłabym wdzięczna za sugestie.

Pozdrawiam i gratuluję bloga – jest świetny i potrzebny :)

Chlebek jest naprawdę pyszny! Polecam wszystkiem ten i wiele innych Pani przepisów m.in. makowiec ekspresowy, kotlety jaglano-buraczane, zupę z batatów z orzechami… Mniam! Gratuluję pomysłu na bloga. Często korzystam z Pani przepisów i polecam innym :)

A co do prośby czytelniczek z wyższych komentarzy – ja robiłam bez colon c i też wyszedł, zupełnie z tej opcji zrezygnowałam, nie zastępowałam niczym.
Innym razem spróbowałam ze zwykłej mąki gryczanej palonej i też wyszedł pyszny.

Mi niestety wyszedł gniot. Niedopieczony, zbity, bez takich pęcherzyków powietrza jak na zdjęciu. Fajnie gdyby tą wodę doprecyzować. Miałam wrażenie, że mniej wody to już było lepkie a nie płynne. Tyle wody ile dodałam też mieściło się w takim opisie – lepkie ale nie płynne. I przyjęło by też więcej i wcale by nie popłynęło.Teraz nie wiem, w którą stronę kombinować następnym razem, lepiej mniej tej wody czy więcej. Ciasto podrosło najwięcej po pierwszym zamieszaniu. W piekarniku, w 50C już nie widziałam przyrostu. Jakieś sugestie?

A ten czas pieczenia 50 minut to od kiedy liczyć? Od momentu kiedy piekarnik nagrzeje się do 200 stopni, czy po prostu trzymać chleb te 50 minut od momentu przekręcenia temperatury z 50 stopni na 200?
Pytam, bo raczej rozumiem z przepisu, że to druga opcja, a tymczasem zawsze piekłam chleby w ten sposób, że nagrzewałam piekarnik do tych 190-210 stopni i dopiero wkładałam chleb na ok 40 minut.
Nie były to dobre wypieki, więc się nie upieram :) Tym bardziej proszę o pomoc, żebym się nie zniechęciła, bo mam 'bezglutena” w domu i muszę kombinować

Natalio, tak jak w przepisie: „Wkładamy je do piekarnika na 25-30 minut, aby podgrzewało się delikatnie w temperaturze 50 stopni. Po tym czasie podkręcamy temperaturę do 200 stopni (termoobieg) i pieczemy około 50 minut.” 25-30 minut ma być w temperaturze 50 stopni, i po tym czasie podkręcasz do 200. :)

Zapomniałam dodać, że mój piekarnik z 50 stopni na 200 nagrzewa się jakieś 15 minut, czyli długo

Jak długo taki chleb będzie świeży? Jak go przechowywać żeby nie wysechł i nie spleśniał?

U mnie zwykle nie wytrzymywał zbyt długo. ;) Zjadaliśmy dość szybko. Nie przetestowałam więc jego okresu przydatności do spożycia – z ręką na sercu więc radzić nie za bardzo potrafię.

Szkoda. Ja niestety będę musiała skonsumować sama więc taka informacja by się przydała. No cóż… Wypróbuję i dam znać :)

Ksylitol jest sypki, a w przepisie został użyty syrop klonowy nie miód. Więc jako idealny zamiennik można użyć wszystkich płynnych słodzików: syrop klonowy, melasa, czy wspomniany miód, jeśli używasz. Co do płatków to myślę, że jest to opcja do wypróbowania, choć ja sama zawsze robiłam z płatkami. Mąkę gryczaną sama robię tak, że właśnie mielę kaszę niepaloną. Dobra opcja. :)

Upiekłam. Pominęłam Colon C, bo nie miałam, nie dawałam też żadnego słodzika. Drożdże miałam świeże. Nareszcie chleb bezglutenowy który mi smakował (nie lubię niestety smaku gryki, a tu nie czuć go prawie wcale). :) Już na drugi dzień był trochę czerstwy, ale dzięki temu bardzo sycący. Cudownie że można go kroić na milimetrowe kromki i nic się nie kruszy ani nie rozpada. Pół zamroziłam a drugie pół zjadłam w ciagu 4 dni. Przechowywałam w strunowym woreczku w temp. pokojowej. Na pewno powtórzę ten wypiek!

Dodałam 500ml wody i wyszedł. Jest ok. Nie smakuje jak chleb z glutenem, nie czarujmy się;) ale z trzech bezglutenowych, które piekłam jest najsmaczniejszy.

Czy mogę syrop klonowy zastąpić poprostu cukrem? I w jakiej ilości? A płatki jaglane gryczanymi? Niestety wiele produktów nam szkodzi :(

Syrop klonowy jest słodzidłem w formie ciekłej, a cukru nie używam, więc trudno mi doradzić. Polecam jednak coś ciekłego: może jakaś melasa? Miód? Syrop daktylowy? Płatki możesz zamieniać oczywiście, ale efekt może być nieco inny. Pozdrawiam!

Czy można jeść taki chlebek karmiąc piersią? Córeczka ma 2 miesiące i mamy ostatnio problemy z brzuszkiem, myślałam że to kolka, ale zrezygnowałam z pieczywa i nabiału i jest lepiej, poszukuję fajnych przepisów, a widzę że u Pani jest ich sporo :)

Chlebek wyszedł super! Nie miałam płatków jaglanych więc dodałam ryżowe i zamiast syropu klonowego użyłam miodu :) na pewno chlebek zostanie ze mną na dłużej:) dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *