Opublikowano Kategorie: Artykuły

Czym jest diet coaching czyli coaching dietetyczny?

Zmiana diety i stylu życia wcale nie musi boleć. Z pomocą coachingu dietetycznego, inaczej zwanego diet coachingiem, możesz osiągnąć całkiem sporo i to w stosunkowo bezbolesny sposób. Przeczytaj, jak to działa.

diet coaching coaching dietetyczny głowa kobiety na talerzu

Wybacz, ale zacznę od początku świata. Żeby zrozumieć, czym jest diet coaching, trzeba najpierw sięgnąć do podstaw, a więc definicji coachingu.

Na czym polega coaching?

Wydawać by się mogło, że każdy już wie, czym jest coaching. Narosło wokół niego niestety sporo mitów i błędnych wyobrażeń, co bez wątpienia odbiło się rykoszetem na całej branży. Z tego powodu chciałabym Ci dokładnie wyjaśnić, czym jest, a czym nie jest coaching. Dysponując tą wiedzą, od razu zrozumiesz, do czego może Ci się przydać coaching dietetyczny.

Coaching sam w sobie nie jest nauczaniem, szkoleniem, psychoterapią ani żadnym innym rodzajem terapii. Nie są to również działania ściśle ukierunkowane na motywowanie czy mentoring. Oczywiście trenerzy, szkoleniowcy czy nauczyciele mogą stosować elementy coachingu w swojej pracy.

diet coach coaching dietetyczny kobieta specjalista żywienia

Jednak coach to nie trener czy mówca motywacyjny. Oczywiście dana osoba może pełnić różne funkcje, ale byłoby miło, gdyby mówca motywacyjny, krzyczący ze sceny „You can do it!” nie twierdził, że w tym momencie prowadzi proces coachingowy. Przez takie praktyki osoby, które faktycznie pracują coachingowo, kojarzone są z tymi stosującymi tanie chwyty motywacyjne (niekoniecznie motywujące).

Tymczasem coaching jest fantastycznym sposobem pracy ukierunkowanym na… No właśnie na co? Definicji coachingu jest sporo. W większości te najbardziej autorytatywne sprowadzają się do tego, że coaching:

– to proces ukierunkowany na rozwój, zmiany, wzrost efektywności w konkretnych obszarach życia.
– obejmuje pracę nad ustalaniem celów i ich realizacją.
– bazuje na potencjale jednostki, a więc na przykład na umiejętnościach i wiedzy, które już posiada.

Coaching nie jest mówieniem komuś, co i jak ma zrobić.

diet coaching pies z zabawkami dieta

Może on za to pomóc w tym, aby dana osoba stała się w pewnych kwestiach samodzielna i nauczyła się korzystać ze swojego potencjału. Nie chodzi tu bynajmniej o jakąś magiczną moc, którą każdy nosi w sobie. Rzecz w uświadomieniu sobie, że jednak mamy pewien potencjał, o którym być może zapomnieliśmy. Dysponujemy pewnymi umiejętnościami i wiedzą, które możemy wykorzystać, aby metodą małych kroków iść do przodu w kwestiach, które są dla nas (!) ważne, a może nawet priorytetowe.

Tym samym więc naturalna konstatacja: coach nie jest ekspertem od Twojego życia. Jest za to osobą z zewnątrz, świadomą pewnych technik i sposobów pracy, która może Ci pomóc w realizacji Twoich celów małymi krokami. Może być pomocna nawet na etapie definiowania Twojego celu, dążenia do niego, monitorowania postępów i dobierania takich metod pracy, które na światło dzienne wydobędą Twoje mocne strony.

Rodzaje coachingu

Skoro już wiesz, jakie są cele coachingu, rozumiesz zapewne, że praca coachingowa może przebiegać na wielu różnych poziomach – w zależności od jej celów. Coach może pracować z klientem nad kwestiami zawodowymi (business coaching, coaching kariery), życiem osobistym (life coaching) czy też zdrowiem i dietą (coaching zdrowia). Skupmy się teraz na tym ostatnim ze szczególnym akcentem na coaching dietetyczny, bo to do niego chcę Cię zachęcić.

zdrowa żywność owoce diet coaching

Na czym polega coaching dietetyczny?

Wiedząc już, czego możesz się spodziewać po coachingu w ogóle, domyślasz się już zapewne, w czym może pomóc Ci diet coaching.

Coaching dietetyczny to również proces, w którym wykorzystuje się Twój potencjał, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia konkretnych celów dietetycznych i zdrowotnych. Również w tym przypadku uczysz się rozumienia swoich potrzeb, a tym samym ustalania celów. Krok po kroku poznajesz techniki, wiedzę i sposoby, które umożliwiają Ci pracę nad Twoim stylem żywienia i życia metodą małych kroków.

Działania coachingowe w kontekście diety nie idą w kierunku narzucenia Ci jedynie słusznego sposobu odżywiania, (przy)gotowania posiłków czy zapoznania Cię z wiedzą, którą masz opanować, a następnie martwić się, jak ją wdrożyć. Owszem, nie da się pójść do przodu bez edukacji zdrowotnej, ale diet coaching ma pobudzić Cię do zdobywania wiedzy, jej wykorzystania i osiągnięcia samodzielności.

kobieta jedząca kanapkę diet coaching

Niektórzy o tym zapominają, a to bardzo istotna kwestia. Celem dowolnego rodzaju coachingu nie jest uwiązanie klienta przy specjaliście. To nie ma być długotrwała terapia czy wielogodzinny proces edukacyjny. Tym, jak już ustaliliśmy, coaching nie jest.

To klient decyduje, ile wymaga pracy i jak ona ma wyglądać. To klient mówi, czego potrzebuje, a rolą coacha jest zrobić wszystko, aby osoba coachowana stała się niezależna i działała skutecznie, wykorzystując swój potencjał oraz nabytą wiedzę, a przede wszystkim realizując swoje wartości.

Jeśli ta idea Ci pasuje, przeczytaj dokładnie, jak przebiega u mnie coaching dietetyczny.

Diet coach czy dietetyk?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między coachem diety a dietetykiem? Oczywiście to nie musi się wykluczać. Może się zdarzyć, że dietetyk, żywieniowiec pracujący z pacjentami, rozpisujący im diety, jest jednocześnie coachem i pracuje z klientami również coachingowo. Nie zawsze tak jednak będzie. Jeśli natomiast mielibyśmy podzielić kompetencje, wygląda to następująco.

Dietetyk jest specjalistą żywienia. Możesz od niego oczekiwać dopasowania diety do Twojego stanu zdrowia i celów, jakie chcesz osiągnąć (np. schudnięcie, przytycie etc.). Jeśli masz stwierdzoną konkretną chorobę, dietetyk przygotuje dla Ciebie taki plan żywieniowy/dietę, która będzie działała na Twoją korzyść, a stanie się nawet elementem lub wsparciem leczenia. Czasem diety ustalane przez dietetyków są przewidziane na określony czas, a niekiedy dany sposób żywienia warto wdrożyć na stałe.

Coach diety to osoba, która również może Cię wesprzeć w staraniach o to, aby jeść zdrowo, ale punkt ciężkości zostaje położony gdzie indziej niż w przypadku pracy z dietetykiem, który ograniczy się do konsultacji żywieniowej. Z diet coachem pracujesz nad swoimi zachowaniami, starając się, metodą małych kroków, zmieniać swoje przyzwyczajenia. Nie dostajesz kompletnych zaleceń czy dokładnej rozpiski, jak masz jeść, a wsparcie w stopniowym wdrożeniu działań, na których Ci zależy. Z czasem zaczynasz samodzielnie planować swoje żywienie, bo dysponujesz już wiedzą i świadomością. Efekt? Przestajesz być na diecie, a zmieniasz stopniowo styl życia.

coaching diety praca nad nawykami

Konsultacja dietetyczna czy diet coaching?

Zastanawiasz się teraz zapewne, co wybrać: konsultację dietetyczną czy coaching diety? Dobrze, że się zastanawiasz, bo jedno nie jest równe drugiemu. Jedno nie wyklucza również drugiego.

Możesz dla przykładu borykać się z poważnym schorzeniem, wymagającym konsultacji diety ze specjalistą. Kiedy otrzymasz zalecenia od dietetyka, ale będziesz mieć problem z ich wdrożeniem, możesz skorzystać z coachingu.

Z drugiej strony, jeśli nie borykasz się z żadnym schorzeniem, a zależy Ci na wprowadzeniu prozdrowotnych zmian w jadłospisie, praca coachingowa może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Diet coaching książka

Pamiętaj też, że na rynku jest coraz więcej ciekawych publikacji dotyczących budowania nawyków. Oczywiście jesteśmy zalewani poradnikami najróżniejszej jakości, ale część z nich może być naprawdę pomocna. Jeśli nie masz dużych problemów z planowaniem i realizacją zdrowej diety, a chcesz popracować tylko nad niektórymi nawykami, polecam Ci również samodzielną pracę.

Pracując z coachem również niezbędne będzie wykonywanie pewnych ćwiczeń i wdrażanie działań, aby doprowadzić Cię do upragnionego celu. Możesz więc spróbować popracować na własną rękę. Być może nie będziesz potrzebować pomocy z zewnątrz.

Jeśli chcesz spróbować pracy własnej nad nawykami metodą małych kroków, zachęcam Cię do lektury mojego poradnika z ćwiczeniami „Ty kontra nawyk. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć pracować nad (nie)zdrowymi nawykami”.

książka o nawykach poradnik diet coaching

Podsumowując

Żyjemy w czasach, w których ilość obowiązków często nas przytłacza. Kwestia żywienia zwykle schodzi na drugi (albo i trzeci, czwarty lub piąty) plan, a konsekwencje tego stanu rzeczy przychodzą dość szybko. Pogarszające się samopoczucie, narastające niezadowolenie, brak pomysłu na to, jak ogarnąć dietę, aby nie spędzać w kuchni zbyt długich godzin.

Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, warto zacząć działać (czy to ze specjalistą, czy samodzielnie). Trzymam kciuki za Twoje postępy. Jeśli potrzebujesz mojego wsparcia, dokładny opis diet coachingu ze mną znajdziesz TU.

diet coach Aga Kopczyńska coach diety

 

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się dietetyką, żywieniem i propagowaniem zdrowych nawyków. W skrócie: Pomagam ludziom lepiej żyć, dzięki temu że lepiej jedzą. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.


Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *