Zdrowe gotowanie w inteligentnej kuchni. 5 zasad, które musisz znać!

Nie ma nic przyjemniejszego niż wizyta w ulubionej restauracji. Okazuje się jednak, że wykwintne, pięknie wyglądające danie można przygotować samemu – i to w bardzo zdrowej formie. W dzisiejszym wpisie postanowiłam zebrać 5 podstawowych zasad zdrowego gotowania. Zainspirowała mnie do tego nowa linia sprzętów do zabudowy kuchennej Haier, która pomaga wyczarować dania jak z 5-gwiazdkowej restauracji. Ciekawi Cię, jakie funkcje ułatwiające gotowanie kryje?

Zdrowe gotowanie w inteligentnej kuchni Haier

Często słyszę od swoich pacjentów, że zdrowe jedzenie to jedzenie niesmaczne. Wielu z nich jest zdania, że zdrowe metody obróbki termicznej oznaczają rezygnację z przyjemnych doznań smakowych. Z kolei smaczne jedzenie musi nas kosztować zdrowie lub przynajmniej jakieś dolegliwości w postaci zgagi czy wzdęć. Nic bardziej mylnego!

Wiele współczesnych urządzeń – piekarników, płyt grzewczych, czy lodówek – stosuje rozwiązania, które wspierają nas w codziennych obowiązkach. We współpracy z marką Haier, postanowiłam przedstawić najważniejsze zasady zdrowego gotowania i funkcje sprzętów AGD, które pomagają w ich przestrzeganiu. Po tym wpisie przekonasz się, jak łatwo można gotować lekkie, ale nadal smaczne posiłki – bez marnowania czasu, energii i wartości odżywczych.

Zobacz nową linię do zabudowy kuchennej >

1. Gotowanie (i pieczenie) na parze

Gotowanie na parze uznawane jest za jedno z najzdrowszych sposobów przygotowywania potraw. Żywność nie jest zanurzona w wodzie (ani w tłuszczu), więc zachowuje więcej składników odżywczych. Temperatura nie przekracza 100°C, dzięki czemu potrawy utrzymują swój naturalny kolor, zapach i konsystencję. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku delikatnych warzyw (marchwi, fasolki, cukinii), jak i mięs, a więc żywności bogatej w białko. Gotując na parze, nie ryzykujemy, że wyschną, stwardnieją lub skurczą się.

Specjalne garnki i elektryczne parowary są wszystkim dobrze znane, ale nie każdy wie, że gotować na parze można również przy użyciu… piekarnika. Przykładem jest piekarnik parowy Haier, który dzięki funkcji i-Steam zapewnia lepszy smak potraw, bez obaw o utratę wartości odżywczych. Urządzenie samodzielnie dozuje odpowiednią ilość pary podczas pieczenia, aby gotowane produkty pozostały wilgotne, delikatne i apetyczne.

Jeśli planujesz zakup piekarnika, zwróć uwagę na funkcję pary. Przekonasz się, że są inne metody na wzmocnienie i podkręcenie smaku potrawy niż dodanie tłuszczu.

Sprawdź cenę piekarnika z funkcją pary >

2. Smażenie bez tłuszczu

Jeśli zamiast pieczenia, wolisz smażenie, nie musisz z niego zupełnie rezygnować – wystarczy zrezygnować z tłuszczu (lub ograniczyć go do minimum). Pomoże nam w tym np. domowy grill elektryczny lub patelnia beztłuszczowa z nieprzywierającą powłoką „non-stick”.

Smażenie bez tłuszczu inteligentna kuchnia Haier

Ciekawym rozwiązaniem jest także AirFryer. Jego polska, nieco niefortunna nazwa to frytkownica beztłuszczowa. W rzeczywistości jednak przyrządzimy na nim nie tylko frytki, ale i grillowane warzywa, a nawet pieczywo. W procesie grzewczym urządzenie to wykorzystuje wyłącznie gorące powietrze, dzięki czemu dania są zdrowsze, bardziej chrupkie i smaczne.

W przypadku grillowania beztłuszczowego szczególnie istotna jest kontrola temperatury. Ułatwi nam to termosonda, która wskazuje poziom nagrzania potraw, dzięki czemu od razu wiemy, kiedy nasze danie jest gotowe. Co ciekawe, termosondą, w którą wyposażone są płyty indukcyjne Haier, można zarządzać zdalnie poprzez aplikację hOn.

Poznaj funkcje płyt grzewczych Haier >

3. Odpowiednie przechowywanie żywności

Nieodpowiednio przechowywane jedzenie może stać się siedliskiem bakterii. Niestety nie wystarczy tu ocena organoleptyczna żywności. Produkty spożywcze nie muszą skisnąć, zgnić czy spleśnieć, żeby zawierać chorobotwórcze patogeny.

Podstawową zasadą jest nieumieszczanie ciepłych, świeżo przyrządzonych potraw w lodówce, ponieważ podnoszą temperaturę innych produktów, co wpływa na proces rozwoju bakterii. Lepiej pozostawić jedzenie na blacie do ok. 1h. Danie schłodzone i w miarę szybko umieszczone w lodówce zachowa świeżość dłużej niż to, które po ugotowaniu stało jeszcze przez kilka godzin na kuchence. Warto też pamiętać, by z garnka przełożyć je do płytkiego naczynia. Przykrycie nie powinno być zbyt szczelne, aby była możliwa wymiana tlenu oraz wilgoci.

warzywa i owoce rozmieszczenie produktów w lodówce Haier

W wielu przypadkach istotna jest też kolejność ułożenia produktów. Na szczęście nowoczesne lodówki utrzymują te same warunki chłodzenia na każdej półce. Niektóre z nich posiadają dedykowane szuflady na produkty, które wymagają niższych temperatur (np. surowe mięso i ryby).

Przykładem jest MyZone – zaawansowana technologicznie szuflada w lodówkach Haier. Możemy dowolnie zmieniać panującą w niej temperaturę od -3°C do 3°C w zależności od rodzaju przechowywanej żywności np. owoców morza, warzyw, czy mięs.

Sprawdź funkcje lodówek Haier >

4. Utrzymywanie czystości w kuchni

Oczywiście bakterie mogą pojawiać się nie tylko na spożywanej przez nas żywności. Na gąbkach kuchennych znajduje się nawet 70. razy więcej bakterii niż na podłodze! Warto więc zwalczyć w sobie nawyk zostawiania mokrych ściereczek czy zmywaków na blacie. Nic nie sprzyja namnażaniu się bakterii oraz grzybów tak jak wilgoć i ciepło panujące w kuchni.

To samo dotyczy zmywarki. Uszczelki zmywarki to prawdziwe siedlisko bakterii. Dlatego warto minimum raz w miesiącu umyć zmywarkę również wewnątrz.
Niektórzy producenci AGD starają się skutecznie walczyć z bakteriami. Przykładem są zmywarki Haier, które posiadają filtr ABT®. Testy wykazały, że po 24h redukuje poziom bakterii o 99,9%, co zapewnia nam czyste i higieniczne wnętrze urządzenia.

Dowiedz się więcej o zmywarkach Haier >

5. Dbanie o czyste powietrze

Pamiętajmy, że zdrowie wiąże się nie tylko z tym, co jemy, ale też z tym, czym oddychamy. Jest to ważne przede wszystkim zimą, gdy problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Niestety, nie uchroni nas przed tym zamknięte okno. W niektórych miastach stężenie pyłu na dworze może być równie wysokie jak w domu.

Podstawową jest więc zadbanie o odpowiednią wentylację. Szczególnie w kuchni, która jest bardziej narażona na ciepło i wilgoć. Polecam regularne przeglądanie i czyszczenie systemów wentylacyjnych. Jest to bardzo ważne dla alergików. Można też rozważyć zakup oczyszczacza powietrza albo po prostu przyozdobić dom roślinami doniczkowymi. Do najpopularniejszych roślin poprawiających jakość powietrza należą: paproć, skrzydłokwiat, dracena, bluszcz pospolity, epipremnum złociste, sansewieria i areka.

W samej kuchni z kolei niezbędny jest okap. Przed zakupem warto sprawdzić, z jaką prędkością filtruje powietrze. Przykładowo okapy Haier oczyszczą powietrze w kuchni otwartej na salon o wielkości 55 m2 w 10 minut.

okap inteligentna kuchnia Haier

Wybierając okap, polecam też zwrócić uwagę na to, czy posiadają dodatkowe akcesoria np. filtry węglowe, zawór zwrotny, czy deflektor powietrza. W przypadku okapów Haier wszystkie te akcesoria otrzymujemy w zestawie.

Dowiedz się więcej o okapach Haier >

Podsumowując

Jeśli chcesz żyć zdrowo, nie da się uniknąć regularnego, domowego gotowania. Warto więc wybierać takie sprzęty, które nam w tym pomogą. Nie trzeba inwestować w kombiwary, roboty kuchenne i wyciskarki. Czasem jedna funkcja w piekarniku czy płycie robi różnicę! Urządzenia Haier mogą się tu okazać bardzo pomocne. Nie tylko umożliwiają niskokaloryczne, higieniczne gotowanie, ale też przeprowadzają nas przez cały proces przyrządzania potrawy od A do Z.  Jeśli istnieją sposoby na to, by ułatwić sobie życie, to czemu by z nich nie skorzystać?

Wpis powstał we współpracy z marką Haier.

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *