Tarta truskawkowa dla leniwych – świetna na wynos, świetna do kawy

Wiecie doskonale, że lubię nieskomplikowane wypieki. Dziś tarta, a w zasadzie placek z truskawkami – świeżymi i pachnącymi latem. To one są tu najważniejsze, a ciasto jedynie do towarzystwa. Od truskawek pysznie wilgotne i soczyście owocowe.

Tarta truskawkowa bez glutenu bez cukru szybki przepis wegański

Na co?

Tarta truskawkowa nada się do popołudniowej kawy, ale nadaje się również do zabrania ze sobą na drugie śniadanie do pracy czy szkoły.

Tarta truskawkowa bez glutenu bez cukru szybki przepis bezglutenowy

Czego potrzebujesz?

Aby przygotować tartę truskawkową, przyda Ci się robot kuchenny lub urządzenie wysokoobrotowe (do wyrobienia/zmiksowania ciasta).

Na pewno potrzebny będzie też piekarnik i formy. Ja wykorzystałam na podaną ilość ciasta dwie: silikonową formę do tarty o o średnicy 30 cm oraz foremkę prostokątną o wymiarach: 25 x 20 cm). Jeśli foremki nie są silikonowe, to koniecznie użyj papieru do pieczenia. No i oczywiście możesz wykorzystać jedną większą formę zamiast dwóch. :-)

placek z truskawkami wegański bezglutenowy prosty przepis

Składniki:

  • 270 g mąki z gryki niepalonej (ja zmieliłam po prostu ok. 1,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej na mąkę),
  • 270 g kaszy jaglanej (waga ugotowanej i ostudzonej kaszy – ok. 2 szklanki ugotowanej; koniecznie przeczytaj, jak gotować kaszę jaglaną),
  • 1 dojrzały banan (u mnie 135 g bez skórki),
  • 200 g niesłodzonego napoju sojowego z wapniem (lub innego roślinnego),
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia (u mnie bezglutenowy),
  • szczypta soli,
  • truskawki (tyle, ile się zmieści),
  • opcjonalnie: odrobina syropu daktylowego lub klonowego do osłodzenia ciasta (jeśli baaaardzo lubisz słodkie, ja nie słodziłam).

Tarta truskawkowa bez cukru szybki przepis kuchnia roślinna

Przygotowanie:

Kaszę gryczaną mielimy na mąkę, ale jeśli masz gotową już mąkę, to ten krok należy pominąć. :-)

Mąkę mieszamy dokładnie z proszkiem do pieczenia i solą, a następnie miksujemy/blendujemy z ugotowaną kaszą jaglaną, bananem, napojem sojowym i ewentualnie syropem.

Ciasto powinno zostać dokładnie wyrobione i stanowić jednolitą masę.

wegańska tarta z truskawkami prosty wypiek bez glutenu bez jaj bez mleka

Wykładamy ciasto do foremek. Powinno być bardzo cienkie i równomiernie rozprowadzone (np. łyżką). Grubość ciasta to kwestia kluczowa. Można je porównać do grubości pizzy. Przynajmniej takie skojarzenia mają dzieci („pizza z truskawkami”). :-)

Truskawki dokładnie myjemy, usuwamy szypułki i kroimy je wzdłuż owoców  w plastry, które umieszczamy w cieście.

Tartę należy piec w temperaturze 180 stopni przez ok. 40 minut. Tarta powinna być delikatnie spieczona. Podajemy z kawą lub herbatą. Najlepiej w nasłonecznionym ogrodzie podczas leniwego popołudnia. ;-)

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

10 odpowiedzi na “Tarta truskawkowa dla leniwych – świetna na wynos, świetna do kawy”

Próbowalam naprawde wielu wypiekow z maki bezglutenowej roznej ale niestety ciasta sa niesmaczne ,zakalcowate i nic tego nie zmieni to gluten nadaje elastycznosc .
Niewiem czy dobrze robie ale zmiany jakie zastosowalam zeby bylo wg mnie w miare zdrowo i mega smacznie to zamiana cukru rafinowanego na ksylitol i tluszczy uteardzanych na maselko , maki bio. Pozdrawiam

Jeśli ktoś nie ma wskazań zdrowotnych to nie widzę sensu w odstawianiu glutenu w ogóle choć uważam, że wiele bezglutenowych zbóż powinno znaleźć się w diecie nas wszystkich- nie tylko bezglutenowców.

Tak, gluten nadaje elastyczności i tego efektu nie osiągniemy bez sztucznych spulchniaczy w wypiekach bezglutenowych. Co kto lubi. Ja akurat lubię ciasta wilgotne, „plackowate” i nie brakuje mi puszystych, glutenowych babeczek i piaskowych ciast.

Co do zmian żywieniowych to w ciastach sprawdza się też fajnie olej kokosowy. Co do mąki to warto ograniczyć białą mąkę- niezależnie od tego czy jest bio czy nie. Jeśli możesz jeść gluten to warto próbować z orkiszową mieszając ją np. z mąkami bezglutenowymi. Z bezglutenowych bardzo lubię gryczaną, owsianą bezglutenową i kukurydzianą. Lekko spulchniają wypieki moim zdaniem.

Można użyć truskawek mrożonych zamiast świeżych? Czy wtedy już ciasto nie wyjdzie tak jak powinno?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *