Opublikowano Kategorie: Artykuły

Jak osiągnąć spokój ducha – 4 kroki

Spokój ducha przyda się bardzo. Szczególnie przed Świętami. Szczególnie w czasie, kiedy co nuż dopadają nas informacje na temat tego, co dzieje się w Syrii. Przecież nie chcemy się zamartwiać. I tak nie mamy na to wpływu. Też tak sądzisz?

jak-odnalezc-spokoj-ducha

Jeśli docierają do Ciebie wiadomości na temat Aleppo to istnieje duża szansa, że starasz się sobie z tymi wszystkimi, złymi, informacjami poradzić. Co zrobić, aby nie męczyła Cię tematyka Syrii?

  1. Facebook umożliwia opcję „ukryj”. Widzisz zdjęcie syryjskiego dziecka? Ukryj. Widzisz wiadomość o tym, że dochodzi do masowych egzekucji ludności cywilnej, a kobiety popełniają samobójstwo, żeby uniknąć gwałtów? Ukryj. Czytasz, że ewakuacja ludności cywilnej znowu została wstrzymana? Ukryj.
  2. Śledź serwisy plotkarskie i angażuj się w dyskusje dotyczące skandali towarzyskich.
  3. Zajmuj się utyskiwaniem na polskich polityków, Unię Europejską, soję GMO, wegan, mięsożerców, gluten czy na co masz ochotę.
  4. Rób przedświąteczne zakupy i wydawaj jak najwięcej pieniędzy na głupoty. Stół powinien się uginać, szafa pękać w szwach, a zabawki dzieci nie mieścić się na półkach.

Te cztery kroki z powodzeniem pomogą Ci zająć skutecznie Twój umysł. Usprawiedliwią Twój brak zaangażowania w działania na rzecz pokoju, bo przecież Aleppo jest ponad 3000 kilometrów od Ciebie. Taki mały, polski człowiek nie może zrobić przecież nic! Zajmij się sobą.

uchodźcy Aleppo PAH zdjęcie Maciej Moskwa
fot. Maciej Moskwa, zdjęcie zaczerpnięte ze strony Polskiej Akcji Humanitarnej

Czy naprawdę nie masz wpływu na to, co dzieje się w Syrii?

Oczywiście jeden człowiek nie jest w stanie wiele zrobić, ale efekt skali to porządna broń. Wspierajmy aktywność tych, którym chce się reagować i przeciwdziałać nieludzkiej przemocy, która rozgrywa się na naszych oczach.

Przeczytaj więcej na temat działań Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii – trwają już one od 2012 roku, ale teraz organizacje humanitarne takie jak PAH bardzo potrzebują Twojego wsparcia.

Na Fanpage’u PAH możemy przeczytać:

Nasi pracownicy w Syrii przygotowują się na przyjęcie ludzi uciekających z Aleppo. Organizujemy pakiety z żywnością, a także namioty, materace, koce i inne artykuły, które pomogą przetrwać w ciężkich, zimowych warunkach.

Przeczytaj więcej o pomocy dla Syryjczyków opuszczających miasto.

Teraz przedstawię Ci 4 prawdziwe kroi, które być może pomogą Ci naprawdę poczuć się jak człowiek:

  1. Przekazuj innym informacje na temat Syrii. Niech każdy wie, co się dzieje i reaguje w mediach społecznościowych. Niech strony odpowiedzialne za konflikt widzą, że społeczność międzynarodowa reaguje i dostrzega, że ludność cywilna (w tym kobiety i dzieci) jest mordowana, nie ma dostępu do żywności, wody oraz leków.
  2. Dołącz do wydarzeń na Facebooku i postępuj zgodnie z ich zasadami. Wigilijny talerzyk dla Syrii to możliwość symbolicznej wpłaty na jedną z polskich organizacji humanitarnych, które wspierają Syryjczyków. Zmiana zdjęcia profilowego zasygnalizuje Twoim znajomym, że MOŻNA coś zrobić. Możesz też zdecydować się na rezygnację z prezentów w tym roku i dołączenie do wydarzenia: Zamiast na prezenty wpłacam na Aleppo.
  3. Opowiadaj rodzinie i znajomym o tym, że mamy wpływ na życie i zdrowie innych – pośrednio, wpływ niewspółmierny do potrzeb, ale mamy.
  4. Doceńmy to, co mamy. I cieszmy się z każdego dnia, w którym możemy pomóc innym. Zamykanie oczu nie sprawi, że czyjś dramat znika. Dramatów każdego dnia jest coraz więcej.

I koniecznie daj mi znać w komentarzu na blogu, na Facebooku lub w mailu, że nie zasłonisz oczu i zrobisz cokolwiek. Ja się zobowiązuję, że również coś zrobię. Razem możemy więcej.

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się propagowaniem zdrowego odżywiania, wspierając innych w budowaniu lepszych nawyków. Blog ten jest zapisem moich inspiracji żywieniowych i zdrowotnych.

Chcesz się dowiedzieć czegoś nowego?

2 komentarzy do “Jak osiągnąć spokój ducha – 4 kroki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 ocen, Średnia: 4,92 z 5)