Opublikowano Kategorie: do piciaPrzepisyraw foodz owocami

Sok z pokrzywą w roli głównej

Wiem, że ostatnio molestuję Cię trochę w temacie pokrzywy, ale jeśli jeszcze nie masz jej w kuchni to wstań i idź po to, jakże zdrowe, zielsko. Dziś najbardziej skondensowana forma wartościowej pokrzywy czyli sok z nią w roli głównej! Będzie szybko, będzie prosto, będzie zdrowo, a przy tym wszystkie składniki dostępne dla każdego.

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-23

Kilka wskazówek dotyczących pokrzywy:

  • najlepiej wybierać pokrzywę przed kwitnięciem (okres kwietnia i maja jest ku temu najlepszy),
  • nie przelewamy jej wrzątkiem, ale myjemy dokładnie bądź moczymy w ciepłej wodzie (w porywach do gorącej),
  • do soku wykorzystujemy zarówno liście jak i łodygi,
  • najlepiej wybierać pokrzywę rosnącą z dala od dróg, ulic, z terenów możliwie najmniej zanieczyszczonych,
  • pokrzywy należy zbierać i myć w rękawicach (ja użyłam gumowych).

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-5

Na co?

Taki sok to doskonały dodatek do śniadania (zarówno pierwszego jak i drugiego). A może przygotujesz sobie taki zdrowy sok na podwieczorek? Idealnie sprawdzi się w diecie wymagającej zwiększenia w niej ilości żelaza. Pomoże Ci usprawnić Twój układ moczowy, a do tego regularnie pity wzmocni odporność. Borykasz się z alergią? Tym bardziej się do niego przekonaj.

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-26

Czego potrzebujesz?

Wydajnej wyciskarki do owoców i warzyw. Ja użyłam wyciskarki firmy Omega Sana EUJ-707. Więcej o niej przeczytasz w artykule na temat moich doświadczeń z tym urządzeniem. W przypadku roślin liściastych nie każdy sprzęt sobie poradzi (sokowirówka na pewno nie). Wyciskarka wolnoobrotowa daje za to świetnie radę, aby wycisnąć z pokrzywy to, co najlepsze i najzdrowsze. Herbaty, napary czy pasteryzowane soki z pokrzywy to nie to samo co świeżo wyciśnięty sok.

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-16

Składniki:

  • 2 spore garście pokrzywy (razem z łodygami),
  • 2 jabłka,
  • 0,5 kg marchwi.

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-1

Przygotowanie:

Świeżą pokrzywę dokładnie umyć i na chwilę namoczyć w ciepłej wodzie (nie we wrzątku!). Podzielić ją lub pokroić tak, aby można było ją włożyć do otworu wsadowego wyciskarki.

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-9

Warzywa i owoce należy dokładnie umyć i przygotować do wyciśnięcia.

Ja użyłam sita o mmniejszych otworach, a więc takiego, które nadaje się idealnie do twardych warzyw oraz roślin liściastych. Jeśli Twoja wyciskarka zakłada również taką opcję to koniecznie z niej skorzystaj. I pij na zdrowie. :-)

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-11

Z podanych ilości otrzymasz 1 porcję soku. Zakładając oczywiście, że wydajność Twojej wyciskarki będzie zbliżona do testowanej przeze mnie Sany.

sok-warzywno-owocowy-z-pokrzywa-z-ogrodu-proste-zdrowe-danie-20

Wyciskarkę firmy Omega - Sana EUJ-707 testowałam dzięki EUJUICERS.COM, ekspertom w zakresie sokowirówek i wyciskarek do warzyw i owoców. Jest to polski przedstawiciel międzynarodowej firmy, która jest największym w Europie dystrybutorem tego typu urządzeń. Warto odwiedzić ich stronę, aby zapoznać się z możliwymi opcjami- znajdziecie tam sporo informacji oraz filmików, które mogą okazać się bardzo pomocne przy wyborze wymarzonego sprzętu do soków. Ja swój już wybrałam. Przepadłam z kretesem. ;-)
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się dietetyką, żywieniem i propagowaniem zdrowych nawyków. W skrócie: Pomagam ludziom lepiej żyć, dzięki temu że lepiej jedzą. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.


Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *