Opublikowano Kategorie: Artykuły

Przychodzi baba do lekarza i chce żyć zdrowo

Też nie masz czasu? Musisz wszystko zrobić, wszystko ogarnąć, wszystko wdrożyć i o niczym nie zapomnieć? Perfekcyjnie realizować zadania w pracy, domu, a jeszcze przecież zostaje edukacja i pasje! I jeśli czegoś masz NIE ogarnąć, jeśli coś masz przełożyć na kiedyś, to właśnie jest to twoje zdrowie?

jak zacząć żyć zdrowo zapracowany człowiek

Komu się nigdy nie zdarzyło olanie jakiegoś posiłku, „bo jest coś ważniejszego i pilniejszego do zrobienia”, niech pierwszy rzuci kamieniem. Niech rzucą kamieniem ci, którzy nigdy nie przekładali poniedziałków, od których zaczną nowe, zdrowe życie.

Żeby zobrazować problem, krótka opowiastka.

Przychodzi baba* do lekarza

No więc „przychodzi baba do lekarza”, a później trafia na przykład do mnie na szkolenie albo pisze wiadomość w te słowa:

„Aga, byłam u lekarza. Za wysoki cholesterol, triglicerydy i ciśnienie skacze. Bezwzględnie muszę zmienić dietę! I zacząć ćwiczyć. Powiedz jak to zrobić. Bo nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać.”

I daję kilka rad. A nawet nie rad, a rozwiązań, które wiem, że się sprawdzają. Wiem, bo przetestowałam na sobie i na innych żywych organizmach. I co na to „baba”? Że ona bardzo chętnie, ALE:

 • Nie ma czasu na przygotowanie posiłków, bo ma: zlecenia/pracę do nocy/projekty/wyjazdy/studia/magisterki/doktoraty/wymagające pasje, itp.
 • Nie poćwiczy nawet 15 minut dziennie, bo wraca do domu późno i już pada na twarz, a rano? Rano to trzeba ogarnąć dzieci/pędzić do pracy/odespać krótką noc, etc.

Ja w to naprawdę wierzę! Czas nie rozciągnie się tylko dlatego, że nam się właśnie cholesterol podwyższył, ciśnienie skoczyło, a my nagle poczuliśmy zew natury. Ja wierzę, że mnóstwo osób jest zapracowanych. Naprawdę.

jak zacząć żyć zdrowo zapracowana kobieta przy komputerze

Czy wierzysz w duchy i garbate aniołki?

Tylko zadam jedno pytanie. Czy wierzysz człowieku w magiczne formuły, które zrobią coś za ciebie?  W jakieś triki, które uchronią cię przed poświęceniem 15 minut na zrobienie zdrowego obiadu? W nadnaturalne moce, które sprawią, że bez ćwiczeń poprawisz swoją kondycję i przestaniesz sapać wchodząc po schodach?

jak zacząć żyć zdrowo anioł

Jeśli to ty nie zmodyfikujesz minimalnie swojego grafiku, to kto ma to zrobić?

Mnóstwo zobowiązań przyjmujemy i określamy je jako krytycznie ważne. Bo pewne rzeczy robić trzeba, wypada, bo ktoś czegoś od nas oczekuje, bo wydaje nam się, że jak tego nie zrobimy, to zawali się świat. Ale kwestia odżywiania i stylu życia nie do końca jest rozumiana jako krytycznie ważna – nawet w przypadkach chorobowych.

Co jest dla ciebie ważne?

Dlatego grunt to zapytać się siebie: co jest dla mnie naprawdę ważne w życiu? Magiczne pytanie: jakie są moje wartości? Ja przez długi czas twierdziłam jedno, a robiłam drugie. Myślę, że nie tylko ja cierpię na tę przypadłość.

Bo jeśli ktoś mówi, że najważniejsze dla niego jest zdrowie, ma złe wyniki, a finalnie siedzi do nocy w pracy albo rozkręca biznesy (swoje lub czyjeś), kiepsko jedząc i śpiąc, odkładając zdrowe życie na kiedyś tam, to okłamuje sam siebie.

jak zacząć żyć zdrowo zapracowany człowiek

I ja też siebie okłamywałam! Mało tego. Ja wciąż łapię się na tym, że się rozpędzam i czasem muszę palnąć się w łeb i wrzasnąć na siebie: Kopczyńska, zwolnij! To ciągła praca, ciągła! Nic nie jest dane raz na zawsze.

Dziś zachęcam cię więc, żyj autentycznie i zastanów się:

Czy faktycznie zdrowie jest dla ciebie ważne?
Czy za 5-10 lat chcesz żyć i funkcjonować bez konieczności wciągania pigułek na obniżenie: ciśnienia, cholesterolu, cukru?
Czy faktycznie twoim priorytetem jest dożyć późnych lat w dobrych zdrowiu?
Czy chcesz, aby Twoje dziecko, gdy dorośnie, o siebie dbało? Tak przy okazji: jeśli ty o siebie nie dbasz, ono też nie będzie.

Co jesteś w stanie poświęcić?

Co jesteś w stanie poświęcić, aby zadbać o swoje zdrowie realnie, a nie tylko na poziomie deklaracji, której oczekuje od ciebie rodzina czy lekarz obserwujący twoje pogarszające się wyniki?

Zawsze są ofiary! Zawsze! Chcę zjeść obiad, muszę go ugotować i poświęcić czas. A wcześniej muszę zrobić zakupy i poczytać o tym, jak zdrowo ten obiad przygotować. Da się robić to szybko, wręcz ekspresowo, ale to wymaga planu i chwili poświęconej na edukację, a także wyrobienia pewnych nawyków.

Chcę być bardziej wygimnastykowana, muszę poćwiczyć. Muszę się na początku zmusić i wstać mimo faktu, że naprawdę nie mam na to ochoty i czasu.

jak zacząć żyć zdrowo budowanie zdrowych nawyków

Zawsze trzeba dać coś od siebie, żeby czerpać profity. Czysta matematyka: 0 + 0 = 0. Jeśli zsumujesz wartość choćby krótkiego czasu przeznaczonego na aktywność i poświęconego na przygotowanie posiłku to zawsze wyjdziesz na plus. Zawsze pójdziesz o krok do przodu.

Albo rybka albo akwarium

Brutalne, ale prawdziwe. Nie zrobimy w życiu wszystkiego. Jeśli przeholujemy z pracą, nie będzie czasu na zadbanie o siebie. Jeśli nie będzie czasu na zadbanie o siebie, nie będziemy w stanie zrealizować nawet ułamka swoich pasji czy celów, które tak pięknie planujemy zgodnie z zasadami wszechobecnego zarządzania sobą.

I sorry, ale nie pomogą ci żadne zdrowe batoniki i żadna dieta pudełkowa raz na jakiś czas, na którą pracujesz w pocie czoła, siedząc do nocy nad robotą.

Bo troska o zdrowie to wyścig, który trwa całe przez całe życie. Dziwny wyścig. Po pierwsze: nie ma mety. Biegnie się dla samego biegnięcia. Po drugie, nie zawsze mamy to szczęście, że możemy się do niego włączyć w dowolnym momencie…

wyścig bieganie zdrowe nawyki

* Wszelkie podobieństwo baby do ciebie, mnie, członka rodziny czy znajomego jest zamierzone. Baba nie musi być kobietą. Baba jest w każdym z nas. Czasem przychodzi do lekarza czy innego specjalisty i miewa olśnienia. Z którymi nic później nie robi.

Zdjęcia bez logo AgaMaSmaka.pl pochodzą z serwisu unsplash.com
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się dietetyką, żywieniem i propagowaniem zdrowych nawyków. W skrócie: Pomagam ludziom lepiej żyć, dzięki temu że lepiej jedzą. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.


Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

5 komentarzy do “Przychodzi baba do lekarza i chce żyć zdrowo”

 1. Nic dodać nic ująć!
  Niestety ostatnio zauważyłam u siebie sporo niedociągnięć „dietowych”-sama nie wiem kiedy zaczęłam sobie odpuszczać.

 2. Świetny tekst. Taki trochę o mnie. Czasem trzeba się nad swoimi wyborami zastanowić zanim jest jeszcze za późno. W tym roku dostałam ostrzeżenie i trochę weryfikowałam swój stosunek, czasu pracy i odpoczynku.

 3. Po prostu w wielu przypadkach wystarczy być mniej chciwym. Chciwość to jest niestety coś co toczy obecnie młode pokolenie, choć podobno 20 latkowie już są nieco inni. Ile to znam przypadków, ludzie zacharowują się a później słyszę o ciężkiej chorobie u nich. Ludzie opamiętajcie się. Pieniądze to nie wszystko.

 4. Świetny tekst!!!
  Jaka jest różnica między jaskółką a pingwinem?
  Pingwin, to ta jaskółka, która jadła codziennie po 18.00 godzinie.
  „Gram profilaktyki jest cenniejszy niż kilogram leczenia.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *