Opublikowano Kategorie: Artykułyna wynos/ na wycieczkęPrzepisyresztki z tygodniazdrowe słodkości

5 pomysłów na zdrowe, słodkie kuleczki bez cukru, glutenu i nabiału

Pisałam już kiedyś, że słodycze nie należą do moich ulubionych przysmaków? Kiedyś było jednak zupełnie inaczej… Tak, tak, kochałam wszelkiej maści batoniki, ciasteczka, praliny.

Pewnego dnia postanowiliśmy jednak, że nie będziemy już kupować gotowych słodyczy oraz używać w domu rafinowanego cukru. Zapytacie pewnie skąd taka decyzja? Nie, nie byłam jeszcze na diecie bezglutenowej, ale do diety naszego dziecka zaczynaliśmy już wprowadzać pokarmy stałe. Nasza córka coraz chętniej przypatrywała się temu, co jemy my oraz coraz bardziej chciała próbować rzeczy z naszych talerzy. Pomyśleliśmy, że będziemy wyjątkowymi hipokrytami jeśli małą będziemy uczyć zdrowego żywienia, a sami po kątach spożywać ptasie mleczko.

I tak oto się zaczęły próby modyfikacji naszej diety, która do tej pory pozostawiała wiele do życzenia. Był to proces żmudny i momentami bolesny, ale skuteczny. W Internecie znajdziecie miliony artykułów na temat tzw. „cukrowego detoksu”. U nas odzwyczajanie od słodkości polegało tylko na stopniowym ograniczaniu cukru w diecie. Aż doszliśmy do momentu, kiedy nie mieliśmy już potrzeby słodzenia i przegryzania słodkości wieczorową porą.

Dziś zatem 5 pomysłów dla tych, którzy słodkości lubią, a chcieliby przerzucić się na słodycze zdrowsze, naturalnie słodkie, pozbawione cukru rafinowanego i zbędnych dodatków. Proponuję Wam kulki, bo kulać każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej, ale zawsze wychodzą pyszne choćby i były jajowate i nieidealnie okrągłe.
W zależności od humoru i apetytu możesz przygotować je jako chłodzone w lodówce praliny wegańskie lub pieczone kulki a’la mikro-bajaderki. Są pyszne, a ich jedyne składniki to: daktyle, migdały, wiórki i olej kokosowy.
slodkie-kuleczki-daktylowe-zdrowe-slodycze-3

2. Kuleczki sezamowe

Lubisz chałwę? Jeśli tak to ten smak na pewno przypadnie Ci do gustu. Pyszne sezamowe kuleczki z delikatną nutą kakao i skórki cytrynowej. To wyjątkowo przepyszne połączenie, które stworzysz w zaledwie 30 minut!

3. Kuleczki pełne wapnia

Kuleczki pełne wapnia to kolejna propozycja z wykorzystaniem sezamu bogatego w ten pierwiastek. Dodane migdały i fortyfikowane mleko roślinne wspierają dodatkowo walkę o dobrobyt naszych kości. Kuleczki są miękkie w środku i mają pysznie przypieczoną skórkę. Niebo w gębie.

4. Kuleczki pełne żelaza

A może dla odmiany chcesz zadbać o poziom swojego żelaza? Zachęcam do słodkości na bazie buraków. Świetne dla dzieci i dla dorosłych!

5. Bezglutenowe kuleczki z orzechów

A może spróbujecie kuleczek orzechowych? Są bardzo aromatyczne i znikają w mgnieniu oka!
bezglutenowe_slodyczne_proste_szybkie (4)
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się dietetyką, żywieniem i propagowaniem zdrowych nawyków. W skrócie: Pomagam ludziom lepiej żyć, dzięki temu że lepiej jedzą. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.


Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

5 komentarzy do “5 pomysłów na zdrowe, słodkie kuleczki bez cukru, glutenu i nabiału”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *