Opublikowano Kategorie: Artykuły

Jak przechowywać warzywa i owoce, aby ich nie wyrzucać, a jeść więcej?

Metoda małych kroków, której hołduję, zakłada, że aby pewne zmiany mogły na dobre zadomowić się w naszych głowach i czynach, powinny być stopniowe i metodyczne. Dziś więc trochę o logistyce i planowaniu, a przede wszystkim o tym, jak przechowywać warzywa i owoce, aby jeść ich więcej.

Jak przechowywać warzywa i owoce aby jeść ich więcej

Zgodnie z nową piramidą żywieniową i aktualnymi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia połowę naszej dziennej racji pokarmowej powinny stanowić warzywa i owoce. 3/4 ich ilości powinny stanowić warzywa a 1/4 owoce. Brzmi prosto.

Jednak większość osób, z którymi się spotykam trafia tu na dwa problemy:

1) Kupują za mało warzyw i owoców, a wiadomo, że jak nie mamy ich w domu/ lodówce zbyt wiele to nie ma bata, aby stanowiły podstawę naszego żywienia.

a jeśli nawet kupują to…

2) Wyrzucają ich część, bo w trakcie przechowywania warzywa i owoce się psują, gniją, wysychają, obrastają pleśnią.

Są jednak sposoby na to, aby warzywa i owoce przechowywać dłużej. Ja staram się kupować ich naprawdę dużo, ale wkładam naprawdę dużo zaangażowania w to, żeby ich w żadnym razie nie wyrzucać. I dzięki temu mój recyckling kuchenny kwitnie, a dodatkowo jem ich tyle, ile powinnam.

Jak przechowywać warzywa i owoce?

Jak przechowywać warzywa i owoce aby ich nie wyrzucać, a jeść więcej

Lodówka!

Nie, nie żartuję. Uważam, że większość osób nie wykorzystuje potencjału lodówki. Teraz pewnie pukasz się w czoło, co ta Kopczyńska pisze. Już wyjaśniam. Nie chodzi mi tylko o przechowywanie produktów w lodówce, ale również o świadome sterowanie dzięki niej procesem ich dojrzewania.

Niektórzy twierdzą, że pewnych produktów nie trzeba przechowywać w lodówce. Mają rację. Ja do lodówki zwykle nie wkładam np. pomidorów, bananów czy awokado. Robię jednak czasem wyjątki od tej reguły. Głównie wtedy, kiedy chcę spowolnić dojrzewanie danego produktu.

Robię tak zawsze z awokado. Gdy np. kupię kilka sztuk i dojrzeją mi mniej więcej w tym samym czasie, wkładam je do lodówki i na spokojnie wytrzymują jeszcze kilka dni. Jeśli zostawisz dojrzałe awokado na zewnątrz nawet na 2-3 dni to często, gdy je rozkroisz to będzie już w środku przejrzałe lub zepsute.

Dojrzały, soczysty, sezonowy pomidor pozostawiony na zewnątrz z każdym dniem mięknie coraz bardziej. Chcesz, aby wystarczył Ci na dłużej? Włóż go do lodówki.

Wilgotność w lodówce

To, czy dany produkt wytrzyma w świeżości dłużej zależy też od poziomu wilgotności w lodówce. Mnie również zdarza się, że np. pieczarka ma zbyt dużo wilgoci i pewnie domyślasz się, co się dzieje. Są już na rynku jednak wynalazki, które pomagają się uporać z tym problemem. Żałuję, że jak ja kupowałam ostatnio moją lodówkę to nie zwróciłam na to uwagi.

jak przechowywać warzywa i owoce Vit Control Plus Amica

Pojemnik Vit Control Plus w nowych lodówkach Amica VIT Line pozwala przedłużyć czas świeżości owoców i warzyw. Można w nim samodzielnie regulować poziom wilgotności i dostosować go do konkretnych produktów, bo przecież różne warzywa i owoce mają różne wymagania. Znajduje się tam również specjalna taca Fresh Pad, która sprawia dodatkowo, że powietrze porusza się swobodnie wewnątrz pojemnika. Cząsteczki wody więc, które często osadzają się na produktach przechowywanych w lodówce, są od nich oddzielone, a przez to dłużej mogą pozostać świeże.

Mrożenie

Jestem fanką mrożenia i mrożę bez opamiętania. W jakich sytuacjach najczęściej mrożę?

  • kiedy wyjeżdżam, a mam w lodówce jeszcze trochę produktów, które zmarnieją do mojego powrotu,
  • kiedy kupię taniej wybrane warzywa czy owoce (najczęściej sezonowe) i nie jestem w stanie ich wszystkich od razu zjeść,
  • kiedy kupione owoce czy warzywa dojrzeją mi wszystkie naraz: często ma to miejsce w przypadku bananów. Nie wiem czy wiesz, ale z mrożonych bananów można wyczarować pyszne lody. Przeczytaj koniecznie: jak zrobić zdrowe lody.
  • kiedy zostaje mi gotowe danie, które przygotowałam z wcześniej niemrożonych produktów: zupa, sos, ew. pasta do chleba. Mrożę i mam gotowca zawsze wtedy, kiedy nie mam czasu na przygotowanie czegokolwiek.

Jak przechowywać warzywa i owoce mrożenie

Straty witamin powstałe w wyniku mrożenia są naprawdę niewielkie, a zysk czasowy, finansowy i zdrowotny ze spożycia warzyw i owoców, których nie wyrzucimy jest zwyczajnie nie do przecenienia. Dlatego też zawsze zachęcam wszystkich chcących żyć zdrowo do zakupu chłodziarek, które mają trzy pakowne pojemniki do zamrażania.

Podsumowując

Lodówka może Ci posłużyć nie tylko jako urządzenie do przechowywania żywności, ale także do opóźniania dojrzewania produktów.

Dłużej przechowasz w lodówce warzywa i owoce, jeśli poziom wilgotności będzie adekwatny do potrzeb produktu. Na rynku pojawiają się już ciekawe rozwiązania takie jak przeze mnie opisany pojemnik Vit Control Plus w nowych lodówkach Amica VIT Line.

Muszę przyznać, że bardzo cieszą mnie takie inicjatywy ze strony znanych marek. Do tej pory docierały do mnie zwykle nowinki dotyczące przechowywania mięsa, a teraz widzę, że coraz więcej mówi się o przechowywaniu najważniejszych składników diety. Wielki plus!

Mrożenie to świetna forma dłuższego przechowywania zarówno produktów surowych jak i gotowych dań.

A jakie Ty masz sposoby na przechowywanie konkretnych warzyw i owoców? Koniecznie daj znać w komentarzu. Może ktoś skorzysta z Twoich patentów?

Wpis powstał we współpracy z marką Amica.
Oceń artykuł jako czytelnik: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 ocen, Średnia: 4,85 z 5)
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się edukacją. Wspieram innych między innymi w budowaniu lepszych nawyków. Blog ten jest zapisem moich inspiracji zdrowotnych, kulinarnych i nie tylko.

Chcesz się dowiedzieć czegoś nowego?

2 komentarzy do “Jak przechowywać warzywa i owoce, aby ich nie wyrzucać, a jeść więcej?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *