Opublikowano Kategorie: Artykuły

Cała profilaktyka raka piersi w jednej książce

Większość kobiet profilaktykę raka piersi kojarzy z cyklicznym wykonywaniem badań (USG i mammografii). Niewielu specjalistów zwraca w gabinecie uwagę na inne aspekty, które mogą mieć wpływ na rozwój nowotworu sutka. A szkoda. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby uniknąć zachorowania. Pisze o tym w swojej książce „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety” Dr Kristi Funk.

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety Dr Kristi Funk

Książka ta została wydana w Polsce w 2018 roku. Niemniej uważam, że temat jest dalej mocno aktualny i wart uwagi. Tym bardziej, że w Polsce rośnie zarówno zachorowalność jak i umieralność na raka piersi. Eksperci zwracają uwagę, że zbyt mało kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne. Jednak czy to jedyna przyczyna?

Rak sutka – profilaktyka

Jakie badania profilaktyczne robić? Czy mammografia jest szkodliwa? Czy oprócz jej i USG mamy do dyspozycji jeszcze jakieś badania obrazowe? Które i kiedy wybierać? Jak żyć, aby nie zachorować? Co i jak jeść? Czy można zrobić coś jeszcze, aby ustrzec się przed nowotworem? Co począć, jeśli już zachorowałyśmy lub przebyłyśmy terapię nowotworową?

Na te i na inne pytania, które lęgną się w głowie niejednej kobiety, odpowiada amerykańska lekarka, która od lat bada wpływ trybu życia na raka piersi. Jeśli jednak uważasz, że przeczytasz w tej książce tylko o tym, że powinnaś się badać, jest zdrowo i się ruszać to grubo się mylisz.

W książce „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety.” nie ma żadnej zbędnej informacji i żadnej oczywistości. Autorka daje bardzo konkretne, poparte badaniami, wyczerpujące wskazówki. Oprócz tego powołuje się również na własne medyczne doświadczenia, aby zobrazować niektóre problemy. Przy tym obala wiele szkodliwych mitów i wyjaśnia niedopowiedzenia.

Refleksja, która powracała do mnie podczas lektury tych prawie 400 stron książki to:

O cholera jasna, ale dlaczego nie powiedział mi tego lekarz??

Tak się składa, że w temacie moich piersi miałam już kilka konsultacji lekarskich, a dopiero ta książka przekazała mi nieco więcej niż: „Proszę się badać”. Jeśli chcesz przeczytać o moich doświadczeniach w temacie profilaktyki nowotworów, zapraszam Cię do lektury wpisów:

USG piersi, guz, biopsja

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka – badania w profilaktyce nowotworów

profilaktyka raka piersi książka

„Piersi. Poradnik dla każdej kobiety.” Dr Kristi Funk

Jeśli zainteresowała Cię ta publikacja, sprawdź cenę książki, a ja teraz dokładnie wymienię, co w niej znajdziesz. Spis treści jest tak skonstruowany, że sam w sobie jest wystarczającą rekomendacją. Choć muszę jeszcze dodać, że to naprawdę poradnik dla KAŻDEJ kobiety. Jest wspaniałym źródłem wiedzy również dla kobiet, które już borykają się z chorobą nowotworową lub zakończyły leczenie.

Na początku dowiesz się z tej knigi jak kontrolować piersi. Następnie autorka obali (skutecznie) wiele mitów, które na dobre zadomowiły się nie tylko w USA, ale również w Polsce. Przeczytasz dalej, jak jeść, czego unikać i jak kształtować swój styl życia, aby Ci sprzyjał w NIE-zachorowaniu. Będziesz w stanie określić swoje osobiste czynniki ryzyka i zaplanować, co warto z tą wiedzą zrobić. Dowiesz się, jakie badania (i kiedy) warto wybierać. Dr Funk poradzi co robić, kiedy rak Cię jednak zaskoczy i jak żyć po diagnozie, a nawet po leczeniu.

Ogólnie książka (mimo trudnego tematu) napisana jest bardzo lekko i sugestywnie. Tak sugestywnie, że jeszcze w trakcie lektury zaczęłam intensywniej ćwiczyć i częściej jeść jarmuż. ;-) A żeby w tym nie ustawać, warto do tej książki wracać – regularnie. Tego nam wszystkim życzę.

Uwaga! Prywata!

Strzeżcie się kobiety z mojego otoczenia! Na wszelkie okazje będziecie ode mnie otrzymywać właśnie tę książkę. :-) Więc jak któraś z moich koleżanek już ją ma, to dawajcie szybciutko znać. :D

Jeśli i Ty chcesz jakiejś kobiecie zrobić prezent, to ta publikacja będzie naprawdę dobrą inwestycją.

rak sutka profilaktyka Piersi. Poradnik dla każdej kobiety Dr Kristi Funk

 

 

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Zawodowo zajmuję się dietetyką, żywieniem i propagowaniem zdrowych nawyków. W skrócie: Pomagam ludziom lepiej żyć, dzięki temu że lepiej jedzą. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.


Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *