Jedna zasada, która uczyni Twoje życie zdrowszym

Jeśli zakładamy sobie cele, których realizacja wymaga przestrzegania wielu zasad i wyrzeczeń w krótkim czasie, to niemal pewnym jest, że odpuścimy. Na tym polega „magia” postanowień noworocznych, które zwykle kończą swój żywot bardzo szybko. Są często emocjonalne i zbyt ambitne. Dziś jedna zasada, która uczyni Twoje życie zdrowszym. Nieomal niepostrzeżenie. Stopniowo.

jak uczynić życie zdrowszym burger

Cały czas podkreślam wagę małych kroków i systematycznej pracy nad nawykami. Wdrażam to w każdej dziedzinie życia. Czasem z sukcesami, a czasem zupełnie bez postępów, ale człowiek potrzebuje zwykle po prostu czasu i… dyscypliny. Wierzę w to i się nie poddaję.

Dziś napiszę Ci o jednej zasadzie, która może uczynić Twoje życie (dużo) zdrowszym. Ta zasada jest bardzo prosta, a więc łatwa do zapamiętania, a przy tym to Ty samodzielnie możesz regulować, jak dalece jesteś w stanie ją zastosować. Na początek zwykle radzę nie szaleć zbyt ambitnie tylko zacząć od drobiazgów.

Jak było u mnie?

Jak prześledzę moje zmiany żywieniowe to widzę, że intuicyjnie szłam właśnie w tym kierunku. A przypomnę (bo być może czytasz mnie od niedawna lub pierwszy raz), że zmiany żywieniowe jakich dokonałam są dość drastyczne. Drastyczne w kontekście różnicy mojego żywienia kiedyś i dziś, ale nie w kontekście czasu trwania tej zmiany. Bo sama zmiana trwała bez mała kilka lat.

Co zrobiłam? Stopniowo zaczęłam odstawiać produkty gotowe i przetworzone. Im bardziej produkt był przetworzony i miał skomplikowany, obszerny skład, tym rzadziej starałam się go kupować, aby z czasem w ogóle z niego zrezygnować.

Z czasem nauczyłam się oceniać skład, więc mogłam sobie pozwolić na pewne gotowce, które przeszły swoistą selekcję w mojej głowie. I tak jest do dziś.

Jednak na samym początku stopniowo zamieniałam wszelkie gotowce na własne kompozycje. Np. słodkie jogurty zamieniłam na jogurty naturalne i dodawałam do nich owoce. Wtedy jeszcze jadłam jogurty z mleka krowiego.

jogurt z owocami jak uczynić życie zdrowszym

Musli komponowałam sama mieszając różne płatki i pestki, orzechy oraz nasiona i suszone owoce. Przestałam kupować dania gotowe, a moim jedynym „fast foodem” z czasem stały się mrożone warzywa, które wrzucałam na patelnię, mieszałam ze strączkami i wcześniej ugotowaną kaszą.

Im więcej składników ma dany produkt, tym większa pewność, że znajdziesz tam coś, co jest zbędne, a czasem szkodliwe, jeśli spożywasz dany produkt regularnie. Postaw na prostotę i minimalizuj ilość gotowców. Zaraz Ci opiszę, jak to zrobić i które produkty stopniowo zamienić na inne.

Jak zacząć?

Jak zacząć wdrażać tę zasadę, jeśli jesteś na początku swojej drogi? Jak najwolniej i ze spokojem. Napiszę brutalnie: nie zbawi się tydzień czy dwa czy nawet trzy więcej jedzenia produktów przetworzonych i ze zdrowiem niemających wiele wspólnego, jeśli do tej pory zdarzało Ci się jadać tylko śmieciowe jedzenie. Zacznij pomału i bez spiny. Wybierz produkt, który najłatwiej będzie Ci wykluczyć. Pobądź z tą zamianą jakiś czas, oswójcie się ze sobą i dopiero w dalszej kolejności podejmij kolejny krok.

Podczas zakupów wybierz jeden produkt (tak, tylko jeden!), który kupisz lub będziesz kupować w zdrowszej formie. Postaw na nieprzetworzone produkty.

jak zdrowo żyć warzywa i owoce produkty nieprzetworzone

To brzmi zapewne bardzo mało ambitnie, ale zauważ, że czasem znalezienie zdrowszego zamiennika zajmuje dobrych kilka – kilkanaście minut w sklepie. W najgorszym razie możesz go nawet nie znaleźć i trzeba będzie googlać w Internetach za czymś zdrowszym lub posiłkować się forami i grupami facebookowymi, na których ktoś doradzi (i to nie zawsze słusznie).

Podam Ci teraz przykłady takich zmian. Zamień coś w tym tygodniu. W kolejnym wybierz sobie znowu jakiś drobiazg do zamiany. Jeśli wybierzesz coś bardziej ambitnego (np. cukier) daj sobie trochę więcej czasu.

Dotychczasowy zakup

Nowy wybór

 

 

Cukier

Przeczytaj koniecznie: Czym zastąpić cukier?

Jedna zasada, która uczyni Twoje życie zdrowszym zamienniki cukru

 

 

 

 

Gotowe sosy i dania obiadowe

  • chociażby mrożone warzywa z dodatkiem np. roślin strączkowych i kasz,

Zerknij też na moje pomysły na szybkie, roślinne obiady bezglutenowe.

przepisy na proste przepisy bezglutenowe i wegańskie

 

 

 

 

Słodkie, czekoladowe kremy kanapkowe

  • masło orzechowe bez dodatku cukru i tłuszczu,

Zerknij też na mój przepis na zdrową „nutellę”.

zdrowa nutella jak jeść zdrowo

 

 

 

 

Mleczna czekolada

  • czekolada gorzka: najlepiej wybierz taką  z min. 70% zawartością kakao. Na rynku można już znaleźć czekolady bez dodatku cukru,

czekolada bez cukru jak jeść zdrowo?

 

 

 

 

Białe pieczywo (niezależnie od tego, czy jesz gluten czy nie)

  • pieczywo pełnoziarniste,
  • kasze i pseudozboża (np. komosa, amarantus),
  • ryż nieoczyszczony,
  • inne produkty zbożowe z pełnego przemiału,

Przeczytaj, jakie zboża bezglutenowe warto jeść.

jakie zboża bezglutenowe warto jeść

 

Słodkie płatki śniadaniowe i gotowe musli

  • płatki owsiane (jeśli nie możesz glutenu to bezglutenowe),
  • jaglane,
  • gryczane,
  • teff,

a jeśli możesz jeść gluten to:

  • orkiszowe,
  • żytnie,
  • jęczmiennie etc.

Przeczytaj koniecznie, jak zrobić granolę.

jak zrobić domową granolę jak zdrowo jeść

 

 

 

 

Kupne słodycze z dodatkiem cukru i tłuszczów trans

  • świeże owoce i warzywa,
  • suszone na słońcu owoce,
  • orzechy,
  • zdrowe batony, które w składzie nie mają słodzików, a zawierają orzechy i suszone owoce lub pestki/ nasiona,

Jedna zasada, która uczyni Twoje życie zdrowszym zdrowe batony

 

 

Solone przekąski (paluszki, chipsy)

  • warzywa pokrojone w słupki,
  • orzechy, pestki i nasiona,
  • świeże owoce,

zdrowe przekąski Jedna zasada, która uczyni Twoje życie zdrowszym

Mięso

Przeczytaj koniecznie: Co zamiast mięsa?

co jeść zamiast mięsa

 

Masło, smalec, margaryny utwardzone

Przeczytaj koniecznie mój wpis: Czym smarować chleb?

co zamiast masła? czym smarować chleb?

Spróbujesz? Którą rzecz chcesz zamienić jako pierwszą? Może podejmiesz pierwszy krok już dziś? Jutro? W weekend? Podziel się informacją, a ja trzymam za Ciebie kciuki!

 

 

Aga Kopczyńska

Aga Kopczyńska

Jestem dietetyczką i szkoleniowczynią. Zajmuję się propagowaniem zdrowych nawyków. Znajdziesz tu inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko.

Zasubskrybuj kanał YouTube AgaMaSmaka

Wolisz oglądać zamiast czytać?

Zasubskrybuj kanał YouTube

11 odpowiedzi na “Jedna zasada, która uczyni Twoje życie zdrowszym”

Jeśli ktoś nie wierzy w to, co napisałaś, to potwierdzam. Ja najpierw zamieniłam gotowe musli crunchy na płatki owsiane z owocami. Nawet nie wiem kiedy zaczęłam jeść jogurty naturalne z owocami, czytać skład produktów i wybierać te, które mają owy skład najkrótszy. Teraz, gdy zdarzy mi się kupić gotowy jogurt owocowy (czasem w pracy naprawdę nie ma nic zdrowszego, o 15:00 kanapki wykupione) to czuję ten sztuczny smak i mam wrażenie, że jem jogurt z cukrem. Przy okazji – do koktajli raczej dodaję miód niż cukier. Nadal wdrażam zmiany, ale widzę efekty drobnych kroków i również polecam wszystkim tę metodę.

powiem Ci Aga, że Twoja notka mnie kompletnie nie dotyczy i jestem z tego powodu przeszczęśliwa:)
Bo ja już od dawna dokonuję tych zdrowszych wyborów:)
Ale masz rację, trzeba działaś etapowo- małe kroczki są najlepsze! U mnie też trwało to kilka ładnych lat!
A to gdzieś przeczytałam, że to jest zdrowesze od tego, a to wprowadzili jakieś nowsze technologie, które pozwoliły np nie tracić tyle składników odżywczych podczas obrobki itd.
Id siebie dodałabym jeszcze- próbujcie nowości!
Ja mam od kilku miesięcy taką zasadę- jak widzę jakieś warzywo lub owoc, którego nigdy nie jadłam to kupuję:) Choćby tylko 1 małą sztukę:)
I pomyśleć, że jeszcze do niedawna nie znałam smaku takich pyszności jak owoc kaki czy granatu!:)
Tylko nowości wsród fast foodów i gotowych dań nie śledzę:)
Pozdrawiam:)

Potwierdzam :) zasada małych kroków w totalnej zmianie nawyków żywieniowych to klucz do sukcesu. A że czas niestety leci szybko, to nim się człowiek obejrzy, to już tyle pozmieniał w swoim codziennym menu. Na głęboką wodę trzeba się rzucić i ostrym cięciem trzeba skończyć jedynie z cukrem – niestety odwyk wskazany od tego okropnego uzależniacza. Takie moje zdanie, że nie da się rzucić cukru małymi krokami, bo to wciąż trzyma nas w uzależnieniu. Jestem już 1,5 roku bezcukrowcem ;) i jedzenie konwenconalnych rzeczy z cukrem jest niczym wyjadanie cukru prosto z cukiernicy – zero smaku pozostałych składników. I myślę że każdy, kto pożegnał się z cukrem przyzna, że to właśnie życie bez cukru jest łatwiejsze i przyjemniejsze :) że zdrowsze to nie muszę pisać ;)

W prawie wszystkim się zgodzę. Nie ze wszystkim, a dokładniej nie z tym, że koniecznie trzeba odciąć od razu cukier. Jak ktoś ma z tym duży problem to stopniowe obniżanie progu słodkości też może sporo dobrego zdziałać.
Gratuluję 1,5 roku bez cukru! To już wspaniały staż i dowód, że się da. Trzeba po prostu chcieć. Pozdrawiam ciepło

Zakochałam się w pani blogu, postanowiłam zacząć jeść zdrowiej i czuć się lepiej i myślę, że z pani pomocą uda mi się to osiągnąć :)

Pierwsze kroki mam już za sobą. Mam to szczęście, że większość żywieniowych grzechów raczej nie pojawiała się w moim jadłospisie, tym samym – teoretycznie – miałam łatwiej. Praktycznie – też było ciężko, ponieważ zdecydowałam się na wykluczenie mięsa. Nie jem go od 3 miesięcy. Teraz powoli pracuję nad wykluczeniem ryb. Następny będzie nabiał. Już wiem, że najtrudniej będzie z jajkami, które uwielbiam.

Trafiłam przypadkiem. Uwielbiam Pani bloga. Nie wyobrażam sobie wykluczenia mięsa, ryb, nabialu, glutenu, cukru… jejku, no co tu jeść. Ale z ciekawości wprowadzam w swojej rodzinie właśnie takie małe zmiany korzystając z Pani przepisów. Troche mniej mięsa, mniej cukru… pozdrawiam serdecznie. Typowa Matka Polka :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *