Opublikowano Kategorie: Artykułydo picia

Jak wybrać wyciskarkę do soków?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wyciskarki czy też sokowirówki to przeczytaj, jakie kryteria powinny być dla Ciebie ważne przy wyborze takiego urządzenia. Jest kilka kwestii, które bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę, aby urządzenie pracowało faktycznie na Twoje zdrowie. A jeśli dodatkowo lubisz praktyczne i szybkie rozwiązania to tym bardziej zostań na blogu i zerknij na kilka moich rad, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-3

Podczas moich warsztatów, szkoleń i spotkań indywidualnych często pada pytanie o soki. Soki kojarzą się wielu osobom ze zdrowiem, witaminami, kompaktową formą wielu składników odżywczych. Czy słusznie? I tak i nie. Wszystko zależy od dwóch kwestii: od składników soku oraz urządzenia, z którego korzystamy.

Dzięki EUJUICERS.COM miałam w ostatnich dniach okazję przetestować wyciskarkę do soków firmy Omega Sana EUJ-707. I powiem szczerze, że testowanie Sany w konfrontacji z moimi wcześniejszymi doświadczeniami z tego typu sprzętami otworzyło mi oczy, bo okazuje się, że detale bardzo się liczą, kiedy codziennie chcemy zadbać o swoje zdrowie, a do tego nie dysponujemy dużą ilością czasu.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-4

Oto zatem 10 pytań, które warto postawić sobie przed zakupem:

1. Czy wyciskarka umożliwia produkcję soków z zachowaniem części błonnika?

Większość przygotowywanych przez znanych mi właścicieli sokowirówek i wyciskarek soków stanowią niestety klarowne soki owocowe, które zawierają olbrzymią ilość cukru. Cukier ten, naturalnie obecny i nieszkodzący nam w całych w owocach, w bardzo klarownym soku owocowym staje się nieomal tym samym, czym cukier dodany w słodzonych napojach. Taki bardzo klarowny sok owocowy pozbawiony jest błonnika, który umożliwia organizmowi poradzenie sobie z dużą ilością naturalnych cukrów.

Mając na uwadze zakup jakiegokolwiek sprzętu nie zapominajmy, że można przygotować soki warzywne i warzywno-owocowe oraz musy NIEpozbawione błonnika. Ale w tym celu niezbędne jest sito o otworach, które umożliwi produkcję soku gęstszego, tj. z większą ilością błonnika lub takie, które umożliwi wykonanie musu, a więc po prostu maksymalne rozdrobnienie produktu.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-9

Testowana przeze mnie Sana EUJ-707 na przykład, zawiera w zestawie aż 3 opcje do wyboru: jedno sito do klarownych soków, drugie do takich z większą ilością błonnika i trzeci wkład, który umożliwia wykonanie musu (bez pozbawiania owoców jakichkolwiek ich części). To już bardzo mi się podoba i był to powód, dla którego bardzo chciałam przetestować to urządzenie.

2. Co potrafi wycisnąć wyciskarka?

Pytanie wydało Ci się banalne? Otóż nieuzasadnienie. Nie każdy sprzęt da sobie radę z każdym typem warzyw i owoców. Sana EUJ-707 wyciska nie tylko warzywa korzeniowe czy cytrusy, ale także warzywa liściaste, zioła, drobne owoce (np. jagodowe). Nie każdy sprzęt sobie z tym da radę, a już na pewno nie poradzi sobie z zielonymi liśćmi sokowirówka. Kto próbował ten wie. ;-) Jeśli dodam jeszcze, że Sana sprawnie przetwarza zamrożone owoce (robiąc z nich sorbety) to pewnie zdradzę zbyt wiele, więc o tym będzie nieco dalej.

Podsumowując: kupując jakiekolwiek urządzenie sprawdź, które typy owoców i warzyw nie stanowią dla niego problemu. Może się okazać, że wydasz sporą sumę, a przy byle szpinaku urządzenie odmówi współpracy. W przypadku Sany zielone liście to żaden problem.

sok-szpinakowo-owocowy-z-wyciskarki-do-sokow-przepis-4

3. Jak efektywna jest wyciskarka i jak dokładnie wyciska warzywa i owoce?

Cóż oznacza owa efektywność w praktyce? Sprzęt, którego używałam kilka lat temu wydawał mi się (wtedy) bardzo efektywny. Niemniej pulpa, a więc odpadki po sokach, nie były nigdy tak suche, jak można to zaobserwować w przypadku Sany. To kwestia o tyle istotna, że przygotowując sok zależy mi na wyciśnięciu z warzyw maksimum soku, a nie zostawieniu dużej jego części w odpadkach. Sana naprawdę zrobiła na mnie wrażenie w tym względzie.

Kupując jakiekolwiek urządzenie sprawdź to dokładnie, bo to kwestia oszczędności. Nie każde urządzenie wyciśnie tyle samo soku z tej samej ilości warzyw czy owoców. Jeśli soki zamierzasz pić codziennie to może się okazać, że zakup droższej wyciskarki pozwoli Ci zaoszczędzić na wydatkach na produkty spożywcze.

sok-szpinakowo-owocowy-z-wyciskarki-do-sokow-przepis-17

4. Czy wyciskarka zachowuje składniki odżywcze z warzyw i owoców?

W przypadku wyciskarki takiej jak Sana EUJ-707 (jest to wyciskarka ślimakowa, wolnoobrotowa) nie dochodzi do tradycyjnego utleniania i dużych strat wartości odżywczych, gdyż nie ma tu metalowych ostrzy. Produkty są kruszone i miażdżone w wolnym tempie. Daje to Ci pewność, że w produkcie końcowym nie zabraknie cennych witamin, minerałów i enzymów. Absolutnie więc nie myśl nawet o urządzeniach, które dzięki metalowym ostrzom działają być może szybciej, ale przez ich obecność gwarantują Ci straty wartości.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-22

5. Jak duży otwór wsadowy ma wyciskarka?

Dla mnie osobiście, jako że cenię swój czas (też ten spędzony w kuchni), ważne jest, aby nie trzeba było kroić warzyw i owoców w małe kosteczki. To zabiera naprawdę multum czasu. W przypadku Sany trzeba je oczywiście pokroić, ale nie nazbyt drobno, co zdecydowanie poprawia komfort przygotowywania składników do produkcji soku i oszczędza czas. Koniecznie obejrzyj otwór wsadowy- im częściej korzystasz z tego typu urządzenia, tym więcej czasu potrzeba przecież na przygotowanie warzyw i owoców do obróbki.

sok-szpinakowo-owocowy-z-wyciskarki-do-sokow-przepis-16

6. Czy jest to prosta w obsłudze wyciskarka?

W akcesoriach Sany jest popychacz do składników. Tak naprawdę rzadko kiedy trzeba go używać i finalnie bardzo często ma się dwie ręce wolne. Mój dzisiejszy sok robił się niemalże sam. Ważne jest jedynie to, żeby nie wrzucać zbyt dużo warzyw i owoców do otworu i dać wyciskarce chwilę na obrobienie surowca. Zanim więc zakupisz wyciskarkę, koniecznie zweryfikuj jak skomplikowany jest proces przygotowywania soku.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-7

Sprawdź też, z ilu części składa się urządzenie. W Sanie EUJ-707 nie ma akurat tego problemu, bo producent zminimalizował tu ilość części, ale wiem, że istnieją takie urządzenia, w których pełno jest najróżniejszych uszczelek i elementów awaryjnych, które bardzo często wymagają wymiany.

Kolejna kwestia związana z obsługą wyciskarki to jej montaż oraz mycie. Muszę powiedzieć, że mam alergię na domowe sprzęty, których mycie zajmuje zbyt dużo czasu. W przypadku Sany EUJ-707 mycie polega w zasadzie na opłukaniu kilku elementów i przejechaniu sitka szczoteczką dołączoną do zestawu. Nie wiem, jakie Ty masz zapatrywania na ten temat, ale ja podejrzewam, że zwyczajnie nie używałabym sprzętów, które wymagałyby ode mnie zbyt wielkiego zaangażowania. Albo bym używała i przeklinała. ;-)

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-27

7. Ile miejsca zajmuje wyciskarka?

To kwestia bardzo istotna dla większości użytkowników tego typu urządzeń i  akurat wielkością Sany jestem zachwycona. Czytając już wcześniej o jej funkcjach, obawiałam się, że będzie jednak pokaźniejszych rozmiarów. Okazało się, że jest bardzo zgrabna i znajdzie się na nią miejsce w każdej, nawet bardzo małej kuchni. Ma świetny kształt korpusu, dzięki czemu kabel można poprowadzić z dowolnej strony do gniazdka. To niby drobiazg, ale ułatwia funkcjonowanie w przypadku niewielkiej ilości miejsca. Jeśli masz więc możliwość to zweryfikuj wielkość urządzenia na żywo, aby sprawdzić, czy znajdzie się na nie miejsce w Twojej kuchni. 

8. Z jakich materiałów wykonana jest wyciskarka?

To kwestia bardzo ważna. Tu nie chodzi jedynie o trwałość, ale również o nasze zdrowie. Dla przykładu: wyciskarka Sana EUJ-707 jest w 100% wolna od Bisfenolu A (BPA). Znaczy to, że na próżno go szukać nawet w akcesoriach dodatkowych. Sam dzbanek jest wykonany ze szkła, a dodatkowy pojemnik na pulpę ze stali.

sok-szpinakowo-owocowy-z-wyciskarki-do-sokow-przepis-13

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-21

9. Czy wyciskarka pracuje cicho?

To ważny argument, bo znam sprzęty, które podnoszą poziom domowego hałasu do niebezpiecznych granic. W przypadku Sany EUJ-707 na spokojnie mogę przygotować sok lub pastę do chleba (tak, pastę!) na śniadanie podczas gdy wszyscy jeszcze śpią. Jeśli masz małe mieszkanie to tym bardziej zweryfikuj tę kwestię, planując zakup urządzenia do produkcji soków.

sok-szpinakowo-owocowy-z-wyciskarki-do-sokow-przepis-5

10. Co robi wyciskarka oprócz soków?

Oczywiście, powiesz, że wyciskarka to wyciskarka. Niby tak, ale tak jak wspomniałam wcześniej, ze względu na kwestie zdrowotne warto, aby można było z jej pomocą przygotować nie tylko klarowne soki, ale również te gęstsze- z większą ilością błonnika, musy. Akurat testowana przeze mnie Sana to umożliwia, a dodatkowo pozwala na: mielenie, „wyciskanie” mleka z migdałów, robienie obiadków dla dzieci, past do kanapek, „pasztetów” roślinnych, sorbetów, masła orzechowego, makaronu (!) dzięki dodatkowym nakładkom etc.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-24

Nie żartuję. To wszystko można przygotować w jednym urządzeniu, które naprawdę nie zajmuje wiele miejsca. Taka wielofunkcyjność urządzenia jest jego wartością dodaną. Nawet jednak, jeśli chcesz zakupić sprzęt tylko do soków, to warto zweryfikować kwestie, o których wspomniałam. Jeśli, tak jak mnie, zależy Ci na zdrowych, ale również i szybkich posiłkach to odpowiednie urządzenie pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo czasu i pieniędzy.

jak-wybrac-najlepsza-wyciskarke-do-sokow-warzyw-owocow-29

Wyciskarkę firmy Omega - Sana EUJ-707 testowałam dzięki EUJUICERS.COM, ekspertom w zakresie sokowirówek i wyciskarek do warzyw i owoców. Jest to polski przedstawiciel międzynarodowej firmy, która jest największym w Europie dystrybutorem tego typu urządzeń. Warto odwiedzić ich stronę, aby zapoznać się z możliwymi opcjami- znajdziecie tam sporo informacji oraz filmików, które mogą okazać się bardzo pomocne przy wyborze wymarzonego sprzętu do soków. Ja swój już wybrałam. Przepadłam z kretesem. ;-)

 

Oceń artykuł jako czytelnik: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 ocen, Średnia: 4,48 z 5)
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się edukacją. Wspieram innych między innymi w budowaniu lepszych nawyków. Blog ten jest zapisem moich inspiracji zdrowotnych, kulinarnych i nie tylko.

Chcesz się dowiedzieć czegoś nowego?

6 komentarzy do “Jak wybrać wyciskarkę do soków?”

  1. Olu uderz z zapytaniem do EUJUICERS.COM. Ja z dziką różą nie mam doświadczeń, ale myślę, że jest to wysoce prawdopodobne, że sobie poradzi. :-) Niemniej najlepiej dopytać u źródła. Pozdrawiam

  2. Witam Pani Olu. Niestety dzikiej róży nie da się wycisnąć przy pomocy domowych
   wyciskarek do soków (nawet tych najdroższych, dwuślimakowych). Posiada ona bardzo twarde pestki, twardą skórkę i bardzo niską zawartość soku, co w praktyce czyni ją niemożliwą do wyciśnięcia domowymi urządzeniami.

 1. Warto też zwrócić uwagę na ilość obrotów na minutę. Im mniej obrotów tym wyciskarka dokładniej wyciśnie sok. Ja mam firmy MUKE model MU 2G i jestem z niej bardzo zadowolona, ma potężnego ślimaka i trzy sita. Można z niej wyciskać trawy, liście, nawet najdrobniejsze, robię z niej sorbety i mleka roślinne. Rewelacja.

  1. Agnieszka, słuszna uwaga. W testowanej przeze mnie Sanie „zielenizna” była również świetnie obrabiana. Co z resztą można zobaczyć w przepisach. Pozdrawiam!

 2. Ładne szczegółowe zdjęcia. Ja już się zdecydowałam na wyciskarkę Muke. Błonnik z gęstszych sków daje mi sytość na parę godzin i myślę, że mógł by zastąpić mi śniadanie albo lunch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *