Opublikowano Kategorie: Artykuły

Czy warto zapisywać cele?

Ostatnio nakłaniałam Cię do notowania posiłków w celu rozpoczęcia pracy nad swoją dietą. Dziś zachęcam Cię znowu do pisania, ale o tym, co dokładnie zamierzasz zrobić. Jak dokładnie? Po co? Jaki ma to wpływ na budowanie nawyków i realizację celów?

czy warto zapisywać cele?

Mamy styczeń, a w styczniu odnotowuję większą ilość wejść na wpisy na moim blogu, które dotyczą motywacji i budowania zdrowych nawyków. Pomyślałam więc, że napiszę Ci, czy chcąc zrealizować swoje plany (czy to noworoczne czy też wszystkie pozostałe), warto je zapisywać.

Pisanie pisaniu nierówne

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jak zapiszesz to, do czego chcesz dążyć.

Faktycznie wiele osób na początku roku zapisuje sobie, co zamierza zrobić. Dziś chciałabym więc popracować nad tym, JAK zapisać nasze zamierzenia, żeby nasze notatki były pomocne w faktycznej realizacji celów, a nie tylko w afirmowaniu osiągnięć, które będą żyły jedynie w naszej głowie.

Eksperyment na pacjentach

Charles Duhigg opisał w swojej książce „Siła nawyku” eksperyment, w którym uczestniczyli szkoccy pacjenci ortopedyczni. Do badania wybrano osoby, które:

– przeszły ciężką operację,
– były w podeszłym wieku,
– pobierały emeryturę lub wykonywały słabo płatne zawody,
– miały maksymalnie średnie wykształcenie,
– po operacji borykały się z wielkim bólem i dyskomfortem.

realizacja celów badanie psychologia osoby po zabiegach ortopedycznych

Możesz sobie wyobrazić, jaki poziom zmotywowania do podjęcia rehabilitacji ci ludzie reprezentowali. Być może masz w rodzinie kogoś po operacji stawu biodrowego lub kolana. Ja doskonale pamiętam, jak moi bliscy przechodzili rekonwalescencję po tego typu zabiegach.

Specjaliści mówią wtedy pacjentom, że muszą się ruszać, żeby wrócić do zdrowia, ale oni niestety mają już dość potwornego bólu i często są bliscy poddania się. Z jednej strony ruch jest konieczny, żeby doszli do siebie, a z drugiej strony aktywność potęguje dyskomfort.

Zaczęto więc szukać, co może wzmocnić siłę woli u tych bardzo zdemotywowanych osób. Dostali oni zalecenie, aby notować swoje cele na bieżący tydzień. Chodziło o bardzo szczegółowe zapisanie wszystkich planów.

zapisywanie celów zadanie dla uczestników badania

Wyniki eksperymentu

Badanie pokazało, że osoby, które podjęły trud drobiazgowego notowania zamierzeń, szybciej odzyskały samodzielność i wróciły do formy.

Jak szczegółowe były zapiski tych osób? Bardzo! Jeden z mężczyzn opisując zamiar odbioru żony z przystanku autobusowego zaplanował: godzinę opuszczenia domu, drogę, ubiór, a nawet lek, jaki weźmie w razie nasilenia bólu, który mógłby uniemożliwić spacer.

osiąganie celów droga starszy pan

Dlaczego zapisywanie planów zadziałało?

Takie bardzo detaliczne planowanie uwzględnia tzw. „punkty krytyczne”, a więc trudności, które mogą stanąć nam na drodze realizacji zamierzeń i rozwiązania.

Daje to zdecydowanie lepsze efekty niż pozytywne afirmowanie rzeczywistości, nieuwzględniające możliwych kłód, które rzeczywistość rzuci nam pod nogi.

Jak spisywać cele?

Weź czystą kartkę i zapisz to, co chcesz zrealizować w tym tygodniu. Niezależnie od tego, czy kwestie te będą dotyczyły diety czy aktywności fizycznej lub dowolnego obszaru, zadbaj o możliwie dokładny plan wraz z uwzględnieniem poszczególnych kroków, które należy podjąć.

Wyznacz:

– dzień i dokładną porę realizacji danej aktywności,
– czynności, które podejmiesz, gdy pojawią się konkretne przeszkody.

Spróbuj wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała, krok po kroku, realizacja Twoich zamierzeń. Przeanalizuj na poziomie wyobrażenia, jak powoli będziesz przeprowadzać swój plan i usuwać kolejne przeszkody.

starszy człowiek wizualizacja dążenia do celu

Jeśli na przykład trzeba będzie odmówić komuś poczęstowania się niezdrową przekąską, spróbuj przećwiczyć sobie tekst odmowy. Jeśli w sklepie nie będzie składników potrzebnych do realizacji Twojego planu żywieniowego, warto mieć plan B w postaci alternatywnych przepisów z łatwiej dostępnymi ingrediencjami.

Taka krytyczna analiza całego procesu da Ci dużo więcej niż na przykład wizualizowanie samego sukcesu.

Podsumowując

Zapisywanie celów i planów może być pomocne – nie tylko na początku roku i nie tylko w przypadku osób, które mają wysoki poziom motywacji. Nad silną wolą naprawdę można pracować!

Zapisuj drobiazgowo to, co chcesz osiągnąć w konkretnym przedziale czasu. Przeanalizuj poszczególne kroki i wynotuj to, co zrobisz, jeśli pojawią się przeszkody na Twojej drodze.

Po czasie zweryfikuj, czy cel został osiągnięty. Jeśli nie, być może warto dopisać to, co stanęło na Twojej drodze i co tak naprawdę trzeba zrobić następnym razem, aby się już nie potykać.

Oceń artykuł jako czytelnik: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen, Średnia: 5,00 z 5)
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się edukacją. Wspieram innych między innymi w budowaniu lepszych nawyków. Blog ten jest zapisem moich inspiracji zdrowotnych, kulinarnych i nie tylko.

Chcesz się dowiedzieć czegoś nowego?

1 komentarz do “Czy warto zapisywać cele?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *