Bezglutenowy murzynek z marchewką a bez jajek i bez kakao + konkurs

Ciasta piekę rzadko, ale jak już piekę to muszą być proste i szybkie.Oto więc kolejny prosty przepis na wegańskie ciacho – idealne dla osób, które mają w diecie wiele wykluczeń. Uwaga! Pieczone w szklanym pojemniku, który możecie wygrać w konkursie!

Bezglutenowy murzynek bez jajek bez kakao

Ostatnio pisze do mnie dużo osób z rozmaitymi alergiami: na jaja, na kakao, a nawet na jabłka. W tym przepisie nie znajdziesz tych alergenów. Będziesz za to w stanie cieszyć się smakiem prostego wegańskiego murzynka. Jest wilgotny, słodki (ale nie przesadnie), a przygotujesz go w kilka chwil.

Dużo osób pyta mnie o wymiary foremek. Od jakiegoś czasu piekę ciasta w… szklanych naczyniach do przechowywania żywności Pyrex®, które pełnią też funkcję brytfanki. Są wygodne w obsłudze. Łatwo się je myje. Dobrze się w nich piecze i przechowuje ciacho.

Przede wszystkim jednak szkło jest materiałem możliwie najbezpieczniejszym dla naszego zdrowia. Więcej o uniwersalnych szklanych pojemnikach na żywność przeczytasz w moim artykule: Jak oszczędzać czas i pieniądze w kuchni?

murzynek marchewkowy bez kakao
Moje ciasto upieczone w pojemniku Cook & Freeze marki Pyrex®.

Konkurs na przepis! Do wygrania 6 zestawów Cook & Freeze marki Pyrex®

Chcesz wygrać takie pojemniki, aby wygodnie i zdrowo piec, mrozić, przechowywać, i serwować swoje dania? Nic prostszego.

Odpowiedz na pytanie „Co dobrego upieczesz mi z roślin?” i stwórz autorski przepis na proste, zdrowe i wegańskie danie z piekarnika, dodaj go w komentarzu na blogu pod tym artykułem. Nie zapomnij o podaniu swojego adresu e-mail w odpowiednim polu (tylko do mojej wiadomości). Masz czas do dnia 20.11.2019, do godz. 23.59.

bezglutenowe ciasto pieczone w szkle

Spośród wszystkich komentarzy wybiorę sześć, które najbardziej przypadną mi do gustu. Ich autorki/autorzy otrzymają po jednym zestawie naczyń ze szkła żaroodpornego Cook & Freeze, które idealnie nadają się do pieczenia, mrożenia, przechowywania i serwowania żywności. Składają się z dwóch pojemników o pojemności 1.5 i 2.6 litra. Ja moje ciasto upiekłam w tym mniejszym pojemniku o pojemności 1.5 litra (22 x 17 cm). Jeśli interesuje Cię pełny asortyment Pyrex® , możesz możesz zamówić te produkty w internetowym sklepie Dajar.pl.

Tu znajdziesz: regulamin konkursu.

Wyniki konkursu – 25.11.2019

Z radością informuję, że wybrałam sześć najbardziej apetycznych (moim zdaniem) przepisów. Nagrody (po 1 zestawie wyżej wspomnianych pojemników do żywności Pyrex) otrzymują:

Magda za warzywną zapiekankę pod kokosowa chmurką,
Agata za wegański posiłek w dwóch aktach,
Justyna za obłędny pęczak z grzybami,
Angelika za przepis na zdrowe wegańskie zapiekanki na chłodne wieczory,
Aneta za pieczoną cebulę faszerowaną jesiennymi skarbami.
Jola za pasztet a’la falafele, –> Niestety nie otrzymałam odpowiedzi na moją wiadomość, więc nagroda przechodzi do Kasi (za omlet z mąki z ciecierzycy z cebulą i cukinią).

Zwyciężczynie proszę o kontakt mailowy.

Gratuluję wszystkim i dziękuję Wam za wspólną zabawę!

Bezglutenowy murzynek z marchewką bez jajek i bez kakao

Nie trzymam Cię już dłużej w niepewności i przechodzę do przepisu.

Bezglutenowy murzynek z marchewką – składniki:

  • 3 średniej wielkości marchewki (moje ważyły po obraniu 215 g, po rozdrobnieniu wyszło mi ok. 1,5-1,75 szklanki marchewki),
  • 1 szklanka suchej kaszy gryczanej niepalonej (ok. 200 g),
  • 1 szklanka mąki kukurydzianej (ok. 110 g),
  • 1 szklanka suszonych, niesiarkowych daktyli (ok. 150 g),
  • 1 szklanka napoju sojowego bez cukru z dodatkiem wapnia,
  • 4 łyżki oleju kokosowego bezzapachowego w formie stałej (ok. 55 g) + niewielka ilość do wysmarowania naczynia przed pieczeniem,
  • 3 płaskie łyżki siemienia lnianego,
  • 1 mała łyżeczka sody spożywczej,
  • 200 ml wody.

szybkie bezglutenowe i wegańskie ciasto murzynek

Bezglutenowy murzynek z marchewką – przygotowanie:

Najpierw suche składniki: mielimy kaszę gryczaną, siemię lniane na mąkę, dodając do nich sodę i mąkę kukurydzianą, aby wszystko się porządnie wymieszało. Jeśli masz gotową jasną mąkę gryczaną możesz jej użyć (200 g). Do mielenia możesz użyć urządzenia wysokoobrotowego lub młynka.

Czas na składniki mokre: napój sojowy, wodę, daktyle (jeśli masz słaby sprzęt, namocz je wcześniej w tej wodzie i napoju), olej kokosowy. Blendujemy wszystko aż do uzyskania jednorodnego, gładkiego „sosu”.

ciasto marchewkowe bezglutenowe wegańskie przepis

Marchew obieramy, a następnie rozdrabniamy. Można ją zetrzeć na tarce (tzw. małe oczka) lub rozdrobnić w robocie lub innym urządzeniu wysokoobrotowym. Jeśli używasz Thermomixa to polecam obroty 5.

Wszystkie składniki łączymy w misce i bardzo dokładnie mieszamy. Ten etap jest bardzo ważny – ciasto musi być bardzo dokładnie wymieszane.

Szklane naczynie (22 x 17 cm) smarujemy olejem i wlewamy do niego masę.

Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni, góra – dół, przez 50 minut. Można je zostawić jeszcze na ok. 10 minut w wyłączonym piekarniku.

proste ciasto bez glutenu z marchewką

Wpis powstał we współpracy z marką Pyrex®. Produkty te możesz zamówić w internetowym sklepie Dajar.pl. Odwiedź też Fanpage sklepu.

Pojemniki szklane do przechowywania żywności i mrożenia Cook & Freeze Szklany pojemnik do przechowywania i pieczenia Cook & Go Pyrex szklany pojemnik Pyrex Cook & Store

Pyrex® is a trademark of Corning Incorporated used under license by International Cookware.
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

63 odpowiedzi na “Bezglutenowy murzynek z marchewką a bez jajek i bez kakao + konkurs”

Mój przepis konkursowy to: zapiekanka makaronowa. Jest prosty, ale zaręczam że danie jest pyszniutkie.
Makaron gotujemy.
W tym czasie mieszamy passatę pomidorową z posiekaną świeżą bazylią, natką pietruszki, świeżym oregano, posiekanym szpinakiem, pieprzem, solą. Najwięcej ma być szpinaku. Do tego ścieram na tarce kawałek wegańskiego sera (np. Violife), mieszam wszystko. Ugotowany makaron zalewam tym sosem w brytfance i zapiekam aż do ropuszczenia sera. Mieszam kilka razy w trakcie pieczenia.
Posypuję prażonym słonecznikiem lub dynią.
Bardzo chciałabym wygrać taki pojemnik, bo wtedy mogłabym przechowywac w nim od razu to co upiekę jeśli nie jem. Wygladaja na solidne.

PANIE I PANOWIE, MÓJ PAŹDZIERNIKOWY HIT:
Upieczona w odrobinie oliwy z oliwek, dowolnie przyprawiona papryka czerwona (u mnie obowiązkowo czosnek i cząber), zblendowana, wymieszana z komosą ryżową. Tę wspaniałą już samą w sobie mieszankę uzupełniamy cebulką i zielonym groszkiem (lub czymkolwiek co nam zalega w lodówce a sprawi, że danie będzie bardziej sycące) i wykładamy na przekrojonego, trochę podpieczonego w międzyczasie bakłażana, posypujemy pestkami słonecznika i pieczemy parę minut aż pestki się zrumienią a bakłażan złączy w jedność smakową z farszem.
Po upieczeniu posypałam świeżą bazylią i proszę, bakłażan faszerowany paprykową komosą gotowy :)

Najprostszy przepis vege to chlebek bananowy!!!!!
Potrzebujemy:
– 4 dojrzałe banany
– 50 gram cukru/ syropu klonowego
– 120gram mąki owsianej (wystarczy zmielić płatki owsiane )
– 1/2 łyczek sody/ proszku do pieczenia
– 50 gram oleju (najlepiej kokosowego bo ta fajny posmak)
– opcjonalnie: kakao/ cynamon/ pół szklanki orzechów włoskich
A teraz uwaga najtrudniejsze: banany rozgnieć i wymieszaj wszystkie składniki, masę wlej do szklanego naczynia żaroodpornego i piecz w temperaturze 180stopni przez około 40 min.
A potem już tylko pokroj i zjedz z masłem orzechowym/dżemem albo ze szklanką mleka roślinnego
Pycha

To przepis idealny dla nas. Dzisiaj wypróbuję. Syn nie może jajek, kakao mu szkodzi,a karob mu nie smakuje. Wybredny taki… Matka szuka, piecze, a on ugryzie raz, powie, że dobre i więcej nie zje…
A nasz szybki przepis to placki dyniowe:
Startą dynię mieszamy z płatkami jaglanymi, dodajemy startą czerwoną cebulę,sól himalajską, zieloną pietruszkę i formujemy placuszki. Pieczemy w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem z odrobiną oleju kokosowego. Zjadamy same lub robimy z nich kanapkę, dodając ulubioną pastę, rukolę, pomidor.

Wegetariański, bezmleczny, bezglutenowy, bezcukrowy, a jeśli uzyjemy agar, to także wegański „sernik” dyniowo-pomarańczowy.
3garscie migdałów bez skórki
1 garść orzechów włoskich,
1 garść daktyli bez pestek
1 łyżka oleju kokosowego
2yżeczki nasion chia (opcjonalnie)
Migdały, orzechy włoskie i daktyle zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 15 min. Następnie wyciągamy z wody (daktyle odciskamy), wrzucamy do pojemnika malaksera, dodajemy olej kokosowy i miksujemy na średnio gładką, lepką masę. Tuż przed końcem dodajemy nasiona chia. Powstałą masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i formujemy na kształt tarty. Odstawiamy do wyschnięcia.

„Serowa” masa
400 g orzechów nerkowca
400 ml śmietana kokosowej u mnie Real Thai
125 ml erytrolu (pół szklanki) lub syropu klonowego
125 ml oleju kokosowego
2 cytryny
szczypta soli
aromat cytrynowy z (kilka kropli)
szczypta soli,
Około 300 g puree z ugotowanej dyni,
3 łyżeczki żelatyny
150 ml soku pomarańczowego

Cytryny myję, ocieram z nich skórkę, wkładam ja do miseczki, a sok wyciskam do kubka. Nerkowce wsypuję do miski, zalewam wodą i moczę minimum 4 godziny. Jeśli masz blender wysokoobrotowy nawet nie trzeba ich moczyć. Do blendera wkładam odcedzone nerkowce, dolewam całą puszkę śmietany kokosowej, dodaję erytrol lub syrop klonowy, olej oraz sok z cytryn, szczyptę soli i aromat. Rozdrabniam na jednolitą masę. Blender wyłączam, do masy dodaję skórkę cytrynowa i mieszam łyżką. Przekładam do miski. Dodaję puree z dyni i żelatynę, namoczoną w 1/3 szklanki wody i rozpuszczonej w gorącym soku pomarańczowym i wystudzonym. Wszystko mieszam i wykładam na spód, odstawiam do stężenia.

„Galaretka dyniowa”
Około 250 g puree z ugotowanej dyni,
Galaretka pomarańczowa rozpuszczonaw 150 ml soku pomarańczowego, wymieszane, wylana na wierzch.

Przepis na szybką zapiekankę jesienną. Składniki:
1/4 średniej dyni hokkaido
Kawałek papryki czerwonej
2 pieczarki
Szklanka mrożonego bobu
Natka pietruszki- ile dusza zapragnie
Ciut oliwy
Płatki drożdżowe
I w opcji wegetariańskiej ser feta (wegańskiej ukiszone tofu).
Wszystkie składniki oprócz sera pokroić w kostkę, wrzucić do miski, dodać oliwy, natkę pietruszki, przyprawy: papryka słodka, tymianek, czosnek niedźwiedzi, sól. (Z powodzeniem można dodać paprykę wędzoną czy inne ulubione przyprawy) Dokładnie wymieszać w misce, tak żeby przyprawy pokryły warzywa. Taki miks włożyć do brytfanki, dolać wody na dno i dusić pod przykryciem z folii aluminiowej w piekarniku w temp. 180 stopni z termoobiegiem. Po pół godziny zdjąć folię, na wierzch położyć fetę/tofu, posypać płatkami drożdżowymi i podpiec jeszcze 10-15 minut. Może to mało wyszukane danie, ale kolorowe i smakuje nieźle, szczególnie jesiennym wieczorem.

Z moimi urodzinami wiążą się dwoe pechowe rzeczy i dwie szczęśliwe. Pech, że wypadają w zawsze przed Wielkanocą, gdzie z zasady, nie z przesadnej regilijności przestrzegam post, nie jedząc słodyczy, oraz że u mnie zawsze obchodzi się właśnie dzień urodzin. Szczęście, że mogę się pogimnastykować i zrobić ciasto bez cukru, oraz że jestem szczęśliwym bliźniakiem. Mój pomysł na ciasto bez cukru, opiera się więc na tym co cukier może zastąpić, czyli banan, a nawet dwa, do tego warzywko, czyli mojej mamy zawekowane w słoiku pomidory, mąka (tu wybór jest ważny od gości), olej roślinny i tyle mąki, by ze wszystkiego powstała dość gęsta masa. By rosło proszek i soda. By smak nabrało cynamon, kardamon, wanilia, lub zwykłe kakao. Wszystko blendujemy, pieczemy 30 min w stopniach 180 i mam proste ciasto urodzinowo-roślinne.

Jesienna zapiekanka powinna być pożywna i rozgrzewająca! Moim hitem są pieczone warzywa z sosem curry.
Składniki:
100 g kaszy np. gryczanej lub ryż
2 marchewki
2 pietruszki
korzeń selera
por + cebula
1/2 dyni
czosnek (ja daję z 3 ząbki, ale 1 w zupełności wystarczy)
łyżka oleju rzepakowego (dobrego, ja polecam kaszubski) lub oliwa z oliwek extra virgin
przyprawy: sól, pieprz, kurkuma, papryka słodka i ostra w proszku (można też dać świeże chilli – będzie bardziej rozgrzewające :))
Sos curry:
1/3 szkl. mleka kokosowego
2 łyż. sosu sojowego
1 łyż. masła orzechowego
1 łyż. syropu klonowego lub jakiegoś dobrego cukru, miodu (co kto woli :))
1/3 łyż. ostrej papryki
1 łyż. soku z cytryny lub limonki

Wszystkie warzywa obieramy i kroimy w kosteczkę, por i cebulę na tzw. piórka. Czosnek pokroić lub przepuścić przez praskę. Warzywa włożyć do naczynia żaroodpornego, wszystkie przyprawy wymieszać z olejem bądź oliwą i polać tym warzywa, a następnie wszystko wymieszać.
W międzyczasie ugotować kaszę bądź ryż oraz przygotować sos curry: do garnka włożyć wszystkie składniki i chwilę zagotować, mieszając rózgą.
Do warzyw dodać kaszę bądź ryż i zalać sosem curry, podpiec delikatnie w 180 stopniach, max. 15 min.
Dodatkowo można posypać danie natką pietruszki bądź kolendrą.

Smacznego :)

Ja zaproponuję zapiekankę na kalafiorowym spodzie. Duży kalafior zatrzeć na tarce, dodać odrobinę soli i ulubionych przypraw a także szklankę mąki i dwie łyżki oliwy. Jeśli masa wyjdzie bardzo mokra dodać mąkę. Wyłożyć masą naczynie i piec w piekarniku ok.pół godziny w 180 stopniach. Następnie wyjąć, posmarować pomidorową passatą, dodać pokrojoną w plastry cebulę, pieczarki, paprykę, cukinię i co tam kto jeszcze lubi. Piec jeszcze ok.15 minut. Kilka minut przed końcem pieczenia nałożyć kleksy wegańskiego „sera”* z ziemniaka. Pyszne, warzywne i sycące. Smacznego
„Ser”: ugotowane, jeszcze ciepłe ziemniaki (3 średnie sztuki) zmiksować z płatkami drożdżowymi (kilka łyżek, im więcej tym lepiej), odrobiną soli, łyżką oliwy i wodą (dodajemy do uzyskania lekko płynnej konsystencji). Nasz „ser” może postać w lodówce ok.2 dni.

Jesień to idealna pora na WEGAŃSKĄ BEZGLUTENOWĄ TARTĘ DYNIOWĄ:

WEGAŃSKA BEZGLUTENOWA TARTA DYNIOWA

Składniki:

ciasto:
25 dag mąki kukurydzianej
15 dag mąki ryżowej
2 szklanki mleka roślinnego (owsianego, migdałowego, sojowego)
3 łyżki syropu klonowego
2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego + 1 łyżka do posmarowana naczynia

nadzienie:
40 dag tofu kremowego
50 dag zmielonego miąższu pieczonej dyni
1/2 łyżeczki cynamonu
1 szczypta imbiru
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka soli morskiej
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 duża łyżka melasy
5 łyżek brązowego cukru
5 łyżek oleju kokosowego nierafinowanego

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki ciasta za wyjątkiem mleka oraz oleju do posmarowania formy mieszamy palcami na drobną kruszonkę. Następnie dodajemy mleko i wyrabiamy na gładkie ciasto. Ciasto wałkujemy i wylepiamy nim formę do pieczenia Pyrex pojemności 1,5 litra (22 x 17 cm) posmarowaną olejem. Odstawiamy do lodówki. Składniki nadzienia mieszamy blenderem na gładką, kremową masę. Masę wylewamy na przygotowany spód. Wstawiamy do lekko podgrzanego piekarnika i pieczemy 50-60 minut w temperaturze 180 stopniach Celsjusza.

SMACZNEGO WEGAŃSKIEGO I BEZGLUTENOWEGO!

Mój przepis konkursowy to tzw. Vege „Beef ” Wellington . Lubię bardziej skomplikowane dania a to kojarzy mi się szczególnie rodzinnie. Podam go z puree ziemniaczanym, a następnie uduszę w sosie.

SKŁADNIKI

1 mrożony arkusz ciasta francuskiego
2 łyżki mielonego siemienia lnianego
1 szklanka posiekanej marchwi
1/2 szklanki posiekanego selera
1 mała cebula, posiekana
200 g posiekanych grzybów
1/2 szklanki posiekanej natki pietruszki
2/3 szklanki suchej soczewicy zielonej lub brązowej
3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praske
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki wegańskiego Worcestershire
1 łyżeczka szałwii
1 łyżeczka tymianku
1/2 łyżeczki rozmarynu
1 łyżeczka soli
1/4 łyżeczki pieprzu
2 szklanki bulionu warzywnego
1/2 szklanki mrożonego groszku
3/4 szklanki orzechów włoskich, drobno posiekanych
1/4 szklanki panko
Zwykłe mleko roślinne lub wegańskie masło

Jak to zrobić w następujących krokach czyli przygotowanie:

1. Połącz zmielony len i 5 łyżek wody w małej misce. Odłóż na 10 minut. Powinien trochę zgęstnieć i się zżelujować.

2. Na dużej patelni z pokrywką podsmaż cebulę, marchewkę, seler i grzyby w 1 łyżce oleju, aż będą miękkie, około 5 minut. Dodaj czosnek i gotuj dalej przez 1 minutę. Dodaj pastę pomidorową, szałwię, tymianek i rozmaryn, posiekaną natkę pietruszki i gotuj dalej, aby uwolnić aromat przez około 1 minutę.

3. Dodaj soczewicę, bulion, wegański sos Worcestershire, sól i pieprz. Doprowadzić do wrzenia, przykryć lekko uchyloną pokrywką, zredukować gaz lub moc grzania do średniego , aby utrzymać to wszystko na wolnym ogniu. Gotuj około 20 do 25 minut, aż soczewica zmięknie i wchłonie płyn. Zdjąć z ognia. Jeśli wolisz mniej chrupiące , dodaj posiekane orzechy włoskie podczas ostatnich 5 minut gotowania.

4. Zetrzeć mieszaninę soczewicy kilka razy. Wmieszaj mrożony groszek, posiekane orzechy włoskie, mieszankę siemienia lnianego i bułkę tartą ( panko ) Pozostaw mieszaninę soczewicy do ostygnięcia do temperatury pokojowej.

5. ** (krok opcjonalny) Gdy cała mieszanina osiągnie temperaturę pokojową, rozwałkuj kawałek plastikowej folii o wielkości dużej deski do krojenia. Ułóż mieszaninę, aby uformować rurkę jak bochenek na plastikowym opakowaniu i zwinąć mocno skręcając końce i przechowywać w lodówce do 30 minut lub do momentu, aż będzie gotowy do zawijania ciasta.

6. Pozwól, aby arkusz ciasta francuskiego rozmroził się na posypanej mąką powierzchni. Po ułożeniu lekko rozwałkuj, aby utworzyć prostokąt 25 na 40 cm Jeśli szwy pękają lub rozszczepiają się, użyj trochę wody do załatania. Przełóż na blachę do pieczenia wyłożoną pergaminem. Rozwiń mieszaninę z plastikowego opakowania (jeśli krok nr 5 zostanie pominięty, umieść bezpośrednio na cieście), umieść na cieście, pozostawiając z 3-4 cm na każdym końcu. Posmaruj krawędzie ciasta mlekiem roślinnym. Zwiń ciasto chowając końce (jak pakowanie prezentu). opcjonalnie w lodówce na kolejne 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 200 ° Celcjusza

7. Gdy będziesz chciał upiec, posmaruj całe ciasto odrobiną mleka roślinnego lub stopionym wegańskim masłem. Piec w temperaturze 200 stopni przez 35 do 40 minut. Odczekaj 10–15 minut przed krojeniem.

Gotowe ! Polecam !

BABKA ZIEMNIACZANA Z KAPUSTĄ KISZONĄ – wg przepisu mojego męża Leszka
– 2 kg ziemniaków
– 700 g kapusty kiszonej
– 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
– 2 cebule
– 3 ząbki czosnku
– 4 łyżki masła wegańskiego
– 200 ml mleka roślinnego
– 1/2 szklanki kaszki manny lub kaszki kukurydzianej
– przyprawy: majeranek, tymianek, gałka muszkatołowa, sól (1,5 łyżeczki) i pieprz
– masło i kaszka manna do wysmarowania formy
– szklana forma o wymiarach 25 cm x 35 cm

Cebulkę pokrój w drobną kostkę i uduś na małym ogniu przez kilka minut. Ziemniaki zetrzyj na najmniejszych oczkach tarki lub robota kuchennego. W rondelku podgrzej mleko. W dużej misce do startych ziemniaków dolej połowę ciepłego mleka, pomieszaj i dodaj pozostałe mleko. Dodaj siemię lniane rozmieszane z 3 łyżkami ciepłego mleka lub wody. Następnie dodaj pokrojoną kapustę kiszoną, uduszoną cebulę, wyciśnięty czosnek oraz przyprawy i kaszę manną. Wymieszaj wszystko dokładnie. Kaszką również obsyp nasmarowaną tłuszczem szklaną formę i wyłóż masę ziemniaczaną. Babka powinna mieć około 5 – 6 cm wysokości. Na wierzchu babki zrób łyżką „fale” i poukładaj bobki z masła. Możesz też posypać lekko kaszką wierzch, żeby zrobiła się chrupiąca skorupka.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Piecz przez 60 minut, następnie zwiększ temperaturę do 180 stopni i piecz jeszcze przez 20 minut, aż wierzch się pięknie zrumieni.

Podawaj na ciepło. Smacznego:)

Moja propozycja na danie danie bezglutenowe to Zupa krem z białych warzyw z gruszką
Składniki;
1. 300 selera
2. 200 g pietruszki
3. 200 g ziemniaków
4. 1 cebula
5. jedna gruszka
6.2 ząbki czosnku
7.2 łyżki oleju kokosowego
8. sól , pieprz gałka muszkatołowa
Wykonanie
Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę, pozostałe warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Gruszkę obieramy wycinamy gniazdo nasienne i kroimy na mniejsze kawałki. Na patelni należny zeszklić cebulę i przełożyć do garnka dodać pietruszkę, ziemniaki, seler i czosnek. Przez około 3 minutki mieszając w garnku dolać około 1 l wody . Doprowadzić do wrzenia przykryć i gotować na małym ogniu przez około 25 min aż warzywa będą miękkie. Około 5 min przed końcem dodać gruszkę. Zupę należy zblędować i doprawić solą, pieprzem i gałką wedle uznania.

PAPRYKA NADZIEWANA KISZONĄ KAPUSTĄ I KALAFIOREM
– 1 mały kalafior
– 30 dag kapusty kiszonej
– 2/3 szklanki passaty pomidorowej
– 2 ząbki czosnku, sól, mielony kminek i suszony tymianek do smaku
Opłukaną kapustę drobno kroimy, dodajemy kalafior starty na tarce i zmiażdżony czosnek, dodajemy passatę, przyprawiamy i grzejemy na patelni do redukcji sosu /farsz powinien być gęsty/. Nadziewamy papryki /wcześniej odkrawamy górną część papryk z ogonkami i wydrążamy nasiona/. Zapiekamy ok.pół godz. w nagrzanym wcześniej do 180 st.C piekarniku. Opcjonalnie takim farszem można nadziewać cukinie lub pomidory.
SMACZNEGO !!!

Miałam napisać o marchewkowcu, bo właśnie wyciągnęłam z piekarnika i jego zapach mnie teraz dopada z każdego zakątka :) ale że marchewkowiec już jest, to zaproponuję mój wczorajszy obiad, czyli obłędny pęczak z grzybami!
Kasza pęczak, to coś co zawładnęło moją kuchnią już kilka miesięcy temu. Jest sycąca, bardzo wartościowa i niezwykle wszechstronna. jem ją na zimno z awokado, ogórkiem i koperkiem, na ciepło np. z warzywami, a nawet na słodko z dodatkiem suszonych śliwek i kakao.
A teraz – jej zapiekana wersja z grzybami (na jedną porcję)
50 g kaszy pęczak
3-4 pieczarki
garstka suszonych grzybów
1 łyżka oliwy
¼ cebuli
natka pietruszki i świeże warzywa do podania
1. Grzyby suszone umyj i namocz w niewielkiej ilości wody.
2. Kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu.
3. Cebulę posiekaj drobno i podsmaż na oliwie.
4. Dodaj pokrojone pieczarki i namoczone grzyby pokrojone w paski.
5. Wlej wodę z moczenia grzybów i wymieszaj całość z ugotowaną do miękkości kaszą.
6. Przełóż wszystko do naczynia żaroodpornego i zapiekaj przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st.
7. Podaj ze świeżymi warzywami, całość posyp posiekaną natką pietruszki.
SMACZNEGO :)

Gdy za oknem mróz lub plucha lubię Dania rozgrzewające, sycące i aromatyczne.
Chili sin carne to danie idealne, lubię różne wariacje tego dania. A najbardziej lubię to ze zawsze mam wszystko w domu
Seler naciowy dwie laski
Papryka 3 szt
Czerwona fasola, ja kupuje w puszkach
Kukurydza mała puszka
Papryczka chili
Passata pomidorowa może być domowej roboty
Cebula
To co najważniejsze to przyprawy
Aromatyczny kumin rzymski,
Papryka czerwona słodka
Papryka czerwona ostra
Papryka wędzona
Sól pieprz
Sos sojowy
Ocet balsamiczny

Seler i cebule kroimy i podsmażamy, dodajemy papryczkę chili, kukurydze fasole odsączoną i passate. Dusze Ok 30 min. dodaje paprykę pokrojona w kostkę, przyprawy i dusze jeszcze 10 min.
Podaje z ryżem i kolendra. Najczęściej przyjaciołom do dobrego czerwonego wina. Podobno prawie jak w meksykanskiej knajpce. Pikantnie, zdrowo, pysznie.

WEGAŃSKI OMLET Z MĄKI Z CIECIERZYCY Z CEBULĄ I CUKINIĄ
Składniki
200 gr mąki z ciecierzycy
300 ml wody
1 cebula
2 średnie młode cukinie
Sól
Pieprz
2 łyżki oleju z oliwek Extra Vergine

Przygotowanie
W misce mieszamy mąkę z ciecierzycy z wodą, dodajemy sol i odrobinę pikantnej papryki ( opcjonalnie). Roztrzepujemy trzepaczką by nie było grudek. Konsystencja jak na naleśniki.
Obieramy cebulę, kroimy w cienkie krążki, to samo robimy z cukinią.
Dodajemy cebulę i cukinię do miski z mąką z ciecierzycy. Mieszamy dodając Oliwę z oliwek Extra Vergine.
Wlewamy mieszaninę do szklanego, żaroodpornego naczynia do pieczenia, następnie wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15-20 minut.
Wegańskie omlet jest gotowy :-)
Podajemy z zieloną sałatą.
Zamiast cukinii można użyć również zielony groszek albo fasolkę szparagową.
SMACZNEGO

Najprostsze są dania z minimalną ilością składników .Moje składa się w całości z trzech.
Ziemniaki im mniejsze tym lepsze,obrane wkładamy do wysmarowanego olejem naczynia dodajemy cebulę i posypujemy ulubionymi ziołami.Wstawiamy do naczynia i w temperaturze 190 stopni pieczemy do pięknego zarumienienia.Podajemy z napojem sojowym .proste a jakże smaczne

Pieczony ryż z jabłkami – powrót do dzieciństwa :-)
1 szklanka ryżu
500 ml mleka (chociażby kokosowego)
1 laska wanilii (ew. cukier waniliowy)
3 łyżki wegańskiego masełka
1 kg jabłek reneta
+ cynamon, cukier, sól i sok z cytryny do smaku
Ryż dajemy do garnka razem z mlekiem, dodajemy cukier (u mnie dwie łyżki), masło, wanilię, szczyptę soli i gotujemy 15 minut od czasu do czasu mieszając i ew. dodajemy mleka. W czasie, gdy gotuje się ryż zabieramy się za jabłka – obieramy, kroimy na ćwiartki, ścieramy na tarce. W garnku roztapiamy łyżkę masła, dodajemy cukier i dorzucamy jabłka. Dodajemy sok z cytryny, smażymy co chwilę mieszając aż jabłka zmiękną. Dodajemy cynamon, mieszamy. Piekarnik nagrzewamy (180* C), naczynie/foremkę smarujemy odrobiną masła, wykładamy część ryżu, na to dajemy wszystkie jabłka, które przykrywamy resztą ryżu. Przykrywamy pokrywą i pieczemy 25 minut. Wierzch po wyjęciu można posypać cynamonem – SMACZNEGO!

A ja na słoną nutę :) Jesienią i zimą staram się wycisnąć możliwie jak najwięcej z każdego dnia, a że te są coraz krótsze, nie chcę marnować tych kilku słonecznych chwil, stojąc przy kuchni. Podzielę się zatem przepisem na pyszną kaszę gryczaną z warzywami, która robi się… właściwie sama. I na bank da się ją zrobić z tego, co akurat ma się w szafkach, bo organicznie nie znoszę przepisów tak długich, że od samego przewijania listy składników można sobie zwichnąć palec ;)

Na sporą porcję gryczanej zapiekanki z warzywami potrzebujemy 100 g kaszy gryczanej, 3 sporych marchewek i 2 średniej wielkości pietruszek, mały seler, zieloną część dużego pora, 200 g pieczarek, dużą czerwoną paprykę, jedną cebulę i podstawowe przyprawy – sól i pieprz. Będziemy też potrzebować nieco oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i około 500 ml wody.

Zaczynamy od przygotowania warzyw: marchewki, pietruszki, pieczarki i seler umyć, warzywa korzeniowe obrać i pokroić wszystko w kostkę; w kostkę skroić też cebulę. Paprykę i por umyć i pokroić w paski. Na dużej patelni rozgrzewamy około dwóch łyżek oliwy z oliwek i podsmażamy na niej cebulę, następnie dorzucamy pozostałe warzywa – tak, by nabrały nieco koloru. Pod koniec przyprawiamy je świeżo zmieloną solą i pieprzem. Przełóż warzywa do naczynia żaroodpornego i wymieszaj z kaszą gryczaną. Zalej całość wodą tak, by całość zapiekanki znajdowała się pod jej powierzchnią. Całość pieczemy w 180 stopniach Celsjusza, zaglądając co około 20 minut i ewentualnie uzupełniając wodę, która odparowała. Świetnie smakuje i na ciepło, i na zimno!

Mój przepis chyba do końca nie można nazwać autorskim, bo przepis jest w mojej rodzinie od dziesięcioleci, ale warto przypomnieć tak zapomniane warzywo jakim jest burak cukrowy, a akurat jest teraz na niego sezon. Wprawdzie trudno jest go kupić w sklepie, ale jeśli ktoś ma znajomego rolnika, od którego można nabyć to warzywo to polecam prosty przepis na placek z buraków cukrowych:

Placek (słodki chlebek) z buraków cukrowych:
2 kilogramy buraka cukrowego
3 jajka średniej wielkości jajka
3 dkg drożdży
1 szklanka wywaru, w którym gotowane były buraki
1/4 szklanki cukru
2,5- 3 szklanki maki pszennej tortowej
4 łyżki kwaśnej śmietany
10 dkg masła
cukier do posypania wierzchu ciasta (lub można zrobić kruszonkę)

Buraki myjemy i obieramy. Po pokrojeniu na mniejsze kawałki gotujemy aż będzie miękki. Po ostudzeniu buraki należy zetrzeć na tarce (lub użyć blendera).

W jednej szklance letniego wywaru z gotowania buraków rozpuszczamy masło, dodajemy drożdże. Pozostawiamy do wyrośnięcia. Następnie dodajemy przesianą mąkę, cukier, startego buraka, śmietanę oraz 2 łyżki maku.
Wyrabiamy ciasto, aż będzie odchodziło od ręki, jeśli jest taka potrzeba to dosypujemy mąki.Ciasto wykładamy na dużą prostokątną blaszkę wysmarowaną masłem i wysypaną bułką.Wierzch posypujemy makiem i/lub cukrem. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. Pieczemy ok. 70 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st.C.
Smacznego.

Polecam ciasteczka z kaszy jaglanej i tego, co aktualnie zalega w szafce. To taki mój przepis w sam raz dla tych co są kuchniooporni, a lubią podjadać smaczne rzeczy :D
Składniki:
– 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej,
– 2 banany
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 łyżeczka cynamonu
– 1 szklanka ulubionych bakalii – ja lubię rodzynki, orzechy włoskie albo laskowe, słonecznik…
(aha, jeśli wybieracie suszone owoce, to fajnie je trochę wcześniej namoczyć, to będą smaczniejsze).
– ja nie dodaję w ogóle cukru, bo według mnie rodzynki już są wystarczająco słodkie, ale jeśli lubicie wszelkie słodzidła, to śmiało dodajcie :)

Przygotowanie:
Ugotowaną i ostudzoną kaszę jaglaną zmieszać (lub zblendować) z rozgniecionymi bananami, dodać cynamon i bakalie.
Na blaszce ułożyć jaglane kulki i rozpłaszczyć ręką. Piec około 30-40 min. w temp. 180 st. C.Voila! :D

Przepis na zdrowe wegańskie zapiekanki na chłodne wieczory :)
Składniki : 4 bułki, 1 batat , 1 puszka czerwonej fasolki, 4 liście sałaty, czerwona cebula, 1/3 szklanki komosy ryżowej, oliwa, chili.
Sos : 250g jogurtu(wegańskiego),1łyżeczka majonezu(wegańskiego),1łyżeczka musztardy, 3łyżki ziół prowansalskich, 1/2 ząbka czosnku, szczypta chili

Przygotowanie : Batata umyć i pokroić w plasterki, doprawić solą, pieprzem, dodać szczyptę chili i wysmarować oliwą. Ułożyć na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym i piec w temp.210 stopni C przez ok.30 minut. Po upieczeniu usunąć skórkę a miąższ włożyć do miski i rozgnieść widelcem.Fasolę odcedzić na sitku i przepłukać. Po dokładnym odsączeniu dodać do miski z batatami i rozgnieść widelcem.Komosę ryżową wsypać do garnka i opłukać, odcedzić, wlać wodę w ilości 1 cm ponad poziom komosy. Dodać łyżeczkę oliwy, sól, pieprz, szczyptę chili. Przykryć i gotować przez ok.15 minut aż wchłonie płyn. Dodać do miski z batatami i fasolą. Na koniec połączyć wszystkie składniki, doprawić solą i pieprzem. Uformować 4 burgery, obtoczyć lekko w oliwie i położyć na połówkach bułek na których wcześniej kładziemy drobno pokrojoną czerwoną cebulkę i piec w piekarniku nagrzanym do 210 stopni C przez ok. 20 minut.
Na wyjęte z piekarnika zapiekanki położyć liście sałaty i polać sosem ziołowym.
Polecam każdej rodzinie po jesiennym chłodnym spacerze :D
Ja sama serwuję to czasem swoim rodzicom po późnym powrocie z pracy.

Makaron + warzywa + ser = pyszna szybka zapiekanka

Gotuję makaron kokardki oraz brokuły. Pomidorki koktajlowe kroję na połówki. Podsmażam cebulkę. Między czasie mieszam 200g śmietaniki 30% z dwoma jajkami pieprzem i solą. Ugotowany makaron przesypuję do miski, do niego dodaje ser mozzarella tarty, brokuły, cebulkę i pomidorki. Wlewam do miski również wymieszaną śmietankę z jajkiem i wszytko razem mieszam. Następnie przekładam to naczynia żaroodpornego i na wierzch posypuje startym na małych oczkach serem Grana Padano. Pieczemy około 10 min w 180 stopniach z termoobiegiem, następnie 15-20 min w 200 stopniach z funkcją grill.

Smacznego.

Chętnie podzielę się swoim przepisem na pyszne ciasto śliwkowe. Wszyscy Moi Goście zawsze zjadają je ze smakiem.

Składniki, które będą nam potrzebne to:
-1 kg wypestkowanych śliwek
-10 sztuk suszonych śliwek
-10 sztuk daktyli
-1 szklanka mąki ryżowej
-1 szklanka mąki gryczanej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia BIO
-2 łyżki wiórek kokosowych
-2 łyżki migdałów
-pół szklanki oleju słonecznikowego
-1,5 szklanki mleka ryżowego

Sposób przygotowania w trzech krokach:
1. Daktyle i suszone śliwki gotujemy przez 15 min na mleku ryżowym. Następnie całość blendujemy na gładką masę.
2. Suche składniki, czyli mąki i proszek wsypujemy do miski i delikatnie mieszamy. Dodajemy do nich wcześniej zblendowaną masę i olej. Całość dokładnie mieszamy.
3. Piekarnik rozgrzewamy do 185 stopni. W tym czasie wylewamy ciasto na formę wyłożoną papierem do pieczenia. Układamy na nim przekrojone na pół śliwki i posypujemy je wiórkami oraz migdałami. Ciasto wkładamy do piekarnika na około 40 min do chwili aż się zarumieni.

Pysznie, zdrowo, a co najważniejsze niesamowicie prosto :)

Smacznego!

Pasztet a’la falafele

(doskonałe danie obiadowe, kolacyjne, na ciepło lub zimno)

500 g suszonej ciecierzycy
pęczek zielonej pietruszki
2 średnie cebule
3 ząbki czosnku
3 łyżki przypraw – kolendra, kumin, pieprz, ziele angielskie, cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatałowa lub inne tego typu
łyżka soli
łyżeczka sody
kilka łyżek wody
olej

Robota ;)
Cieciorkę namoczyć na noc.
Cebulę, czosnek i odsączoną cieciorkę porcjami zmielić np. w malakserze.
Zmielone porcje przełożyć do miski, dodać posiekaną pietruszkę, przyprawy. Składniki wymieszać na jednolitą masę, która lepi się nieco. Jeśli masa jest zbyt sucha dodać kilka łyżek wody.
Odstawić na 1-2 godzin
……………………………………
Naczynie lekko posmarować olejem.
Wstawić do nagrzanego na 200 stopni piekarnika.
Przykryć, np. papierem do pieczenia i piec ok. 25 min.
Zdjąć papier i „dopiec” jeszcze 5- 10 minut, do zrumienienia wierzchu.
…………………………………………………
Podawać z ulubionym sosem, np. tahini.
TAHINI
Składniki:
200 g ziaren sezamu
20 g oliwy z oliwek

Zmiksować solidnie i gotowe :)

Przepis na szaszłyki wegańskie:
Składniki:
Papryka czerwona
Papryka żółta
Papryka Zielona
Cebula (3szt)
Ziemniaki (3-4szt)
Cukinia
Pomidorki koktajlowe
Przyprawy – sól, pieprz, rozmaryn, koperek
Oliwa z oliwek (2lyzki)
Papryki i cukinię kroimy w większą kostkę
Cebulę kroimy w krążki
Ziemniaki w kostkę
Do miseczki wlewamy oliwę, dodajemy przyprawy i wrzucamy ziemniaki i mieszamy. Odstawiamy na pół godz.
Po tym czasie ziemniaki przesypujemy do miski, a do tej z Marynata wrzucamy pomidorki.
Warzywa nadziewamy na patyczki, szaszlyki zawijamy w folie aluminiowa i układamy w naczyniu żaroodpornym. Pieczemy ok. 1 godz

Mięsa z diety pozbyłem się w lipcu, zawsze lubiłem podjadać (zwłaszcza te niezdrowe przekąski), a w kuchni mam dwie lewe ręce, więc najczęściej u mnie goszczą 'frytki’ ;)

W zależności, co znajdę na targu, ale staram się, żeby było rozmaicie:
– marchew
– burak
– pietruszka
– batat
– seler

Warzywa kroję w słupki, skrapiam odrobinę oliwą z oliwek, przyprawiam ziołami prowansalskimi, transylwańskimi, słodką papryką i do pieca. Wyjątkiem jest marchew, bo odkryłem, że oprószona imbirem jest rewelacyjna. 15-20 minut i gotowe!

Jesień, wokół hula świszczący wiatr a deszcz wystukując miarowy rytm o parapet powoduje, że najchętniej nie wyściubiłabym nosa spod ciepłej kołderki… nagle z oddali słyszę tupot małych stópek przeplatany stukaniem pazurków naszej psinki o podłogę, drużyna jest już coraz bliżej by głośno wykrzyknąć nade mną” „Mamo, jutro odwiedzą nas kosmici!!!!!!!”Hmmm-myślę sobie- znów przeżywają swoje niesamowite przygody ze snu, który jeszcze i mnie przed chwilą kusił swoim spokojem i błogością. Zawsze wspieram ich dziecięcą radość więc i tym razem zrobię wszystko co w mojej mocy by ugościć kosmitów w naszym domu. Pokażę kosmitom „ziemski smaki beztroski” stworzony na bazie smaków i aromatów roślin czyli kwintesencja jak naturalnie smakuje miłość, radość, przyjemność i jak pachną ciepłe wspomnienia. Ciasto jest baaardzo częstym gościem na naszym stole a czasami też i pod nim:) – a mowa o słodkim bziku – dziś skrojonym na miarę jesieni – czyli m.in. z dynią oraz gruszką.
Na ciasto potrzebujemy:
1/2 szklanki dyni
1 gruszka
1/2 kg świeżej marchwii
ok. 15 łyżek aquafaba
szczypta soli
100g mąki jaglanej
1 łyżka mąki kokosowej
200 g mąki gryczanej białej
150g masła orzechowego typu smooth
50ml miodu wrzosowego
1 łyżeczka imbiru
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 laska wanilii
150 g cukru pudru
łyżeczka soku z cytryny
Umyte i obrane marchewkę i dynię ścieram na tarce o drobnych oczkach, odciskam z nadmiaru wody ( sok z marchwii zachowuję do przygotowania lukru). Umyta i obrana gruszka, jeśli miękka możemy ją po prostu zblendować – w przeciwnym razie również ścieram ją na tarce. Z międzygalaktyczną prędkością ubijam aquafaba z odrobinką soli, na koniec dodając nasionka wanilii. Łączę ubitą pianę z masłem orzechowym i miodem wrzosowym dodaję marchewkę, dynię i gruszkę. Po dokładnym wymieszaniu składników dodaję mąki wraz z proszkiem do pieczenia oraz przyprawy, delikatnie mieszam całość. Przekładam do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę ok. 50 min w temp. 175 stopni. Gdy ciasto przestygnie przygotowuję białą drogę mleczną – czyli dodatek, który wręcz wymusza oblizywanie paluszków i jest świetnym wykończeniem mojej nowej planety – … to znaczy dobrze upieczonego ciasta :) Lukier, bo o jego słodyczy i niesamowitym błysku mowa, przygotowuję z soku z marchewki, cukru pudru i cytryny. Podgrzany sok z marchewki wlewam do cukru pudru i soku z cytryny, dokładnie mieszam pozbywając się grudek i gotowe, żaden rocket science, prawda :) Dlaczego ciasto? Dlatego, że jest naprawdę wszechstronne, zawsze „wychodzi”, nigdy nie jest suche a delikatnie wilgotne. Słodki poczęstunek, dziś w kolorach i smakach jesieni, lekko rozgrzewający momentalnie zniknął z talerzy – chyba w wyniku jakiegoś kosmicznego przyciągania, tak myślę :) Kosmici dostali również dodatkowe porcje na wynos a resztę przechowałam do późnej mocno wieczornej kawy ;) Moja drużyna była baardzo szczęśliwa, rozgadana, rozszczebiotana z zaróżowionymi policzkami. Aaa, kosmici rzeczywiście się pojawili a ja troszkę blefowałam, że nie poznaję dzieci sąsiadów przebranych na Halloween :)

Zapiekanka to „hawajska”
i do tego też wegańska :)
Ulubione danie mamy
często w domu je zjadamy.
Proste, szybkie, względnie tanie
lecz wykwintne jest to danie
*200g ryżu
*pół ananasa
*puszka kukurydzy
*pół puszki ciecierzycy
*mleczko kokosowe
*sól, pieprz
*kolendra liście
*chilli najlepiej świeża papryczka

Ryż gotujemy, ananasa kroimy w kostkę (sok, który rozleje się przy krojeniu warto zebrać). Ugotowany ryż przekładamy do miseczki i mieszamy z ananasem, kukurydzą, cieciorką, papryczką. Część zalewy z kukurydzy i cieciorki mieszamy z sokiem z ananasa i przyprawami. Mieszamy z ryżem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego (w wersji gdy mamy wielkiego lenia ryż z dodatkami możemy przygotować od razu w naczyniu).Całość zalewamy mleczkiem kokosowym (jeśli warstwy są rozdzielone, przekładamy do garnuszka, podgrzewamy mieszając do połączenia warstw) i pieczemy w 180 stopniach przez 20-30 minut. Podajemy z kolendrą

Co dobrego upiekę tobie z roślin?
Oczywiście fasolowe brownie!! Jest ciężkie, kremowe i bardzo czekoladowe
Potrzebujemy:
1 puszkę fasolki czerwonej/czarnej lub tą sama ilość ale ugotowanej samemu
5 łyżek siemienia lnianego i 8 łyżek wrzątku
1 szklankę mielonych orzechów na mąkę (orzechy dowolne, ja lubię włoskie lub laskowe)
10 łyżek kakao
150-200 gram miodu
ok 1/2 szklanki oleju (ale ja czasem dodaję tylko 1/4 szklanki)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
zapach waniliowy lub prawdziwa wanillia

Robimy glut z siemienia i czekamy aż ostygnie. Potem do melaksera, blendera czy innego ustrojstwa wrzucamy wszystko z przepisu, no i oczywiście glut. W tym momencie można dodać posiekaną czekoladę jak ktoś lubi ale nie jest to konieczne.
Wykładamy do foremki wyłożonej papierem, i pieczemy ok 50 min w 180 stopni. Foremkę stawiamy na sam dół piekarnika i trzeba pamiętać by po ok 30 min przykryć ciasto folią i dalej piec.
Czekamy do ostygnięcia i mamy gotowe i przepyszne brownie.

Moją dodatkową opcją jak chcę zaszaleć jest dodanie mini pianek marshmellow. Można je dodać do ciasta lub (tak jak ja lubię) gdy ciasto się upiecze posypujemy je piankami, z 5 min czekamy by się trochę rozpuściły, a następnie sru do piekarnika by się zarumieniły.

Opcja bez pianek to ta zdrowa opcja, ta z piankami to już opcja zrdowo-niezdrowa – czyli negująca się i można jeść ile się chce.

Ja zaproponuję babeczki jaglane z warzywami. Czasem robię je w formie zapiekanki, ale to forma muffinek najbardziej mi odpowiada.
100 g kaszy jaglanej ugotowanej
1 szklanka startej marchewki
Kawałek białej części pora pokrojony w krążki
Czerwona papryka pokrojona w kostkę
Natka pietruszki
Olej lub oliwa do smażenia
Przyprawy : sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra lub trochę chili, ząbek czosnku przecisniety praske.
Opcjonalnie suszone pomidory, oliwki.
Kaszę blenduję na niezbyt gładką masę. Dodaję lekko podduszone marchew, por i paprykę oraz posiekaną natkę pietruszki i przyprawy. Całość mieszam i wkładam do foremek na muffinki. Wierzch smaruję olejem. Zapiekam około 40 minut w piekarniku 180° C. Idealne na ciepło i na zimno.

Mój przepis na wegańskie placuski z marchewki z piekarnika :)

Masło
Marchew
Cebula
Orzeszki laskowe posiekane
Orzeszki laskowe zmiksowane
Sól
Pieprz

Sos:
Jogurt wegański
Czosnek
Koperek

Marchewke i cebulę rozdrabniamy w blenderze. Przekładamy do rondelka. Dodajemy masło i dusimy przez około 3-4 minuty. Odstawiamy do ostygnięcia.
W międzyczasie przygotowujemy sos. Jogurt naturalny mieszamy z czosnkiem przecisnietych przez tarkę i dodajemy posiekany koperek. Gotowy sos odstawiamy do lodówki.
Po ostygnięciu masę przekładamy do blendera, dosypujemy sól, pieprz i posiekane orzeszki laskowe. Z masy formujemy placki i obtaczamy je w orzeszkach laskowych zmiksowanych. Piekarnik ustawiamy na 180-200 stopni w termoobiegu. Opiekamy 15 min i przekładamy na druga stronę i pieczemy kolejne 15 min.

Placki wykładamy na talerz, podajemy z sałatka z roszponki i pomidorków koktajlowych skropionych oliwa. Na spodeczku lub na plackach podajemy jogurtowy sos czosnkowy.

Wersja na słodko:

Gotowe placki polewamy jogurtem wegańskim i dekorujemy owocami (maliny, banany)

Super jabłecznik,
– miseczka orzechów włoskich + miseczka daktyli zmiksować – spód ciasta, wykładamy do tortownicy i ubijamy łyżką.
– 3 duże jabłka+200 g. migdałów bez skórki, modą byc płatki moigdałowe + sok z cytryny + cynamon – miksujemy
gdyby ciasto wyszło za rzadkie dodajemy orzechy lub mąkę ryżową. ma być stężałe.
Wykładamy na przygotowany spód do tortownicy.
Wyrównujemy ubijając łyżką.
Na górę posypujemy zmielone orzechy lub migdały lub wg uznania

Wszystkie składniki w ilości dowolnej w zalezności jakie wysokie chce się mieć ciasto ale ciasto nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Przepis na zapiekankę warzywną ze szparagami i mozzarellą wegańską

Składniki:
-zielone lub białe szparagi
-3 młode, małe cukinie
-kilka ziemniaków
-mleko wegańskie (ryżowe lub migdałowe)
-ser wegański typu mozzarella (z oleju kokosowego)
-oliwa
-mąka pszenna
-przyprawy: rozmaryn, tymianek, gałka muszkatołowa, garam masala zielona, sól pieprz

Przygotowanie wegańskiego sosu beszamelowego:
Na rondelku rozgrzewamy dwie łyżki oliwy i dodajemy 4 łyżki mąki. Powoli mieszając lekko złocimy mąkę pod temperaturą. Mieszając dalej dodajemy po odrobinie
dwie szklanki mleka wegańskiego. Sos ma zgęstnieć, a masa ma być jednolita. Na końcu doprawiamy przyprawami. Ja lubię dużo gałki muszkatołowej, soli oraz pieprzu.

Przygotowanie zapiekanki:
Wyciągamy szklane naczynie żaroodporne. Smarujemy dno oraz ścianki oliwą. Bierzemy ziemniaki i myjemy je, jeśli mają starszą, twardszą skórkę obieramy. Cukinię myjemy, młoda nie wymaga drylowania z pestek i obierania ze skórki. Ziemniaki i cukinie kroimy w plastry, mieszamy z tymiankiem i garam masalą. Kładziemy połowę na dno naczynia i zalewamy częścią sosu beszamelowego. Drugą warstwę robimy tak samo.
Bierzemy mozzarellę i trzemy lub rozrywamy ją drobno, posypujemy górę naszej zapiekanki – ziemniaki z cukinią i beszamelem. Szparagi myjemy i suszymy ręcznikiem papierowym. Zdrewniały dół szparagów odcinamy i obieramy kawałek dolnej części. Mieszamy je z oliwą oraz rozmarynem i pieprzem. Układamy na wierzchu całej zapiekanki. Całość wkładamy nie przykrywając do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 40 minut. Zapiekanka powinna być gotowa, kiedy ser oraz czubki szparagów się przyrumienią.

W pełni Cię rozumiem. Pieczenie ciast? Hmm..warunek konieczny: możliwie najprostszy w wykonaniu przepis i oczywiście możliwie najzdrowsze składniki. I oto mam! Muffiny, które można zaserwować chorym na anemię, którzy za nic w świecie nie przełkną buraka. Burak odgrywa tu pierwsze skrzypce, a w finalnym dziele ….nie czuć go wcale. Nic a nic. Są bardzo energetyczne i mają genialny skład. Zajadała się nimi moja przyjaciółka, której nawet przez sen nie dałoby się nakarmić burakiem ;-).
Przepis na ok 12 Muffinek:
1 łyżka mielonego siemienia lnianego, 3 łyżki ciepłej wody, 1 szklanka mleka roślinnego, 1 łyżka octu jabłkowego, ¾ szklanki brązowego cukru, ½ szklanki puree z buraka( żeby zrobić purée z buraka wystarczy upiec lub ugotować jednego buraka do miękkości, następnie zblendować go w blenderze), ¼ szklanki oleju, 1 ¼ szklanki mąki pszennej, ½ szklanki kakao, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli
Polewa:
½ tabliczki gorzkiej czekolady, ½ szklanki mleka kokosowego, szczypta kardamonu, suszona żurawina do dekoracji
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. W szklance połączyć mielone siemię lniane z ciepłą wodą i odstawić na kilka minut. W międzyczasie w dużej misce odmierzyć pozostałe mokre składniki, na koniec dodać spęczniałe siemię lniane i wszystko dokładnie wymieszać przy pomocy ręcznego blendera lub miksera. W mniejszej misce wymieszać suche składniki, a następnie stopniowo dodawać je do mokrych cały czas mieszając łyżką. Kiedy wszystkie składniki będą już w misce jeszcze chwilę mieszać, aż do całkowitego połączenia składników i odstawić na bok. Muffinki piec ok 15 minut. Kiedy babeczki się pieką w niedużym rondelku rozpuścić wszystkie składniki polewy mieszając trzepaczką. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego wystudzenia.
Upieczone babeczki ostudzić, następnie posmarować polewą i udekorować suszoną żurawiną. Et voila!

Mój smak lata – zapiekanka dyniowa z jabłkami i orzechami w sosie piwno-pomidorowym

Składniki: 1 kg dojrzałej dyni (całej), 1 cebula, 1 kwaśne jabłko, 4 pomidory, ½ szklanki śmietany, 1 łyżka oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny lub octu balsamicznego, 3 łyżki białego piwa, 2 łyżki tartego parmezanu, 2 łyżki drobno pokrojonej natki pietruszki, 1 łyżeczka ostrego curry, garść pokruszonych orzechów włoskich, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka miodu, sól, pieprz

Sposób przygotowania: Dynię obrać ze skórki, usunąć miąższ i pestki (pestki można ususzyć), miąższ pokroić w grubą kostkę, ułożyć w żaroodpornym naczyniu i wstawić do nagrzanego piekarnika na 10 min. Na oliwie udusić drobno pokrojoną cebulę, doprawić solą i pieprzem. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę, dodać cebuli i kilka minut dusić razem. Odstawić z ognia, doprawić do smaku miodem, piwem, sokiem cytrynowym, curry, solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Dodać starte na tarce jabłko i pokruszone orzechy. Sos powinien być pikantny. Wymieszać ze śmietaną i zalać lekko podpieczoną dynię, posypać parmezanem i ponownie wstawić do piekarnika na ok. 20 min, do czasu zrumienienia sera. Przed podaniem posypać drobno pokrojoną natką pietruszki.

Hm… długo myślałam co tu zaprezentować . Przepisy wszystkie tutaj są super . Ja lubię dania szybkie i sycące – w sam raz na jesienna aurę ! Moje dania przypisze do kategorii zapiekanek: warzywna zapiekanka pod kokosowa chmurką składniki : paczka mrożonych warzyw ( taka z kalafiorem , brukselka , marchewka , porem ) , cieciorka w puszce czy w słoiku , korzeń pietruszki duży ( kroje w mała kostkę), papryka kolorowa – 2 szt , cebula duża , passata pomidorowa , kasza quinoa 200 gram ( u mnie kolorowa) , puszka mleka kokosowego dobrego ( u mnie Real Thai) , przyprawy : sól i pieprz , papryka słodka , czosnek, kolendra , kurkuma, tymianek , zmielone ziele angielskie , ziarenka czarnuszki . Wykonanie : w garnku podgotowujemy warzywa mrożone , pietruszkę oraz cieciorkę i paprykę . Cebule trzeba lekko podsmażyć na oliwie . Gotujemy kasze quinoa al dente ( by nie rozgotować) . Ugotowane warzywa przekładam do miski , łącze z cebulka i mieszam . Przyprawiam . Naczynie szklane do zapiekania smaruje oliwa z oliwek . Układam w niej warstwę kaszy quinoa , na to wykładam warstwę ugotowanych przyprawionych warzyw , na to polewam cienka warstwa gęstej passaty i na końcu warstwa gęstej części mleka kokosowego . Zapiekam tak 20-25 min w piekarniku w 180 st góra – dół . Smacznego

Mój ukochany wegański przepis to tarta na gryczanym spodzie z cebulowo-ziołowym farszem. Przepis jest prosty i łatwy w wykonaniu. Jest połączeniem dwóch przepisów: ciasta na chleb który robiła moja babcia, z farszem mojej mamy, którym nadziewała zapiekanki.
Ciasto: 1 szklanka mąki (u mnie gryczana, może być także żytnia razowa), 1/4 kostki masła roślinnego, 1 łyżka mielonego siemienia lnianego, sól do smaku, zimna woda.
Z podanych składników zagniatamy ciasto, dodajemy tyle wody by ciasto dało się zagnieść. Wyrobione ciasto wykładamy na blaszkę i podpiekamy ok. 10 min w temp. 180 stopni C. W tym czasie wykonujemy farsz:
4 cebule, suszone pomidory, garść listków rukoli i oregano, 2 łyżki mąki gryczanej, ulubione przyprawy ( u mnie był to pieprz ziołowy, zioła prowansalskie, kminek), woda
Cebulę kroimy w piórka lub drobną kostkę, następnie szklimy ją na patelni, dodajemy pokrojone, suszone pomidory i przez ok 2 min podgrzewamy na patelni. Dodajemy przyprawy, mąkę gryczaną, Stopniowo dolewamy wody, cały czas mieszając (ok. 2 min). Na koniec dodajemy zioła. Podpieczony spód tarty wyjmujemy z piekarnika, następnie wykładamy na niego farsz. Dopiekamy jeszcze przez ok. 30-35 min. Tartę podajemy z ulubioną, świeżą zieleniną . Smacznego :)

Wegańska Zapiekanka ziemniaczano-szpinakowo-serowa
Propozycja proporcji składników (tak naprawdę wg uznania):
– 1 kg ziemniaków gotowanych
– 1 kg ziemniaków startych
– szpinak (najlepiej w postaci liści) – 50 dag
– ser gouda – 40 dag
– ser mozzarella – 40 dag
– ser bryndza – 40 dag
– 3 żółtka jajka
– przyprawy (sól, pieprz, oregano, bazylia itp)
Przygotowanie:
Ziemniaki gotowane i starte wraz z żółtkami jajek, mieszamy do jednolitej masy. Połową otrzymanej masy ziemniaczanej wykładamy naczynie żaroodporne. Następnie, wcześniej ugotowany i przyprawiony szpinak układamy warstwami z serami. Całość przykrywami pozostałą masą ziemniaczaną i umieszczamy w rozgrzanymi ( 220 st C) piekarniku na 25 – 30 minut do zarumieniania się zapiekanki. Podana na liściu sałata wegańska zapiekanka świetnie komponuje się z szklanką soku marchwiowego ! Na zdrowie ! Smacznego !

W mojej kuchni rządzi prostota i szybkość, ponieważ nie mam zbyt dużo czasu na gotowanie, a często najdzie mnie ochota na coś słodkiego.
Moim ulubionym przepisem jest przepis na wegańskie muffinki dyniowe :)

Składniki:
– mąka gryczana 1 szklanka
– mąka ryżowa 1 szklanka
– mąka ziemniaczana 1/2 szklanki
– cukier 5 łyżek
– cukier wanilinowy 1 łyżeczka
– cynamon 1 łyżeczka
– proszek do pieczenia 1 i 1/2 łyżeczki
– soda oczyszczona 1/2 łyżeczki
– puree z dyni 1 szklanka (podpiekam obraną i pokrojoną na kawałki dynię wcześniej w piekarniku, miksuję i mrożę małe porcje, a kiedy najdzie mnie ochota na babeczki, wyjmuję z zamrażalnika i prawie gotowe
– olej 1/3 szklanki
– mleko roślinne 1 i 1/2 szklanki

Sposób przyrządzenia:
Muffinki piekę z foremkach silikonowych. W jednym naczyniu mieszam mąkę, cukier, cukier wanilinowy, cynamon, proszek i sodę. W drugim naczyniu mieszam: puree z dyni, olej i mleko. Wlewam mokre składniki do suchych, mieszam do połączenia. Ciasto wykładam do foremek i piekę ok. 25 minut w 180 stopniach :)

Proste, a jakie pyszne!

Czas na odczarowanie kalafiora, no i batata! Cóż, może marna ze mnie kucharka, ale od babci wiem, że do gotowania trzeba podchodzić z uczuciem. Najlepiej „dodać szczyptę serca” do każdej potrawy, to taka nasza rodzinna „przyprawa uniwersalna”, dzięki której wszystko wychodzi pyszne! :)

Wegański posiłek w dwóch aktach.

AKT I Zapiekany kalafior w sosie BBQ w towarzystwie odżywczej fasoli

Pół kalafiora (lub cały, jeśli mały)
3/4 szklanki sosu BBQ (poniżej przepis)
1 szklanka czarnej fasoli* (dzień wcześniej zalać wodą, a później ugotować do miękkości)
1/2 szklanki kukurydzy z puszki
1 mała czerwona cebula
1 awokado
1 marchew
Kilka liści sałaty lodowej
2 tortille pszenne (opcjonalnie)
[przysłowiowa szczypta serca :)]

Sposób przygotowania:
Nagrzać piekarnik do 180*C, różyczki kalafiora ułożyć w naczyniu żaroodpornym, piec 5-7 min. Polać kalafiora sosem BBQ i zapiec 3 min. Marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebulę drobno pokroić, awokado pokroić w plastry, sałatę poszarpać). Podawać jako sałatkę lub zwinąć w tortille, można polać dodatkowo pozostałym sosem BBQ.

Sos BBQ własnej roboty:
150 ml przecieru pomidorowego
1 pomidor
1mała cebula
1 łyżka oleju
1ząbek czosnku
1łyżkia octu winnego
1łyżka brązowego cukru
1łyżka sosu sojowego
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
sos tabasco do smaku (2-3krople)
Szczypta serca :)

Cebulę i czosnek siekam, smażę na oleju, po chwili dodaję pokrojonego pomidora i smażę do miękkości. Dodaję koncentrat, a po chwili resztę składników. Gotuję na małym ogniu do zgęstnienia.

*Ciekawostka odnośnie czarnej fasoli: uważana jest za najzdrowszą ze strączkowych, choć trudno ją dostać, warto poszukać, bo zawiera bardzo dużo błonnika i magnezu! To gwarantuje, że posiłek będzie pożywny!

Po takiej kolacji nie będzie Wam się chciało wstać od stołu (za sprawą pobudzenia kubków smakowych rzecz jasna!). Dlatego zapraszam na deserrrr (przecież nie pójdziemy spać bez niego!):

AKT II – jesienno-zimowe ciasto z batatów
1,5 szkl mąki pszennej
3/4 szkl cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
Szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
3/4 szklanki puree z batatów (1 spory słodki ziemniak wcześniej upieczony do miękkości i zblendowany)
2/3 szkl mleka migdałowego
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Szczypta serca :)

W jednej misce wymieszać suche składniki (mąkę przesiać), w drugiej misce wymieszać wszystkie mokre składniki. Piekarnik nagrzać do 180*C, wymieszać składniki suche z mokrymi. Gładką masę przelać do formy (u mnie tortownica 24cm) wysmarowanej olejem i piec ok. 30 min lub do tzw. suchego patyczka.
Ciasto można przełożyć powidłami śliwkowymi lub kremem waniliowym, ale równie świetnie smakuje bez żadnego towarzystwa :-)

Energetyczne ciasteczka kawowe
– 2 banany
– mały kawałek dyni
– 20 g daktyli
– 50 g mąki ryżowej
– 100 g płatków jaglanych
– 200 ml naparu z kawy mielonej z 3 łyżeczek

Banany, dynie i daktyle blendujemy na gładką masę.
W osobnej miseczce mieszamy mąkę ryżową i płatki jaglane.
Do kubka wsypujemy 3 łyżeczki kawy mielonej, zalewamy 200 ml wrzątkiem i chwilę parzymy.

JAGIELNIK

150g kaszy jaglanej
3 szklanki mleko roślinnego
55g ksylitolu
2 łyżki oleju rzepakowego
1 opakowanie budyniu z naturalną wanilią
50g rodzynek

Kaszę gotuję na mleku roślinnym przez ok 15 minut. Zostawiam do ostudzenia.Nastepnie do kaszy dodaję ksylitol,olej,budyń i wszystko razem miksuję. Potem dodaję rodzynki i mieszam łyżką. Masę przekładam do tortownicy. Piekę 40min w temp 160stopni. :)

Tarta owsiana z jabłkami i cynamonem

Spód:
2 szklanki płatków owsianych bezglutenowych
4 łyżki kakao
Szczypta soli morskiej
3 łyżki oleju kokosowego
8 łyżek zimnej wody
1 łyżka cukru kokosowego

Wierzch:
7 jabłek
Sok z 1 cytryny
4 łyżki syropu klonowego
1 łyżka cynamonu
1 łyżka wanilii
1 łyżka żurawiny

Spód:wszystkie składniki miksujemy i przekładamy do tortownicy, wkładamy do lodówki na ok 3h
Wierzch:jabłka kroimy w kostkę, skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy przyprawy i syrop klonowy, mieszamy.
Po upływie czasu na wyjęty z lodówki spód nakładamy jabłka. Na wierzch posypujemy żurawine i pieczemy 35min w temp 180stopni. Smacznego!

Roślinna i wegetariańska wersja lasagne.
Najchętniej poprosiłabym o zamknięcie oczu i wsłuchanie się we wszystko, o czym zaraz napiszę, ale potrzebowalibyście drugiej osoby, która by Wam to przeczytała. Więc nie zamykajcie oczu, ale wyostrzcie resztę zmysłów. Będę opowiadała o czymś pysznym, o czym na samą myśl o otwarciu piekarnika po 40tu minutach pieczenia – cieknie ślinka.
Wyobraźcie sobie Wasze ulubione danie z dzieciństwa. Już robi się miło, prawda? Moim ulubionym daniem było spaghetti bolognese. Często robione przez moją mamę, bo zajmowało mało czasu i składniki były łatwo dostępne, a gdy tylko wystarczająco podrosłam – robione raz w tygodniu przeze mnie. Z każdym razem coraz lepsze. Raz z dodatkiem cebuli, raz z podwójną wersją czosnku, czasami na pasacie pomidorowej, często z pomidorów z puszki. Wersji było wiele. I kiedy już kochając spaghetti poznałam smak lasagne – przepadłam. Moje ulubione danie wzbogacone o sos beszamelowy i zdecydowanie większą ilość sera – poezja. Robię je dokładnie tyle samo czasu co sphagetti (poza czasem pieczenia), bo sos beszamelowy robię w trakcie gotowania się sosu bolognese. Idealne na więcej niż jeden obiad, łatwe w odgrzaniu. Doskonałe dla mnie w wersji z mięsem jak i wegetariańskiej, bo jestem na etapie ograniczania mięsa. Podzielę się z Wami przepisem.

Na rozgrzanym oleju na patelni należy zeszklić 2 średnie cebule, na koniec dorzucić 2 łyżki oregano oraz 4 posiekane ząbki czosnku. Podsmażać razem około 1 minuty, dodać 2 starte marchewki i smażyć razem 5 minut, kolejno dodać do tego 1/2 szklanki czerwonej soczewicy, podsmażyć około 1 minuty. Wlać zawartość 2 puszek z krojonymi pomidorkami, dodać łyżkę przecieru pomidorowego i dusić całość przez 30 minut. Doprawić solą i pieprzem.

Sos beszamelowy zrobić według swoich preferencji z mleka krowiego lub roślinnego z pół litra mleka. Dla mnie najlepszy w proporcji 4 łyżki masła, 4 łyżki mąki, pół litra mleka. Roztopić masło, kiedy zacznie się gotować, to dodać mąkę, cały czas mieszając przez około minutę. Powoli dolać mleko, najlepiej cały czas mieszając trzepaczką, do uzyskania jednolitej, aksamitnej konsystencji. Doprawić dwoma szczyptami soli i gałki muszkatołowej.

Naczynie żaroodporne posmarować na spodzie sosem beszamelowym, a potem układać warstwami: płaty makaronu do lasagne, sos pomidorowy, sos beszamelowy. Samą górę posypać tartym parmezanem. Zapiekać 40 minut w temperaturze 180 bez termoobiegu. Połowę czasu z przykryciem, połowę bez.

Co mogę dodać? Ja na każdą warstwę sosu beszamelowego przemycam dodatkowe porcje sera, bo jestem łakomczuchem.

Najlepiej smakuje z grzankami czosnkowymi i roszponką polaną oliwą wymieszaną z cytryną, solą i pieprzem.

I wróćmy teraz do tych wyobrażeń… A więc wyobraźcie sobie, że wyciągacie taką lasagne z piekarnika. W całym domu unosi się pomidorowy zapach. Musicie odczekać 5 minut, żeby całość nie rozpłynęła się po ukrojeniu. Ale spokojnie, nadal będzie rozpływała się w ustach. To idealne 5 minut na przygotowanie lemoniady i polanie roszponki dressingiem. Bo po położeniu lasagne na talerz, na nic nie będzie już czasu. Resztę sobie musicie wyobrazić sami lub jeszcze dzisiaj upiec taką pyszną lasagne, mam nadzieję, że wystarczająco pobudziłam wasze zmysły i ślinianki :)

Ciasto dyniowe. Doskonałe na jesienne wieczory.Proste i smaczne!

120g puree z dyni
100g mąki(pół na pół mąka ryżowa i jaglana)
2 łyżki siemienia lnianego+6 łyżek wrzątku
50g ksylitolu
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka przyprawy do piernika
30g oliwy
50g mleka roślinnego
30g migdałów

Siemie lniane zmieszać z wrzątkiem. Do masy dodać puree z dyni, mleko roślinne, oliwę, wymieszać. W osobnej misce wymieszać mąkę, ksylitol, sodę, cynamon i przyprawę do piernika, wymieszać. Następnie połączyć składniki mokre i suche. Migdały posiekać i wmieszać do masy. Wszystko wlizyc do tortownicy, piec ok 50-60min w temp 180stopni.
I gotowe, można zajadać się ciastem;)

Ryż z bakłażanem pod dyniową pierzynką
Składniki:

(małe naczynie do zapiekania ok. 30 x 25)

1 zielona papryka

1 cebula

oliwa do smażenia

1/3 łyżeczki kurkumy

szczypta mielonej kozieradki

1/2 łyżeczki curry

1/2 łyżeczki czarnej gorczycy

1/2 bakłażana

1 łyżeczka płatków drożdżowych

3/4 szklanki brązowego ryżu
Pierzynka:

1 cebula

1/2 kg zwykłej dyni (można zastąpić pieczoną dynią hokkaido)

oliwa

szczypta kurkumy

1 łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych (opcjonalnie)

pieprz, sól

Przygotowanie:

Ryż umyj dokładnie na sicie i najlepiej namocz na noc. Ugotuj, odcedź. Paprykę i cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie wraz z przyprawami i odrobiną soli. Gdy warzywa zmiękną dodaj pokrojonego w kostkę bakłażana i smaż chwilę. Następnie podlej niewielką ilością wody i duś pod przykryciem. Gdy bakłażan będzie miękki zmiksuj uduszone warzywa, dopraw solą, pieprzem i płatkami drożdżowymi. Masę wymieszaj z ugotowanym ryżem, a następnie całość wyłóż na dno naczynia żaroodpornego. Pierzynka: Cebulę i dynię pokrój w kostkę, a następnie smaż na oliwie. Przykryj pokrywką i duś na małym ogniu, następnie lekko zblenduj, dopraw solą, pieprzem i płatkami drożdżowymi. Nałóż na wyłożony wcześniej ryż. Piecz w 180-200 stopniach około 25-30 minut.

Wegańskie batony owsiane:
1 banan
Szklanka płatków owsianych
Bakalie (orzechy, żurawina, według uznania).
Można dodać łyżkę kakoi i cynamon

W misce rozgniatamy bardzo dobrono banana widelcem, dorzucamy płatki owsiane, bakalie i dokładnie mieszkamy. Wykładamy na małą brytfankę, uklepujemy masę łyżką. Wkładamy do piekarnika na 180 stopni na 20 minut, po wyjęciu studzimy i kroimy na batony.

Dziś proponuję pyszna lasagen ze szpinakiem w wersji vege (lub klasycznej :-) )

Co potrzeba?
Szklane naczynie do zapiekania
Duży garnek, patelnia, rondelek

Składniki:
– 12 sztuk makaronu na lasagne

– 1 opakowanie mrożonego szpinaku ( ok 0.8-1 kg)
– masło roślinne
– 2 ząbki czosnku
– wegańska feta
– sól, pieprz

Sos beszamelowy:
– mleko ( dowolne roślinne ) ok 2 szklanek
– 2 łyżki masła roślinnego
– 2 łyżki mąki ( u mnie pszenna, ale może być np kukurydziana)
– pieprz, sól, gałka muszkatołowa ( ok 1/3 łyżeczki)

Dodatkowo wegański starty ser.

Przygotowanie:
W dużym garnku zagotowuję wodę, dodaje sól i ok. łyżki oleju, by makaron się nie skleił.
Następnie podgotowuje po 3-4 płaty makaronu by nieco zmiękły. Ostrożnie wyjmuje, odkładam na talerz.

W tak zwanym międzyczasie na dużej patelni lub woku rozpuszczam masło, dodaje posiekany czoosnek i dorzucam szpinak. Mieszam, smażę dopóki się nie rozpuści, doprawiam pieprzem i solą, a na końcu dodaje opakowanie pokruszonej fety.

W małym rondelku rozpuszczam 2 łyżki masła, dodaje 2 łyżki mąki i chwilkę podsmażam. Następnie stopniowo dolewam mleko energicznie mieszając by nie zrobiły się grudki. Uwaga, sos początkowo szybko gęstnieje! Gdy uzyskamy już oczekiwaną, nieco budyniową konsystencję, doprawiamy odrobiną soli, pieprzu i gałki i zdejmujemy z ognia.

Następnie przygotowane szklane naczynie smarujemy warstwa beszamelu.
By było prościej, szpinak proszę podzielić na 3 części, pozostały sos na 4 , ser również na 4 i układać w naczyniu wg podanej kolejności:

1. Makaron
2. Sos
3. Szpinak
4. Starty ser

1. Makaron
2. Sos
3. Szpinak
4. Starty ser

1. Makaron
2. Sos
3. Szpinak
4. Starty ser

1. Makaron
2. Sos
3. Starty ser
* Wierzch warto posypac ulubionymi ziolami typu oregano, bazylia, prowansalskie

Tak przygotowana lasagen nastawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st i pieczemy ok 40 min. Gdyby ser się za bardzo przyrumieniał, można nacyznie nakryć pokrywką lub folią aluminiowa.

Smacznego! :-)

Kotlety grzybowe z quinoa
Składniki:
500 g grzybów (u mnie pieczarki)
70 g quinoa
szklanka wywaru z grzybów
szklanka wody
siekany koperek
drobno posiekana cebula
pieprz czarny
pieprz cayenne
wyciśnięty ząbek czosnku
łyżeczka tahini (pasty sezamowej)
łyżeczka oliwy + 15 g na panierkę
50 g mąki kukurydzianej +30 g na panierkę
łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie:
Grzyby obieamy i drobno kroimy. Wkładamy do garnka i wolno gotujemy aż wypłyną z nich soki (można dodać odrobinę wody). Przecedzamy a powstały wywar zatrzymujemy. Komosę gotuję na wywarze z dodatkiem wody. Gdy lekko ostygnie blendujemy ją dokładnie. Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto. Lepimy małe kotleciki. Zanurzamy je w oliwie, a następnie obtaczamy w mące kukurydzianej. Układamy na blasze i pieczemy około 30 minut w 180 stopniach.

Smacznego!

Najprostszy wegański przepis na danie ze szklanego pojemnika to przepis na owsiankę. Pojemników nie trzeba nawet niczym smarować. Wariacje są różne, typowo śniadaniowa – z jabłkiem; bardziej „ciastowo-imprezowa” – np. z truskawkami albo dosładzana daktylami.

Składniki:
płatki owsiane – ilość zależy od wielkości pojemnika
jabłko (najlepiej obrane ze skórki) pokrojone w małą kostkę
pół szklanki wody z cytryną i cukrem/ksylitolem
(opcjonalnie: orzechy włoskie, cynamon, inne lubiane przyprawy)

Przygotowanie:
Wysypujemy dno pojemnika płatkami owsianymi.
Na to sypiemy jabłka.
(Opcjonalnie: jabłka posypujemy cynamonem, można też dodać zmielone lub całe orzechy włoskie)
Na jabłka płatki.

Można dowolnie zwiększać liczbę warstw.
Pieczemy pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok. 15-30 minut. Mniej więcej w połowie pieczenia, gdy płatki owsiane zaczynają się zarumieniać, wlewamy osłodzoną wodę z cytryną (płyn nie musi zakrywać całej owsianki, w trakcie pieczenia będzie parować i cyrkulować i ładnie zawilgotni całość dania). Wyłączamy, gdy jabłka zmiękną. Najlepiej smakuje na ciepło.

Wegańskie Ciasto Czekoladowe
jest bardzo pyszne, lekkie i zdrowe!
Przepis na ten smakołyk mam
i teraz oto daję go Wam!

Wegańskie Ciasto Czekoladowe

Składniki:
– 750 g ugotowanej czerwonej fasoli lub 3 puszki fasoli z puszki
– 6 dużych bananów
– ok. 70 g czarnego kakao
– 2 łyżeczki cynamonu
– szklanka brązowego cukru lub miodu
– laska wanilii
– wiórki kokosowe

Przygotowanie:

Miksujemy w blenderze czerwoną fasolę i banany, potem dodajemy pozostałe składniki i ziarenka wanilii i znów miksujemy. Formę wykładamy papierem do pieczenia, przekładamy całą masę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C. Piec ok. 30 minut. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi. Po wystygnięciu ciasto jest gotowe do jedzenia.

Wegańskie Ciasto z Owocami

Składniki na ciasto:
*1,5 szklanki mąki pszennej
*1 szklanka mielonych migdałów
*1/4 szklanki siemienia lnianego mielonego
*1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
*1 łyżeczka sody oczyszczonej
*0,5 szklanki syropu daktylowego
*1 szklanka napoju migdałowego
*1 łyżka octu jabłkowego
*1/4 szklanki oleju z pestek winogron
*2 brzoskwinie

Na wierzch ciasta:
*płatki migdałów
*2 brzoskwinie

Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 C. Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. W dużej misce wymieszać mąkę pszenną, mielone migdały, siemię lniane, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną w drugiej misce wymieszać napój z orzechów włoskich, olej, syrop daktylowy i ocet jabłkowy – całość wymieszać aż ciasto będzie jednolite. Brzoskwinie pokroić w kostkę (lub dowolne inne owoce) i dodać do ciasta, ponownie wymieszać i przełożyć do przygotowanej formy. Z wierzchu umieścić brzoskwinie pokrojone w plastry (lub dowolne inne owoce) i posypać płatkami migdałów. Ciasto włożyć do piekarnika i piec 45 minut lub do momentu suchego patyczka.
Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

Pomarańczowy sernik wegański z jagodami

Składniki:

Spód:
280g orzechów włoskich
180g suszonych daktyli
szczypta soli

Środek:
500g orzechów nerkowca
180ml świeżego soku pomarańczowego
120ml syropu z agawy lub syropu klonowego
150ml roztopionego oleju kokosowego
sok wyciśnięty z 1 cytryny
szczypta soli
skórka starta z 1/2 pomarańczy

Wierzch:
150g jagód świeżych lub mrożonych

Przygotowanie:

Spód:
Daktyle zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na około 10 minut. Następnie osączamy i odstawiamy na chwilę do ostygnięcia. Do blendera wsypujemy daktyle, orzechy i miksujemy. Dodajemy sól, miksujemy. Masę przekładamy do tortownicy o średnicy 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy.

Środek:
Składniki na środek ciasta przekładamy do blendera, oprócz skórki pomarańczowej i miksujemy na gładko. Do masy dodajemy skórkę pomarańczową i mieszamy łyżką. Odkładamy dwie spore łyżki masy pomarańczowej, a resztę przekładamy na spód w blaszce, wyrównujemy. Sernik wkładamy na około 15 minut do zamrażalnika.

Wierzch:
Odłożone dwie łyżki masy przekładamy do blendera, dodajemy jagody i miksujemy. Masę jagodową wykładamy na wierzch ciasta, wyrównujemy i ciasto wkładamy na całą noc do lodówki lub, jeśli użyliśmy świeżych jagód, możemy włożyć nawet do zamrażalnika. Ciasto przechowujemy w lodówce.

Ciasto wegańskie z dynią

Składniki:

-3/4 szklanki purée z dyni
-2/3 szklanki cukru
-1/3 szklanki oleju
-1/4 szklanki syropu daktylowego lub syropu klonowego
-1/3 łyżeczki aromatu waniliowego
-2 łyżeczki cynamonu
-1 płaska łyżeczka gałki muszkatołowej
-3/4 łyżeczki zmielonych goździków
-szczypta soli
-2 szklanki mąki pszennej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-1/2 łyżeczki sody
-1/2 szklanki rodzynek lub innych bakalii
-garść migdałów

Sposób przygotowania:

Piekarnik nastawić na 180 stopni C na funkcji góra-dół. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, solą, przyprawami. Mokre składniki wymieszać z cukrem. Dodać mąkę z przyprawami, rodzynki i wymieszać krótko, tylko do zwilgotnienia składników. Ciasto przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 25 x 12 cm. Wierzch wyrównać i poukładać migdały. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 60 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia. Podawać pokrojone w grube plastry.

4 duże czerwone papryki
135g komosy ryżowej
3 szalotki
4 ząbki czosnku
400g krojonych pomidorów w zalewie
2 łyżki pasty harissa
1 łyżka suszonych mieszanych ziół
400 g ciecierzycy
sól, pieprz
Świeża kolendra i oliwa z oliwek do skropienia
Rozgrzać piekarnik do 180C. Paprykę przekroić na pół i oczyścić. Pozostawienie łodyżek pozwoli zachować ładny kształt, wyłożyć na blachę do pieczenia i skropić oliwą, posypać solą i pieprzem. Piec 25 minut. Ugotować quinoa zgodnie z instrukcją na opakowaniu – czterokrotnie zwiększy swą objętość, więc należy dobrać odpowiednie naczynie. Odsączyć i odstawić na bok. Szalotkę pokroić drobno i smażyć na średnim ogniu na oleju. Po kilku minutach dodać pokruszony czosnek. Następnie dodać odsączoną ciecierzycę, harissę i pokrojone pomidory. Dodać ok. pół szklanki wody. Gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut, aż do zgęstnienia. Spróbować i doprawić solą i pieprzem, dodać trochę więcej harissy, jeśli danie ma być bardziej ostre. Dodać komosę do mieszanki pomidorowej i mieszać aż do zgęstnienia. Wyjąć paprykę z piekarnika i ostrożnie napełnić każdą połowę nadzieniem. Posypać świeżą kolendrą, skropić oliwą i gotowe!

Soczewica po rzymsku
Ja ostatnio eksperymentuje z kuchnią rzymską antyczną i odkryłam świetny przepis na soczewice :) To danie niezwykle aromatyczne i zadziwiające słodko kwaśnym smakiem, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni jedząc soczewice. Podstawowe składniki to: soczewica zielona 1 szklanka
por 2 sztuki
cebula czerwona 1 sztuka
orzechy włoskie 1/2 szklanki
figi 3 szt.
mięta świeża lub suszona
łyżeczka kolendry mielonej
sól do smaku
pieprz
ocet jabłkowy łyżeczka
miód do smaku
dufrutum czyli odparowany sok z czerwonych winogron
wegański sos rybny (jest sporo przepisów na samodzielne wykonanie w wersji wege) zastępuje on ukochane przez Rzymian garum czyli sosik ze zgniłych ryb ;) 1 łyżeczka
natka i kolendra siekane do posypania

Soczewice możemy namoczyć wtedy szybciej się ugotuje. Pod koniec gotowania dodajemy dufrutum, Miałam tej jesieni dużo szczęścia bo udało mi się kupić na targu piękne mega dojrzałe polskie winogrona. Wycisnęłam z nich sok w sokowniku i odparowałam (1/3 do 1/2 objętości) sos wyszedł ciemno bordowy i gęsty. Robiłam wcześniej z kupnych winogron ale nie był tak wspaniały. Rzymianie stosowali dufrutum jako słód, który można było dłużej przechowywać. Słód z ciemnych winogron był ogólnie używany w kuchni do różnych potraw a z jasnych do słodyczy. W słodzie tym przechowywano też owoce na zimę. W ostateczności możemy kupić sok z ciemnych winogron i dodać do gotowania soczewicy. Dufrutum dodajemy gdy woda w garnku zacznie się wygotowywać, dodajemy ocet, vege sos rybny, przyprawy – mięte, kolendrę mieloną, pieprz (słodzimy i solimy do smaku). W kuchni rzymskiej pieprz wydobywał smak miodu, bardzo często dodawano go w słodkich potrawach. Polecam omlet z miodem i pieprzem :) Pory dzielimy na 3 części i obgotowujemy w wodzie. Zblanszowane kroimy na talarki. W naczyniu żaroodpornym układamy pokrojonego pora i cebulkę pokrojona na piórka, posypujemy posiekanymi orzechami i figami i na to wylewamy gotowaną soczewice wymieszaną z dufrutum i przyprawami. Zapiekamy ok 20 min. Przed podaniem posypac siekaną natka i kolendra zieloną jeśli ktoś lubi.Można z chlebem podawać. Taki z gruzińskiej piekarni pasuje idealnie.

Moja propozycja to pieczona cebula faszerowana jesiennymi skarbami. Te skarby to złoto-pomarańczowa dynia, papryka, cukinia i czerwona soczewica. Pieczona cebula ma bardzo łagodny i delikatnie słodki smak. Podczas pieczenia z jej wierzchnich warstw wydobywa się lekko skarmelizowany sok o pięknej bursztynowej barwie.
Potrzebujemy:
– 8 średnich cebul do faszerowania
– świeży tymianek

Warzywny farsz:
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– 1 cebula
– 1/2 szklanki czerwonej soczewicy
– 750 g ulubionej dyni
– 2 czerwone papryki
– 1 cukinia
– papryczka chili (do smaku)
– 250 ml passaty pomidorowej (przecieru pomidorowego)
– sól morska, czarny pieprz, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku (do smaku)

W garnku na 1 łyżce oleju zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać drugą łyżkę oliwy i wsypać czerwoną soczewicę, następnie dodawać po kolei pokrojone warzywa, w międzyczasie co chwilę je mieszając: w pierwszej kolejności obraną i pokrojoną w kostkę dynię, później paprykę, cukinię, na koniec dodać pokrojoną w kosteczkę papryczkę chili. Warzywa chwilkę podsmażyć i wlać przecier pomidorowy. Doprawić solą, pieprzem, papryką w proszku, wymieszać i zagotować. Warzywa dusić pod przykryciem około 15 minut, aż będą miękkie.
W czasie przygotowywania warzywnego farszu cebule umyć (nie obierać), zawinąć w folię aluminiową i wstawić do nagrzanego do 180C piekarnika na 20 minut. Upieczone cebule wyjąć z piekarnika, rozwinąć folię i znajdujący się wewnątrz sok przelać do naczynia do zapiekania. Upieczone cebule obrać z bursztynowych łusek i przeciąć w poprzek na wysokości 3/4. Wieczko odłożyć. Z każdej cebuli wyjąć wnętrze, tak aby zostały 2 wierzchnie warstwy. Cebule przełożyć do naczynia do zapiekania i każdą faszerować przygotowanymi warzywami. Zamknąć wieczko, a pomiędzy cebule włożyć wyjęte wnętrze cebul i gałązki świeżego tymianku. Faszerowane cebule piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180C. Podawać gorące.

Normalnie mam smaka na takiego murzynka z marchewką :D Jutro muszę zrobić, i zobaczę czy wyjdzie mi taki sam jak widac na zdjęciu, bo wygląda apetycznie. ja szukam takich przepisów dietetycznych, bo jestem na diecie pudełkowej, ale czasem lubię sama po eksperymentować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *