Pomidorowy chlebek z komosy ryżowej

Raczej rzadko piekę chleby tradycyjne. Szczególnie nie lubię wypróbowywać nowych przepisów na chleb bezglutenowy, bo zwykle są obarczone dość dużym ryzykiem nieudania się. Przepadam za to za szybkimi w przygotowaniu chlebkami przypominającymi placki. One udają się zawsze.

Robi się je w kilka chwil. Dziś chlebek z komosy ryżowej. Quinoa to bardzo wartościowe pseudozboże, które przyda się nie tylko w diecie bezglutenowej.

zdrowy-domowy-chleb-z-komosy-quinoa-bez-glutenu-4

Na co?

Chlebek nadaje się na śniadanie. Może być podany w towarzystwie roślinnych past do chleba, ale także np. z wędzonym tofu i musztardą. ;-) Wiem, że to dziwnie brzmi, ale smakuje wybornie. No i oczywiście dodatki warzywne obowiązkowe. Sprawdza się świetnie jako zdrowa przekąska na imprezę.

zdrowy-domowy-chleb-z-komosy-quinoa-bez-glutenu-9

Czego potrzebujesz?

Piekarnika i blaszki/płaskiej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ja użyłam takiej o wymiarach 25 x 20 cm. Konieczny jest blender lub inne urządzenie wysokoobrotowe.

zdrowy-domowy-chleb-z-komosy-quinoa-bez-glutenu-3

Składniki:

  • 2 szklanki białej komosy ryżowej (300 g),
  • 10 szt. suszonych pomidorów z oleju (80 g),
  • zioła i przyprawy: sos sojowy (u mnie bezglutenowy, z obniżoną zawartością soli), tymianek, ulubiona mieszanka ziołowa (u mnie tzw. przyprawa włoska zawierająca czosnek, czarnuszkę, cebulę, majeranek, pieprz turecki, kozieradkę i cząber z lubczykiem),
  • 60 g napoju ryżowego niesłodzonego (możesz użyć innego),
  • 25 g oleju rzepakowego rafinowanego lub oliwy.

zdrowy-domowy-chleb-z-komosy-quinoa-bez-glutenu-2

Przygotowanie:

Komosę należy moczyć przez kilka godzin (minimum 6).

Odlewamy wodę z komosy i umieszczamy ją w naczyniu miksującym blendera lub innego sprzętu wysokoobrotowego. Blendujemy dokładnie z napojem ryżowym, olejem, pomidorami i przyprawami oraz ziołami.

zdrowy-domowy-chleb-z-komosy-quinoa-bez-glutenu-5

„Ciasto” wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez ok. 20 minut (opcja góra – dół).

Kroimy i jemy po całkowitym ostudzeniu.

zdrowy-domowy-chleb-z-komosy-quinoa-bez-glutenu-7

Tu przeczytasz więcej: co jeść zamiast chleba.

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

26 odpowiedzi na “Pomidorowy chlebek z komosy ryżowej”

Chlebek wyszedl przepyszny, mimo ze zapomnialam dodac oleju ;-) Niestety brzegami papier sie do niego przykleil :-( Moj piekarnik nie ma opcji gora-dol rownoczesnie. Piecze albo z gory, albo od dolu, wiec pieklam w takim malym piekarniko-tosterze. Czy myslisz, ze mozna go piec w tradycyjnym piekarniku tylko od dolu? Pozdrawiam!

Hej, jakiej powinien być konsystencji po wyjęciu z piekarnika? Czy że tak powiem stwardnieje z czasem po wyjęciu? Bo narazie jest bardzo miękki.

A komosy nie trzeba najpierw ugotować? to skrót myślowy czy naprawdę wystarczy moczenie i blenduje się surową?

Miało być pod postem z przepisem z pizzeryjkami z komosy i mąki z ciecierzycy, ten przepis czeka na wypróbowanie ;-) możesz Aga przenieść?

Uwielbiam ten chlebek, dziękuję Ci za przepis ❤️ Robiłam pierwszy raz i nie byłam do końca przekonana, a teraz nie mogę się doczekać kolejnej partii :D Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *