Opublikowano Kategorie: Artykuły

Cała profilaktyka raka piersi w jednej książce

Większość kobiet profilaktykę raka piersi kojarzy z cyklicznym wykonywaniem badań (USG i mammografii). Niewielu specjalistów zwraca w gabinecie uwagę na inne aspekty, które mogą mieć wpływ na rozwój nowotworu sutka. A szkoda. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby uniknąć zachorowania. Pisze o tym w swojej książce „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety” Dr Kristi Funk.

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety Dr Kristi Funk

Książka ta została wydana w Polsce w 2018 roku. Niemniej uważam, że temat jest dalej mocno aktualny i wart uwagi. Tym bardziej, że w Polsce rośnie zarówno zachorowalność jak i umieralność na raka piersi. Eksperci zwracają uwagę, że zbyt mało kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne. Jednak czy to jedyna przyczyna?

Rak sutka – profilaktyka

Jakie badania profilaktyczne robić? Czy mammografia jest szkodliwa? Czy oprócz jej i USG mamy do dyspozycji jeszcze jakieś badania obrazowe? Które i kiedy wybierać? Jak żyć, aby nie zachorować? Co i jak jeść? Czy można zrobić coś jeszcze, aby ustrzec się przed nowotworem? Co począć, jeśli już zachorowałyśmy lub przebyłyśmy terapię nowotworową?

Na te i na inne pytania, które lęgną się w głowie niejednej kobiety, odpowiada amerykańska lekarka, która od lat bada wpływ trybu życia na raka piersi. Jeśli jednak uważasz, że przeczytasz w tej książce tylko o tym, że powinnaś się badać, jest zdrowo i się ruszać to grubo się mylisz.

W książce „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety.” nie ma żadnej zbędnej informacji i żadnej oczywistości. Autorka daje bardzo konkretne, poparte badaniami, wyczerpujące wskazówki. Oprócz tego powołuje się również na własne medyczne doświadczenia, aby zobrazować niektóre problemy. Przy tym obala wiele szkodliwych mitów i wyjaśnia niedopowiedzenia.

Refleksja, która powracała do mnie podczas lektury tych prawie 400 stron książki to:

O cholera jasna, ale dlaczego nie powiedział mi tego lekarz??

Tak się składa, że w temacie moich piersi miałam już kilka konsultacji lekarskich, a dopiero ta książka przekazała mi nieco więcej niż: „Proszę się badać”. Jeśli chcesz przeczytać o moich doświadczeniach w temacie profilaktyki nowotworów, zapraszam Cię do lektury wpisów:

USG piersi, guz, biopsja

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka – badania w profilaktyce nowotworów

profilaktyka raka piersi książka

„Piersi. Poradnik dla każdej kobiety.” Dr Kristi Funk

Jeśli zainteresowała Cię ta publikacja, sprawdź cenę książki, a ja teraz dokładnie wymienię, co w niej znajdziesz. Spis treści jest tak skonstruowany, że sam w sobie jest wystarczającą rekomendacją. Choć muszę jeszcze dodać, że to naprawdę poradnik dla KAŻDEJ kobiety. Jest wspaniałym źródłem wiedzy również dla kobiet, które już borykają się z chorobą nowotworową lub zakończyły leczenie.

Na początku dowiesz się z tej knigi jak kontrolować piersi. Następnie autorka obali (skutecznie) wiele mitów, które na dobre zadomowiły się nie tylko w USA, ale również w Polsce. Przeczytasz dalej, jak jeść, czego unikać i jak kształtować swój styl życia, aby Ci sprzyjał w NIE-zachorowaniu. Będziesz w stanie określić swoje osobiste czynniki ryzyka i zaplanować, co warto z tą wiedzą zrobić. Dowiesz się, jakie badania (i kiedy) warto wybierać. Dr Funk poradzi co robić, kiedy rak Cię jednak zaskoczy i jak żyć po diagnozie, a nawet po leczeniu.

Ogólnie książka (mimo trudnego tematu) napisana jest bardzo lekko i sugestywnie. Tak sugestywnie, że jeszcze w trakcie lektury zaczęłam intensywniej ćwiczyć i częściej jeść jarmuż. ;-) A żeby w tym nie ustawać, warto do tej książki wracać – regularnie. Tego nam wszystkim życzę.

Uwaga! Prywata!

Strzeżcie się kobiety z mojego otoczenia! Na wszelkie okazje będziecie ode mnie otrzymywać właśnie tę książkę. :-) Więc jak któraś z moich koleżanek już ją ma, to dawajcie szybciutko znać. :D

Jeśli i Ty chcesz jakiejś kobiecie zrobić prezent, to ta publikacja będzie naprawdę dobrą inwestycją.

rak sutka profilaktyka Piersi. Poradnik dla każdej kobiety Dr Kristi Funk

 

 

Ocena czytelników: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen artykułu)
Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się edukacją. Wspieram innych między innymi w budowaniu lepszych nawyków. Blog ten jest zapisem moich inspiracji zdrowotnych, kulinarnych i nie tylko.

Chcesz się dowiedzieć czegoś nowego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *